more_horiz
Wiadomości

Co dalej z Nord Stream 2? Zdecydowana deklaracja Departamentu Stanu USA

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:50
- Przyszłość gazociągu Nord Stream 2 zależy od działań Rosji wobec Ukrainy - zadeklarowała zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Wendy Sherman.
Przyszłość gazociągu Nord Stream 2 zależy od działań Rosji wobec Ukrainy - zadeklarowała zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Wendy Sherman
Przyszłość gazociągu Nord Stream 2 zależy od działań Rosji wobec Ukrainy - zadeklarowała zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Wendy ShermanFoto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

- Jeśli Rosja będzie kontynuować agresywne działania wobec Ukrainy, to nie możemy mówić o uruchomieniu Nord Stream 2 - oświadczyła Wendy Sherman po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli.

Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji dodała, że podczas dzisiejszych czterogodzinnych rozmów "Rosja nie wniosła nic nowego". Według Wendy Sherman, ważne jest jednak to, że nie odrzuciła propozycji dalszych rozmów.

- Mamy nadzieję, że strona rosyjska zrozumiała, iż ciężko prowadzić negocjacje dyplomatyczne, kiedy równocześnie organizuje się ćwiczenia wojskowe 100-tysięcznej armii przy granicy z sąsiednim krajem oraz szeroko zakrojone działania propagandowe - mówiła Wendy Sherman.

Podkreśliła, że jeśli Rosja pragnie porozumienia na płaszczyźnie dyplomatycznej, to nie może deeskalować sytuacji przy granicy z Ukrainą, bo konsekwencje takich działań mogą być surowe.

Wendy Sherman dodała, że kraje NATO wielokrotnie podczas tego impasu pokazały, że są gotowe do rozmów. - Teraz decyzja leży po stronie Rosji: deeskalacja i działania dyplomatyczne albo konfrontacja i związane z nią konsekwencje - powiedziała wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji.

Nie ma zgody na żądania Rosji

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz zapewnił w Brukseli, że nie ma zgody na żądania Rosji ws. redukcji sił na wschodniej flance NATO.

Wiceszef MSZ uczestniczył w Radzie NATO-Rosja, zwołanej po prawie 2,5-letniej przerwie. - To, co powinno nas cieszyć jako wschodnią flankę, to fakt, że nie było ani jednego głosu, który mówiłby o gotowości do rozmów w tej sprawie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Marcin Przydacz dodał, że nie ma też zgody na drugie żądanie Rosji, czyli gwarancje, że Sojusz nie będzie rozszerzał się na Wschód i nie przyjmie w przyszłości Ukrainy i Gruzji.

Czytaj także:

- Wszyscy sojusznicy w sposób pryncypialny i spójny mówili, że nie ma zgody na to, aby próba odtworzenia jakiś stref wpływów kontrolowanych przez supermocarstwa miała być podstawową jakiejkolwiek negocjacji czy dyskusji - podkreślił wiceminister Przydacz. Także wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman podkreśliła po spotkaniu, że każdy kraj ma prawo do wybory własnej drogi.

Po dzisiejszej Radzie NATO-Rosja nie uzgodniono nowego terminu spotkania przedstawicieli państw Sojuszu i władz w Moskwie.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem