Czesi chcą porozumienia ws. Turowa. Możliwy powrót do umowy z września
Zbliża się koniec polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów. Jak poinformował czeska minister środowiska Anna Hubaczkova, Republika Czeska jest gotowa do zawarcia umowy z Polską w tej sprawie.
2022-01-13, 15:20
Minister Anna Hubaczkova mówiła o tym podczas odwiedzin terenów położonych w sąsiedztwie polskiej kopalni, gdzie spotkała się z czeskimi samorządowcami.
Porozumienie ws. Turowa. Czesi chcą wrócić do umowy z września
W rozmowach ze stroną polską Czesi chcą wrócić do projektu umowy z września ubiegłego roku. Jesienią negocjacje prowadzone ze strony czeskiej przez poprzedni rząd zawieszono. Jak wówczas informowano, powodem był brak zgody co do możliwości wypowiedzenia dwustronnej umowy.
Porozumienia nie przyniosło też listopadowe spotkanie polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ustępującym czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem.
Następne spotkanie ws. Turowa w Warszawie?
Nowa czeska minister Anna Hubaczkova chce uzgodnić w rozmowach z Polską ostateczny kształt porozumienia. Jej zdaniem porozumienie powinno opierać się na ustaleniach z września. - Ta umowa zawiera wszystkie zapisy chroniące nasze interesy w zakresie ochrony środowiska. Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje aktualne - powiedziała Anna Hubaczkova.
REKLAMA
Kolejną rundę polsko-czeskich rozmów w sprawie Turowa zaplanowano na wtorek. Według czeskiej minister spotkanie delegacji obu państw powinno odbyć się w Warszawie. Dotąd negocjacje prowadzono w Pradze.
Spór polsko-czeski o Turów
Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia.
Posłuchaj
Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody, skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.
Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował, za co TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie.
REKLAMA
Posłuchaj
Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.
- "Padły szkodliwe słowa". Wiceszef MSZ o wypowiedzi polskiego ambasadora w Czechach
- Oszczędności, redukcja biurokracji i międzynarodowe ambicje. Prof. Szymanowski o exposé nowego premiera Czech
jmo
REKLAMA