more_horiz
Wiadomości

Japonia odwołuje ostrzeżenie przed tsunami. Stan zagrożenia utrzymywał się przez 14 godzin

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 07:48
Japońska Agencja Meteorologiczna odwołała stan zagrożenia tsunami, który wprowadzono po wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai na południowym Pacyfiku. Spodziewano się fal wysokości 3 metrów, w związku z czym ewakuowano 210 tys. osób. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.
Odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołów.
Odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołów.Foto: Mimadeo/shutterstock

Informację o odwołaniu stanu zagrożenia opublikowano na stronie internetowej JMA, która jest rządową agencja meteorologiczna podlegająca ministerstwu gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki.

Jak podaje agencja Kyodo wciąż istnieje możliwość podwyższenia poziomu wód na wybrzeżach japońskich wysp.

Masowe ewakuacje

Wcześniej w niedzielę podano, że co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami.

Nakaz dotyczył mieszkańców szeregu obszarów w północno-wschodnich prefekturach Aomori, Iwate i Miyagi, Chiba, Kochi, a także południowo-zachodnia Miyazaki i Kagoshima.

Ponadto odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołu.

Japońska agencja meteorologiczna ogłosił groźbę tsunami w nocy z soboty na niedzielę w związek z erupcją podwodnego wulkanu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai w Królestwie Tonga.

Ryzyko nie zniknęło

Według agencji ryzyko gwałtownej zmiany sytuacji może utrzymywać się w nadchodzących dniach. Na wybrzeżu w różnych rejonach Japonii agencja zarejestrowała fale o wysokości do 1,2 metra.

Ostatnio ostrzeżenie przed tsunami wydano w Japonii w listopadzie 2016 roku, gdy północno-wschodnią część kraju nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 - przypomina Kyodo.

Fala dotarła też na Kasprowy Wierch

Jak podało w sobotę wieczorem IMGW, fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu, dotarła na Kasprowy Wierch.

"Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano" - podało IMGW.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem