more_horiz
Wiadomości

Jednoznaczna deklaracja USA. Stawiają Rosji ultimatum ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 19:42
- Jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie, gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - zasugerował szef dyplomacji USA Antony Blinken, który spotkał się z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.
Antony Blinken: w razie rosyjskiej agresji Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony
Antony Blinken: w razie rosyjskiej agresji Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony Foto: EVELYN HOCKSTEIN/Forum

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ostrzegli Moskwę przed poważnymi konsekwencjami ewentualnego ataku na Ukrainę. Działania Rosji były głównym tematem rozmowy szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Niemiec, którzy spotkali się w Waszyngtonie.

Obecnie przez Nord Stream 2 nie płynie gaz i jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie, z pewnością trudno będzie oczekiwać, że gaz popłynie przez ten gazociąg w przyszłości - powiedział Blinken. Baerbock dodała, że Rosja jest świadoma, że w przypadku inwazji nie uniknie poważnych konsekwencji.

USA wobec działań Kremla

Podczas wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec, Antony Blinken stwierdził, że bliskie partnerstwo Berlina i Waszyngtonu będzie kontynuowane we wszystkich sferach.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że zarówno USA jak i Niemcy traktują działania Rosji jako zagrożenie dla stabilności i pokoju w Europie. - Potępiamy gromadzenie rosyjskich sił na granicy z Ukrainą, retorykę Moskwy oraz twierdzenia Kremla, że to Ukraina chce sprowokować konflikt z Rosją - mówił Blinken, dodając, że działania Kremla są nie tylko zagrożeniem dla Ukrainy, ale również dla norm prawa międzynarodowego.

Amerykański sekretarz stanu uznał za niedopuszczalną próbę określenia przez Moskwę strefy wpływów w Europie. 

Nord Stream 2 a agresja na Ukrainę

Już wcześniej, w grudniu 2021 r. informowano, że Niemcy i USA nie zgodzą się na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, jeżeli dojdzie do nowego ataku na Ukrainę. Takie stanowisko przedstawiła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. 

Słowa szefowej niemieckiej dyplomacji potwierdził w wywiadzie dla NBC sekretarz stanu USA Antony Blinken. - W rzeczywistości gazociąg może być jednym z elementów presji na Rosję. Jest bardzo mało prawdopodobne, że tamtędy popłynie gaz, jeśli Rosja wznowi agresję na Ukrainę, jeśli podejmie nowe działania - mówił wówczas amerykański sekretarz. 

Ustalenia zawarte przez USA z Niemcami były jednym z czynników, które doprowadziły do usunięcia z kompromisowego projektu budżetu obronnego (NDAA) nowych sankcji na gazociąg. Innym były wewnętrzne spory między politykami obu amerykańskich partii. 

Posłuchaj
00:53 11486913_1.mp3 Szefowie dyplomacji USA i Niemiec ostrzegają Rosję. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

kp

Zobacz także

Zobacz także