more_horiz
Wiadomości

Doustny lek na COVID-19. EMA zatwierdziła preparat firmy Pfizer

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:00
Europejska Agencja Leków zatwierdziła lek Pfizera - Paxlovid - przeciw COVID-19. Teraz, by został on dopuszczony do obrotu na unijnym rynku, ostateczną zgodę musi wydać jeszcze Komisja Europejska.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19
Europejska Agencja Leków zatwierdziła Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19Foto: Shutterstock/george martin studio

Unijna agencja poinformowała, że Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w leczeniu na terenie Wspólnoty. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby.

Eksperci unijnej agencji wydali rekomendację na podstawie badań z udziałem pacjentów z COVID-19. Wykazały one, że leczenie Paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem narażającym ich na ciężki przebieg zakażenia. Pacjentów podzielono na dwie grupy - jedna zaczęła otrzymywać Paxlovid 5 dni po wystąpieniu objawów koronawirusa, druga otrzymywała placebo. Po miesiącu leczenia 8 pacjentów z ponad tysiąca, którzy otrzymali lek było hospitalizowanych przez okres dłuższy niż 24 godziny. Żadna nie zmarła. Natomiast z grupy ponad tysiąca osób, które otrzymywały placebo 66 trafiło do szpitali, zmarło 9 osób.

Czytaj więcej:

Zobacz również: Bolesław Piecha w "Salonie politycznym Trójki"

kp/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem