Polskie przewodnictwo w OBWE. Jakie kwestie zostaną poruszone? Rzecznik MSZ podał szczegóły

Sytuacja w Donbasie i społeczne skutki pandemii - między innymi tymi kwestiami będzie się zajmowała Polska w ramach swojego przewodnictwa w OBWE.  Informacje na ten temat przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

2022-01-12, 16:40

Polskie przewodnictwo w OBWE. Jakie kwestie zostaną poruszone? Rzecznik MSZ podał szczegóły

Główny cel OBWE to zapobieganie konfliktom na Starym Kontynencie. Na pierwszy plan wysuwa się rosyjska agresja na Ukrainie, nie zabraknie też dyskusji o Kazachstanie. Minister Zbigniew Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo i przedstawi jego priorytety 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

- Przejmujemy przewodnictwo w OBWE w obliczu poważnych wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie - powiedział dziś na konferencji prasowej Łukasz Jasina. 

- Mamy w tej chwili problem z bardzo wieloma sprawami, od agresji militarnych przez kryzys architektury bezpieczeństwa, aż po więźniów sumienia w bardzo wielu państwach. Możemy prowadzić negocjacje w imieniu organizacji, możemy także nadzorować specjalnych przedstawicieli przewodniczącego. OBWE posiada w tej chwili niezwykle duże misje działające choćby na terenie Donbasu, na Kaukazie czy wreszcie na Naddniestrzu - dodał.

"Społeczne skutki pandemii"

REKLAMA

Według MSZ jest niewykluczone, że w ramach przewodnictwa Polski w OBWE minister Zbigniew Rau odwiedzi region Donbasu.

- W czasie polskiej prezydencji Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zajmować się będzie również społecznymi skutkami pandemii" - poinformował Łukasz Jasina: "Liczymy na to, że choćby uda się nam jako państwo przewodniczące w OBWE doprowadzić do zorganizowania akcji szczepień w tych miejscach, w których są one utrudnione z uwagi na konflikty militarne i różnego rodzaju utrudnienia. Wspieranie ludzi dotkniętych wykluczeniem przez pandemie, przez konflikty, przez różnego rodzaju ograniczenia powodowane przez brak wolności będą jednym z najważniejszych polskich celów w tym czasie - powiedział rzecznik.

OBWE to jedna z największych organizacji międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem - w tym dbaniem o przestrzeganie praw człowieka, zachowanie wolności mediów, kontrolę uzbrojenia oraz organizację wolnych wyborów. Polska przejęła przewodnictwo w OBWE po raz drugi, na rok.

Minister Zbigniew Rau do Wiednia poleci jeszcze dziś, oficjalna inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się jutro. Szef polskiej dyplomacji zaplanowane ma też spotkania dwustronne, w tym rozmowę z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. W ramach inauguracji w Wiedniu odbędzie się również koncert polskich muzyków z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. To bowiem w Łodzi planowane jest w tym roku posiedzenie rady ministerialnej OBWE.

REKLAMA

Posłuchaj

Szef MSZ przedstawi priorytety przewodnictwa Polski w OBWE. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej