more_horiz
Wiadomości

Afera ws. przyjęcia na Downing Street. Media: na imprezie byli Boris Johnson i jego żona

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 00:55
Brytyjski premier Boris Johnson i jego żona Carrie byli wśród ok. 40 uczestników przyjęcia w ogrodzie na Downing Street, które odbyło się w czasie pierwszego lockdownu, gdy spotkania towarzyskie były zabronione - ujawniła w poniedziałek wieczorem stacja ITV.
Boris Johnson i jego żona Carrie
Boris Johnson i jego żona CarrieFoto: shutterstock.com/Ilyas Tayfun Salci

ITV opublikowała e-mail wysłany przez prywatnego sekretarza Johnsona, Martina Reynoldsa do ponad stu pracowników Downing Street, w którym zachęca ich, by skorzystali z ładnej pogody i przyszli na spotkanie przy drinkach w ogrodzie rezydencji premiera. Miało ono miejsce 20 maja 2020 r., w czasie gdy restrykcje covidowe zezwalały na spotykanie się na świeżym powietrzu z maksymalnie jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

"Cześć wszystkim! Po tym niezwykle pracowitym okresie pomyśleliśmy, że byłoby miło wykorzystać piękną pogodę i spotkać się na kilka społecznie zdystansowanych drinków w ogrodzie Numeru 10 dziś wieczorem. Dołączajcie do nas od 18:00 i przynieście własny alkohol!" - napisał Reynolds.

Lockdownowe przyjęcia

Jak podaje ITV, ostatecznie na spotkanie przyszło ok. 40 osób, w tym, co kluczowe - Johnson i jego ówczesna narzeczona, a obecnie żona. Fakt, że takie spotkanie miało miejsce, po raz pierwszy na swoim blogu ujawnił w piątek były główny doradca Johnsona, Dominic Cummings, który po tym jak pod koniec 2020 r. wskutek wewnętrznej próby sił na Downing Street został zmuszony do odejścia, stał się nieprzejednanym krytykiem szefa rządu. Ale cytowany przez ITV mail jest konkretnym, trudnym do obalenia dowodem.

Staje się on także najpoważniejszym problemem dla Johnsona w całej serii zarzutów o to, że na Downing Street łamano restrykcje covidowe. O ile w przypadku poprzednich spotkań brytyjski premier lub jego rzecznik mogli tłumaczyć, że spotkanie było pracą w ogrodzie (jak w przypadku tego z 15 maja 2020 r.) lub przyjęcie świąteczne było, ale bez udziału i wiedzy Johnsona (jak w przypadku spotkania w grudniu 2020 r.), to tym razem jest oczywisty dowód, że chodziło o spotkanie wyłącznie o charakterze towarzyskim.

Straty wizerunkowe

Ujawniane od kilku tygodni przez media spotkania w czasie restrykcji - doliczono się ich już co najmniej 12 - coraz mocniej odbijają się na notowaniach Johnsona wśród wyborców i wśród członków Partii Konserwatywnej, oraz samej partii, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy straciła bezpieczną przewagę sondażową nad opozycją i obecnie ma kilka punktów proc. straty. A wraz ze słabnącymi notowaniami partii jej członkowie mają coraz większe wątpliwości, czy Johnson nadal jest właściwą postacią w roli lidera.

Posłuchaj
00:50 11494114_1.mp3 Media donoszą o kolejnym "lockdownowym" przyjęciu na Downing Street. O szczegółach Adam Dąbrowski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem