more_horiz
Wiadomości

Rozmowy na linii NATO-Rosja. Stoltenberg zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:13
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował o przygotowaniach do posiedzenia Rady NATO-Rosja, które ma się odbyć za 10 dni, 12 stycznia.
O przygotowaniach do rozmów NATO-Rosja poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
O przygotowaniach do rozmów NATO-Rosja poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Po inwazji na Ukrainę w 2014 r. NATO zawiesiło współpracę z Rosją, ale deklarowało otwartość na dialog. Ostatnie rozmowy na linii Sojusz - Moskwa odbyły się w 2019 r. Relacje Rosji z NATO są teraz napięte w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

Rosja domaga się zapewnienia, że Sojusz nie będzie rozszerzał się na Wschód i zrezygnuje z obecności wojskowej w Europie Środkowej. NATO odrzuca te żądania. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz jest gotowy do dialogu z Moskwą, ale pod warunkiem poszanowania podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego.

Czytaj także:

- Chodzi o prawo sojuszników do obrony terytorium NATO, a także o prawo każdego kraju do wyboru własnej drogi. W tej sprawie nie pójdziemy na żadne kompromisy - dodał szef Sojuszu.

Podkreślił, że dialog z Rosją musi też odbywać się w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą.

Działania Rosji na granicy z Ukrainą

Rosyjska eskalacja sytuacji przy granicach z Ukrainą jest nad Dnieprem najważniejszym problemem mijającego i nadchodzącego roku. Władimir Putin skoncentrował ok. 100 tys. swoich żołnierzy u granic z Ukrainą. Zdaniem ekspertów, może ich użyć do ataku, jeśli zobaczy, że wewnątrz Ukrainy narasta kryzys.

Rosja gromadziła przy ukraińskiej granicy podobne do obecnych siły już wiosną tego roku. Od ponad 7 lat prowadzi też działania bojowe w Donbasie.

Posłuchaj
00:39 11481245_1.mp3 Rosja domaga się zapewnienia, że Sojusz nie będzie rozszerzał się na Wschód (IAR/Beata Płomecka)

ZOBACZ TAKŻE: Maciej Wąsik o kryzysie na granicy

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem