more_horiz
Wiadomości

Wileńskie obchody Roku Józefa Mackiewicza. Polska delegacja uczci pamięć pisarza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Polska delegacja uczci dziś pamięć pisarza Józefa Mackiewicza oraz jego rodziców. Mackiewiczowie przed wojną mieszkali na Wileńszczyźnie.
Rok 2022 został ustanowiony decyzjąSejmu Rokiem Józefa Mackiewicza
Rok 2022 został ustanowiony decyzją Sejmu Rokiem Józefa MackiewiczaFoto: JL/ FORUM

Delegacja z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską, złoży kwiaty pod tablicą, która jest umieszczona na budynku, w którym dawniej mieszkali bracia Józef i Stanisław Mackiewiczowie. W krótkiej uroczystości weźmie udział wicemer Wilna Edyta Tamošiunaite.

"Popularność wzrasta na Litwie"

Tablica w tym miejscu została odsłonięta 5 lat temu. - Popularność Józefa Mackiewicza wzrasta również wśród litewskojęzycznych czytelników. Jego książki cieszą się popularnością - mówił wówczas jeden z pomysłodawców upamiętnienia pisarzy, Aleksander Radczenko.

Polska delegacja złoży też wieńce i zapali znicze na grobie rodziców Józefa i Stanisława Mackiewiczów na Rossie. 

W czwartek w Wilnie został zainaugurowany Rok Józefa Mackiewicza, ustanowiony przez polski Sejm. Parlamentarzyści odwiedzili dom Józefa Mackiewicza w podwileńskim Czarnym Borze oraz wzięli udział w dyskusji poświęconej pisarzowi.

Patriota wielonarodowego Wielkiego Księstwa Litewskiego

Przed wojną Józef Mackiewicz współpracował z wileńskim pismem "Słowo". Dał się poznać jako patriota wielonarodowego i wielowyznaniowego dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 30. ukazały się jego pierwsze utwory literackie oraz tom reportaży zatytułowany "Bunt rojstów".

Podczas II wojny światowej Józef Mackiewicz napisał kilka antybolszewickich tekstów, za co został oskarżony o współpracę z Niemcami. W maju 1943 roku, za zgodą polskich władz podziemnych, był świadkiem prowadzonej przez Niemców ekshumacji ciał oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu.

Po wojnie zamieszkał w Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku.

Posłuchaj
00:49 wilno - rok mackiewicz .mp3 Polska delegacja uczci dziś pamięć pisarza oraz jego rodziców. Mackiewiczowie przed wojną mieszkali na Wileńszczyźnie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także