more_horiz
Wiadomości

"Konsekwencje będą poważne i koszty ogromne". UE grozi Rosji sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:07
Unia Europejska zagroziła Rosji surowymi sankcjami gospodarczymi w przypadku kolejnej inwazji na Ukrainę. Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że w sprawie europejskiego bezpieczeństwa nie ma miejsca na strefy wpływów.
Wspólne oświadczenie ws. sankcji zaakceptowali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów UE
Wspólne oświadczenie ws. sankcji zaakceptowali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów UEFoto: symbiot/shutterstock

Sankcje gospodarcze oraz restrykcje indywidualne - z tym musi się liczyć Rosja, jeśli po raz kolejny zaatakuje Ukrainę - uznali szefowie dyplomacji unijnych krajów.

"Konsekwencje będą poważne i koszty ogromne" - podkreślili we wspólnym oświadczeniu.

Rozdźwięk ws. restrykcji finansowych

Rozpatrywanych jest wiele możliwości. Nieoficjalnie wiadomo, że nie ma jednomyślności w sprawie nałożenia najostrzejszych restrykcji finansowych, czyli odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Na to nie zgadzają się Niemcy i Austria, podobnie, jak na zablokowanie Nord Stream 2.

Współpraca z USA

We wnioskach z dzisiejszej narady ministerialnej jest potępienie ciągłych agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy i wezwanie Moskwy do zmniejszenia napięcia, przestrzegania prawa międzynarodowego i konstruktywnego zaangażowania w dialog.

Unijni ministrowie podkreślili też ścisłą współpracę i koordynację ze Stanami Zjednoczonymi, NATO, Ukrainą i krajami partnerskimi.

Zobacz także: 

Posłuchaj
00:53 agro.mp3 UE zagroziła Rosji surowymi sankcjami gospodarczymi za kolejną inwazję na Ukrainę. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także