Francja wprowadza paszporty szczepionkowe. Będą sprawdzane w miejscach rozrywki i w lokalach gastronomicznych
Paszporty szczepionkowe będą sprawdzane m.in. w miejscach rozrywki, w lokalach gastronomicznych i w niektórych środkach transportu. Paszport szczepionkowy zastąpi obowiązujący obecnie paszport covidowy.
2022-01-24, 03:39
Paszport szczepionkowy otrzymają Francuzi powyżej 16. roku życia, którzy przeszli pełen cykl szczepień. Przepustkę dostaną też osoby, które zdecydują się przyjąć pierwszą dawkę szczepionki.
Wymóg posiadania paszportu covidowego będzie obowiązywał w placówkach kultury, w lokalach gastronomicznych, w obiektach sportowych oraz w środkach transportu na długich trasach.
- Miejsca te będą niedostępne dla osób posiadających wyłącznie negatywny test na obecność koronawirusa. Wyjątkiem będą szpitale, domy opieki dla osób starszych i inne placówki zdrowia, do których będzie można wejść z testem - tłumaczył premier Jean Castex.
Krytyka ze strony opozycji
Opozycja parlamentarna skrytykowała fakt, że rząd wprowadził system paszportów szczepionkowych na czas niekreślony. - Mówię to bardzo jasno: zniesienie paszportu będzie możliwe gdy presja epidemiczna, szczególnie w szpitalach, zmniejszy się w sposób znaczący i trwały - oświadczył premier Jean Castex.
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu francuskie władze poinformowały, że znaczna część restrykcji sanitarnych zostanie zniesiona w lutym.
Protesty
Przeciwnicy szczepień i "żółte kamizelki" demonstrowali w sobotę w wielu francuskich miastach przeciwko paszportom szczepionkowym. Manifestanci domagali się "wolności" i krytykowali rząd, oskarżając go o wprowadzenie "apartheidu" dla nieszczepionych.
W Paryżu odbyły się cztery demonstracje. "Żółte kamizelki" protestowały rano, po południu protestował prawicowy ruch "Patriotów" Floriana Philippota, którego członkowie nieśli transparenty z napisami: "Wolność", "Prawda" lub "Nie dla apartheidu". "Wolałbym umrzeć u bram wolności niż umrzeć w piekłach niewoli" - głosił jeden z transparentów, na innych widniała symbolizująca Francję Marianne przeszyta strzykawką.
- Omikron szaleje. We Francji wchodzą w życie nowe ograniczenia
- Koronawirus nie odpuszcza. Sprawdź, jakimi restrykcjami Europa walczy z omikronem
dn
REKLAMA