Anglia znosi restrykcje wprowadzone w związku z omikronem. Duże zmiany
Anglia poluzuje obostrzenia pandemiczne. Fala zakażeń wywołana omikronem w tym kraju opada. Za osiem dni znikną przepustki covidowe i rekomendacja, by pracować z domu. Nie będzie też obowiązku zasłaniania twarzy w transporcie publicznym i sklepach.
2022-01-19, 16:44
Składając w Izbie Gmin sprawozdanie z walki z pandemią, premier Boris Johnson poinformował, że zalecenie pracy z domu zostaje wycofane od teraz, zaś certyfikaty covidowe oraz nakaz noszenia maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych zostaną zniesione od przyszłego czwartku, 27 stycznia, przy czym w przypadku maseczek w klasach szkolnych będzie to już w najbliższy czwartek, 20 stycznia. Te trzy elementy stanowiły covidowy "plan B", który został wprowadzony w Anglii na początku grudnia w związku z pojawieniem się wariantu omikron.
Jak mówił brytyjski premier, liczba nowych zakażeń koronawirusem spada w całym kraju, a szczyt fali wywołanej wariantem omikron prawdopodobnie już minął, co oznacza, że można teraz złagodzić restrykcje. Powiedział, że nadal będzie obowiązywało zalecenie, aby nosić maseczki w zamkniętych i zatłoczonych przestrzeniach publicznych, ale nadszedł czas, aby "zaufać osądowi" społeczeństwa w sprawie stosowania się do tego. Wyjaśnił również, że organizatorzy imprez masowych mogą wymagać od uczestników certyfikatów covidowych, ale będzie to już wyłącznie ich decyzja.
Anglia. Co z obowiązkiem izolowania?
Johnson potwierdził też zamiar zniesienia w najbliższych tygodniach obowiązku izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem i zastąpienie go zaleceniem. Powiedział, że wymóg ten przestanie obowiązywać 24 marca, wraz z wygaśnięciem stosownych przepisów, lecz ta data może być przyspieszona.
- Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli całkowicie usunąć wymóg prawny dotyczący izolacji, podobnie jak nie nakładamy na ludzi obowiązku izolacji w przypadku zachorowania na grypę. W miarę jak Covid stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych - tłumaczył.
REKLAMA
Posłuchaj
Mniej zakażeń w Wielkiej Brytanii
Liczba wykrywanych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii faktycznie spada - od pięciu dni utrzymuje się poniżej 100 tys. dziennie, podczas gdy dwa tygodnie temu zanotowano rekordowe 218 tys., a łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni jest o prawie 39 proc. niższa niż była w poprzednich siedmiu. Nadal jednak rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19, co jest efektem tego, że szczyt zgonów - mający miejsce ok. dwóch tygodni po szczycie zakażeń - jeszcze nie minął.
W czasie debaty w Izbie Gmin wysuwane były argumenty, że Johnson przedwcześnie decyduje się na zniesienie restrykcji, aby złagodzić niezadowolenie społeczne - a także części posłów z Partii Konserwatywnej - związane z ujawnianymi przez media spotkaniami towarzyskimi i imprezami na Downing Street w czasie trwania restrykcji. Johnson jednak podkreślał, że dzięki szczepieniom i podjętym działaniom Wielka Brytania jest dziś najbardziej otwartym krajem w Europie.
Zniesienie restrykcji wprowadzonych w ramach covidowego "planu B" dotyczy tylko Anglii, bo za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy. Władze w Edynburgu i Cardiff już albo częściowo zniosły, albo zapowiedziały zniesienie restrykcji wprowadzonych w związku z omikronem, choć tam były one surowsze niż w Anglii, a te obostrzenia, które obowiązywały wcześniej - jak noszenie maseczek - na razie pozostaną.
- Szczepionka przeciw COVID-19 oparta na mRNA nie zagraża ciąży. Jest stanowisko Europejskiej Agencji Leków
- Celowo zaraziła się koronawirusem, później zmarła. Syn czeskiej piosenkarki oskarża: macie krew na rękach
Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym" o metodach walki z epidemią koronawirusa w obliczu rosnącej liczby zakażeń wariantem omikron
REKLAMA