more_horiz
Wiadomości

Nie będzie wycofania sił ze wschodniej flanki NATO. "Żądania Rosji są nie do przyjęcia"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 00:10
Jak zasugerował rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Waszyngton nie zgodzi się na postulat Kremla, by ze wschodniej flanki NATO zostały wycofane siły Sojuszu. Ned Price podkreślił też, że podczas rozmów dwustronnych USA-Rosja w Genewie nie dojdzie do negocjacji ponad głowami sojuszników.
Jak zadeklarował rzecznik Departamentu Stanu USA, żądanie Rosji ws. wycofania sił NATO ze wschodniej flanki jest nie do przyjęcia
Jak zadeklarował rzecznik Departamentu Stanu USA, żądanie Rosji ws. wycofania sił NATO ze wschodniej flanki jest nie do przyjęciaFoto: Mircea Moira/Shutterstock

Ned Price został zapytany podczas konferencji prasowej o to, czy podczas planowanych na poniedziałek rozmów dwustronnych w ramach Dialogu o stabilności strategicznej USA-Rosja w Genewie będą poruszane tematy rosyjskich żądań dotyczących "obecności wojsk NATO w Europie Wschodniej". Odpowiedział, że przedmiotem negocjacji w Genewie będzie "relatywnie wąski zakres spraw dwustronnych", a ich celem jest zidentyfikowanie kilku spraw, w których jest możliwe potencjalne porozumienie.

- Jeśli chodzi o rosyjskie propozycje, było kilka, które są bardziej wielostronne, dotyczące Europy czy NATO. Nie będziemy na ten temat rozmawiać bez nich podczas dialogu o stabilności strategicznej ani nigdzie indziej - powiedział Price.

- Są też inne rzeczy w tych propozycjach, które są dla nas nie do przyjęcia, podobnie jak dla naszych partnerów - dodał. Odmówił jednak podania szczegółów, twierdząc, że nie widzi korzyści z prowadzenia publicznych negocjacji.

Rozmowy USA-Rosja w Genewie. Waszyngton nie wyklucza "ciężkich" sankcji

Rzecznik Departamentu Stanu USA oznajmił, że amerykańskiej delegacji w Genewie - podobnie jak wcześniejszym sesjom rozmów z Rosją na ten temat - będzie przewodzić zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman. Rzecznik zasugerował, że nie należy spodziewać się konkretnych porozumień, bo celem jest "zidentyfikowanie spraw do przyszłej współpracy".

Skład delegacji na rozmowy na forum Rady NATO-Rosja (12 stycznia) i OBWE (13 stycznia) ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.

Ned Price zapewnił, że USA wraz z europejskimi sojusznikami są zdecydowani, by w razie wznowionej rosyjskiej agresji wprowadzić "ciężkie" sankcje przeciwko Rosji, które mocno uderzą w jej gospodarkę. Zaznaczył jednak, że sprawa sankcji prawdopodobnie nie będzie "prominentnym tematem" rozmów w Genewie.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem