more_horiz
Wiadomości

Rozmowy talibów w Norwegii. Przybyli luksusowym samolotem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 22:20
W Oslo rozpoczęły się w niedzielę trzydniowe rozmowy z talibami na temat kryzysu humanitarnego i praw człowieka. Pierwszego dnia delegacja nowej afgańskiej władzy spotkała się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Afganistanie. Opozycja krytykuje rząd, że wysłał po talibów luksusowy samolot.
Talibowie będą rozmawiali w Oslo z przedstawicielami społeczeństwa Afganistanu
Talibowie będą rozmawiali w Oslo z przedstawicielami społeczeństwa AfganistanuFoto: PAP/EPA/TORSTEIN BOE

Liczącej 15 osób delegacji talibów przewodzi szef afgańskiej dyplomacji Amir Khan Muttaqi.

Według działacza Międzynarodowej Ligii Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności "talibowie byli elastyczni i przychylni". - Miejmy nadzieję, że spotkanie otworzy możliwości negocjacji, komunikacji oraz dialogu - oświadczyła uczestnicząca w rozmowach Jamila Afgani.

W wydanym komunikacie strona afgańska podkreśliła, że "uczestnicy spotkania zdali sobie sprawę, że wzajemne zrozumienie i współpraca to jedyna droga do rozwiązania problemów Afganistanu".

Rozmowy

W poniedziałek delegacja talibów spotka się z dyplomatami z Norwegii, USA, UE, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Włoch. Według norweskiej telewizji NRK oraz gazety "VG" w rozmowach nie weźmie udziału szefowa MSZ Norwegii Anniken Huitfeldt (Partia Pracy).

Wcześniej w komunikacie Huitfeldt oświadczyła, że zaproszenie talibów "nie jest ich legitymacją ani uznaniem". - Jednak musimy rozmawiać z tymi, którzy w praktyce rządzą dziś Afganistanem. Nie możemy dopuścić, aby sytuacja polityczna doprowadziła do katastrofy humanitarnej - podkreśliła.

Wizyta talibów w Norwegii jest pierwszym przypadkiem przyjęcia przedstawicieli nowej władzy afgańskiej przez kraj zachodni.

W norweskich mediach trwa debata, czy zaproszenie "barbarzyńców pozbawiających kobiet ich podstawowych praw" jest właściwym krokiem. Przedstawiciele opozycyjnej i przeciwnej imigrantom Partii Postępu nazwali rząd naiwnym. Były polityk Partii Konserwatywnej oraz były burmistrz Oslo skrytykował opłacenie i wysłanie przez rząd Norwegii po talibów luksusowego samolotu. - Norwegowie są wściekli, gdy widzą, że terroryści latają nie tylko pierwszą klasą, ale i prywatnym samolotem - stwierdził Fabian Stang.

Państwo norweskie ponosi także koszty ochrony talibów.

Zniszczony wojną Afganistan boryka się z biedą, pandemią oraz najgorszą od 20 lat suszą, a gospodarka kraju jest na krawędzi załamania. W 2021 roku po przejęciu władzy przez talibów, stanowiąca 40 proc. afgańskiego PKB międzynarodowa pomoc rozwojowa, została wstrzymana przez większość krajów. W Afganistanie działają jedynie organizacje humanitarne.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem