Sukces naukowców w RPA. Opracowali własną wersję szczepionki Moderny
Jak podała w piątek stacja BBC naukowcy z południowoafrykańskiej firmy Afrigen Biologics stworzyli własną wersję szczepionki firmy Moderna przeciw COVID-19.
2022-02-04, 21:41
Firma z siedzibą w Kapsztadzie poinformowała, że w listopadzie zamierza rozpocząć badania kliniczne. Moderna wcześniej ogłosiła, że nie będzie egzekwowała ochrony patentowej swojej szczepionki, co umożliwiło naukowcom z RPA stworzenie własnej wersji tego preparatu.
- Użyliśmy do naszej szczepionki tej samej sekwencji, która jest w preparacie 1273 Moderny. To część globalnej inicjatywy, której celem jest pozwolenie krajom o niskich i średnich dochodach na osiągnięcie samowystarczalności - wyjaśniła Petro Terblanche, dyrektorka Afrigen Biologics.
Szczepionka oparta na mRNA
Szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez Modernę, podobnie jak preparat firm Pfizer-BionTech, oparta jest na technologii mRNA. Uczy ona komórki ludzkie wytwarzać białko, które wywołuje w organizmie odpowiedź immunologiczną przeciw koronawirusowi. Preparaty Moderny i Pfizera/BioNTechy były jednymi z pierwszych na świecie szczepionek przeciw COVID-19, które dopuszczono do użytku.
W wielu afrykańskich państwach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest mniej niż 10 proc. ludności. Dla porównania w Ameryce Północnej odsetek ten sięga 60 proc., w Europie 63 proc., a w Azji 61 proc. W Afryce najlepsza sytuacja pod tym względem panuje w RPA, gdzie w pełni zaszczepiło się 27 proc. mieszkańców kraju.
BBC wskazała, że BioNTech planuje otworzyć zakład produkcji szczepionek w Afryce. Na kontynencie są planowane podobne obiekty, w których powstawać mają preparaty oparte na szczepionkach opracowanych w Chinach i Rosji.
- Sytuacja pandemiczna we Włoszech. Ekspert: liczby dotyczące zgonów na COVID-19 są zawyżone
- Wirusolog o leku na COVID-19: Paxlovid ma bardzo dobrą skuteczność
dn
REKLAMA