more_horiz
Wiadomości

Rozmowy Rau-Blinken. Podkreślono silne zaangażowanie ws. wsparcia suwerenności Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:19
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych RP Zbigniewem Rauem podkreślił silne zaangażowanie Waszyngtonu we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji sił Rosji.
Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem
Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym BlinkenemFoto: Tymon Markowski/MSZ/shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Politycy mówili też o kontynuacji współpracy dyplomatycznej z Moskwą, przy jednoczesnym podejmowaniu działań odstraszających dalszą rosyjską agresję.

Tematem rozmowy było też przewodnictwo naszego kraju w OBWE, sytuacji międzynarodowej i kwestiach bezpieczeństwa. Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził uznanie dla przewodnictwa Polski na wschodniej flance NATO.

Współpraca w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego

1 stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego. "Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami kolejnej już w ostatnim czasie rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - podał na Twitterze MSZ.

Z kolei Blinken na Twitterze napisał, że rozmowa z szefem polskiej dyplomacji dotyczyła współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Wskazał, że podkreślił w niej wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Zbigniew Rau rozmawiał wcześniej z amerykańskim sekretarzem stanu m.in. na początku stycznia. W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ ma odwiedzić Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję; w Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu; wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie. 

Posłuchaj
00:20 11505959_1.mp3 Minister Z. Rau rozmawiał z sekretarzem USA J.Blinkenem (IAR)

dn

Zobacz także

Zobacz także