more_horiz
Wiadomości

Napięcie na linii Kijów-Moskwa. Szef dyplomacji USA zapowiada "trudne dni" dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 16:25
Szef amerykańskiej dyplomacji ostrzegł Ukrainę, że mogą ją wkrótce czekać "trudne dni". Antony Blinken podkreślił jednak, że do kraju dociera już pomoc z USA, która która ma jej "pomóc się obronić". 
Napięcia na linii Kijów-Moskwa. Szef amerykańskiej dyplomacji ostrzega: Ukrainę mogą czekać trudne dni
Napięcia na linii Kijów-Moskwa. Szef amerykańskiej dyplomacji ostrzega: Ukrainę mogą czekać trudne dniFoto: Vlasov Yevhenii/Shutterstock

Sekretarz stanu USA odwiedził Kijów i spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą (a wcześniej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim).

Antony Blinken zapewnił, że udzieli dodatkowego wsparcia Kijowowi, jeśli Rosja będzie kontynuowała agresywne prowokacje. Mówił też o podejmowanych przez Waszyngton wysiłkach dyplomatycznych na rzecz uniknięcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Obiecał, że Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da.

Konflikt Rosja-Ukraina. USA nie odpowiedzą na propozycje Kremla

Zapowiedział również, że Amerykanie nie przedstawią do jutra odpowiedzi na wezwanie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. W piątek obaj politycy spotkają się w Genewie. Moskwa chciała otrzymać pisemną odpowiedź USA na swoje propozycje w sprawie bezpieczeństwa strategicznego.

Od tej odpowiedzi Rosja uzależnia swoje dalsze działanie na granicy z Ukrainą. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że właściwie nie wiadomo, jaki jest główny postulat Rosji, a część z tych przedstawionych jest nie do przyjęcia.

Sytuacja na Wschodzie. Oczekiwania Ukrainy

Z kolei Dmytro Kułeba podkreślił, że Ukraina oczekuje od Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych dotkliwych sankcji wobec Rosji. Zapewnił, że jego kraj nie planuje działań zaczepnych, a rozwiązaniem tego konfliktu może być wyłącznie dyplomacja.

Od grudnia ubiegłego roku rosyjskie wojska stopniowo koncentrowane są na granicy z Ukrainą, co wzbudza obawy społeczności międzynarodowej o próbę wywołania konfliktu.

Posłuchaj
00:46 11509690_1.mp3 Wołodymyr Zełenski podkreślił, że docenia osobiste zaangażowanie Antony'ego Blinkena w proces deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także