more_horiz
Wiadomości

Orędzie Zełenskiego do Ukraińców. Prezydent studzi nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 21:16
W orędziu skierowanym do Ukraińców Wołodymyr Zełenski zaapelował o nierozsiewanie paniki. Ukraiński prezydent zasugerował, że spekulacje na temat eskalacji są sztucznie nakręcane.
Wołodymyr Zełenski apeluje o nierozsiewanie paniki
Wołodymyr Zełenski apeluje o nierozsiewanie panikiFoto: PAP/EPA/PRSIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zagrożenie ze strony Rosji Ukraina odczuwa już od ośmiu lat, od czasu pierwszej rosyjskiej agresji. Jak dodał, zagrożenie nie stało się większe, większe zaś stały się spekulacje wokół niego.

Ukraiński prezydent powiedział, że terytorium Ukrainy nie jest atakowane, natomiast atakowane są - jego zdaniem - emocje Ukraińców, aby wciąż odczuwali trwogę. Chodzi też o - jak się wyraził - emocje inwestorów i koniunkturę biznesową. Jak mówił, chodzi też o to, aby osłabić Ukrainę i zmusić ją do ustępstw, stworzyć takie warunki, aby ukraińskie "nie" brzmiało słabiej.

Oświadczenie Wołodymyra Zełenskiego ma zupełnie inny wydźwięk niż informacje przekazane dziś przez goszczącego w Kijowie sekretarza stanu USA. Antony Blinken, który przyleciał na Ukrainę w związku z rosyjskim zagrożeniem, przekonywał, że bezpieczeństwo i prawo Ukrainy do istnienia jako suwerenne państwo jest bezprecedensowo zagrożenie ze strony Rosji.

Szef dyplomacji UE zapewnia Kijów o wsparciu

Z kolei Unia Europejska jest zdeterminowana, by nadal wzywać Rosję do zmniejszenia napięć oraz wycofania swoich sił z Ukrainy i z rejonów przygranicznych.

"Szef unijnej dyplomacji pochwalił też Ukrainę za nieustanną powściągliwość" - czytamy w oświadczeniu. Josep Borrell przekazał również ustalenia z nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w ubiegłym tygodniu. Ponownie padło wówczas ostrzeżenie, że Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli ponownie zaatakuje Ukrainę.

Posłuchaj
00:56 11510367_1.mp3 Ukraina: zdaniem W. Zełenskiego ryzyko agresji ze strony Rosji się nie zwiększyło. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

Czytaj także: 

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem