X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie wojska w Kazachstanie. Stany Zjednoczone kwestionują powody interwencji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 08:39
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zakwestionował przyczyny rosyjskiej interwencji w Kazachstanie. O pomoc państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w stłumieniu antyrządowych protestów zwrócił się prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew.
USA kwestionują powody rosyjskiej interwencji w Kazachstanie
USA kwestionują powody rosyjskiej interwencji w KazachstanieFoto: PAP/ITAR-TASS/Valery Sharifulin

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że zdaniem Waszyngtonu władze Kazachstanu są w stanie same zaprowadzić spokój "z poszanowaniem praw protestujących oraz zachowaniem prawa i porządku", więc "niejasne" pozostaje, dlaczego miałyby potrzebować zewnętrznej pomocy. Podkreślił, że historia najnowsza dowodzi, iż wojska rosyjskie raz przybyłe na terytorium innego państwa trudno zmusić do powrotu do swojego kraju. Zaniepokojenie sytuacją wyraziło wcześniej NATO.

Rosyjskie wojska w Kazachstanie

Wczoraj Rosja wysłała do Kazachstanu dwa i pół tysiąca żołnierzy, którzy pomogli siłom rządowym odbić z rąk demonstrantów lotnisko w Ałmatach. Oficjalne źródła podają również, że wojska kazachskie opanowały sytuację w tym największym mieście Kazachstanu i udało się przywrócić niektóre połączenia lotnicze.

O przysłanie sił rosyjskich, mających pomóc w opanowaniu sytuacji, zwrócił się prezydent Kasym Żomart-Tokajew, według którego zamieszki zostały wywołane przez "uzbrojonych i dobrze wyszkolonych terrorystów, z których część nie mówiła po kazachsku."

W zamieszkach, które wybuchły 2 stycznia po podwyżce cen paliw, w starciach protestujących z policją zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, ponad 1000 zostało rannych. Ogień na rozkaz prezydenta otworzyło także wojsko.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu donosi o ponad 4 tysiącach aresztowanych uczestnikach zajść. Według władz wśród zatrzymanych są cudzoziemcy.

Dymisja rządu, zarzuty wobec b. premiera

Pod naciskiem protestujących ze stanowiska ustąpił premier i szef Służy Bezpieczeństwa Karim Maksimow, który został później aresztowany. Teraz przeciwko niemu i kilku członkom jego gabinetu wszczęto postępowanie. Jak informują służby prasowe prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa, są oskarżeni o zdradę stanu.

Czytaj także:

kp

Czytaj także

"Ważne, by zakończyć przemoc". NATO zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 01:40
- NATO jest zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg złożył taką deklarację po zakończeniu wirtualnej narady ministrów spraw zagranicznych NATO, poświęconej napięciu między Rosją a Ukrainą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazachstan: były premier z zarzutem zdrady stanu. Przebywa w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 08:10
Były premier Kazachstanu, szef Służby Bezpieczeństwa Karim Maksimow został osadzony w areszcie. Przeciwko niemu i kilku członkom rządu rozpoczęto śledztwo, zarzucono im zdradę stanu. Informują o tym służby prasowe prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa.
rozwiń zwiń