more_horiz
Wiadomości

Zielona przyszłość Unii. Nieformalny szczyt ministrów środowiska i energetyki

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 04:06
W Amiens na północy Francji drugi dzień obrad nieformalnego szczytu ministrów środowiska i ministrów ds. energetyki państw Unii Europejskiej. Rozmowy mają dotyczyć "zielonego paktu dla Unii", czyli serii reform na rzecz ochrony klimatu i środowiska. 
Ministrowie ds. ekologii i energetyki będą dyskutowali m.in. o zielonej polityce UE
Ministrowie ds. ekologii i energetyki będą dyskutowali m.in. o zielonej polityce UEFoto: shutterstock.com / L.F

Zielony pakt dla Unii jest jednym z priorytetów francuskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpoczęło się 1 stycznia.

W czwartek europejscy ministrowie środowiska rozmawiali o walce z importowanym wylesieniem oraz o ograniczeniu importu pestycydów i produkcji toksycznych środków chemicznych w Unii.

Wśród tematów piątkowych obrad znajdą się kwestie gospodarki leśnej i sprawiedliwej transformacji ekologicznej. Do rozmów dołączą ministrowie do spraw energetyki, którzy na posiedzeniach będą dyskutowali o wzroście cen energii w Europie i o rozwoju branży wodorowej.

Spór o energetykę jądrową

Ministrowie poruszą też kwestię sporu na linii Paryż-Berlin w sprawie energii jądrowej - uznanej niedawno w projekcie unijnej taksonomii za niskoemisyjną technologię, czemu sprzeciwiają się Niemcy.

- Komisja przedstawiła kompromisowy i zrównoważony tekst. Niektóre kraje chcę jeszcze poruszyć kilka punktów dotyczących taksonomii. Oczywiście zostanie to omówione - zapewniła francuska minister do spraw transformacji ekologicznej Barbara Pompili.

W jednej drużynie z Polską

W sprawie unijnej taksonomii Francja gra w jednej drużynie z Polską i od dawna zabiega o uznanie energetyki jądrowej i gazowej za źródła ekologiczne. 

Nieformalne spotkanie europejskich ministrów w Amiens zakończy się w sobotę. 


Posłuchaj
00:53 środoeisko - spec - foltzer .mp3 Rozmowy ministrów ds. ekologii i energetyki krajów UE mają dotyczyć tak zwanego "zielonego paktu dla Unii", czyli serii reform na rzecz ochrony klimatu i środowiska - relacja Stefana Foltzera (IAR)

 


 UE w pakiecie Fit for 55 przedstawiła plan działań zmierzających do ograniczenia emisji
  i tym samym wzrostu temperatury. Do 2050 r. UE ma stać się obszarem neutralnym dla klimatu, a do 2030 r. emisje mają zostać zredukowane o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Jednak ani w wartościach skumulowanych, ani jednorocznych to nie UE jest największym<span id= UE w pakiecie Fit for 55 przedstawiła plan działań zmierzających do ograniczenia emisji i tym samym wzrostu temperatury. Do 2050 r. UE ma stać się obszarem neutralnym dla klimatu, a do 2030 r. emisje mają zostać zredukowane o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Jednak ani w wartościach skumulowanych, ani jednorocznych to nie UE jest największym emiterem. W 2018 r. za największą, jedną trzecią część emisji odpowiadają Chiny, USA - za 15 proc. i UE-28 - za 8 proc. (PAP)

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem