Masowe protesty w Ottawie. Stan wyjątkowy, aresztowania i zablokowane dostawy paliwa

Burmistrz Ottawy Jim Watson wprowadził w mieście stanu wyjątkowego, co ma pomóc w zakończeniu trwającego od 10 dni protestu przeciwko obostrzeniom sanitarnym w Kanadzie. Ponadto lokalna policja podjęła decyzję o odcięciu dostaw paliwa dla kierowców ciężarówek, którzy okupują centrum kanadyjskiej stolicy. Kilka osób zostało aresztowanych pod zarzutem dostarczania paliwa demonstrantom.

2022-02-07, 03:05

Masowe protesty w Ottawie. Stan wyjątkowy, aresztowania i zablokowane dostawy paliwa

- Demonstracje to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Konieczne jest wsparcie z innych regionów i od rządu federalnego - powiedział burmistrz Jim Watson. Wcześniej wskazywał, że liczba demonstrantów na ulicach Ottawy znacząco przewyższa liczbę policjantów, a protestujący przejmują kontrolę nad miastem.

Policja wyciągnie konsekwencje wobec demonstrujących

Władze miasta radzą mieszkańcom, by unikali przemieszczania się w centrum Ottawy.

Od wczoraj policja ustawia w mieście zapory uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się. Władze zapowiedziały również pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich organizatorów i uczestników demonstracji. Policja ogłosiła na Twitterze, że każdy, kto będzie usiłował materialnie wspierać protestujących, może zostać aresztowany.

W niedzielę wieczorem dziesiątki uzbrojonych policjantów i strażaków wkroczyły na parking przy stadionie baseballowym przy Coventry Road. Funkcjonariusze poinformowali, że oddalony o pięć kilometrów od siedziby parlamentu Kanady obiekt sportowy został przekształcony w miejsce demonstracji przeciwko szczepieniom oraz innym środkom ochrony związanym z koronawirusem.

REKLAMA

Masowe protesty

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w stolicy Kanady ma umożliwić władzom zakończenie protestu, który rozpoczął się pod koniec stycznia. Wtedy do Ottawy dotarł tzw. "Konwój Wolności". Kierowcy ciężarówek, którzy zorganizowali przejazd z zachodniego wybrzeża kraju do stolicy, domagali się zniesienia paszportów covidowych lub obowiązku kwarantanny dla kierowców przekraczających granicę ze Stanami Zjednoczonymi.

W Ottawie do protestujących kierowców dołączyły tysiące manifestantów domagających się zniesienia rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. Byli wśród nich liczni farmerzy oraz właściciele bankrutujących firm, którzy o problemy gospodarcze oskarżają restrykcyjną politykę rządu Justina Trudeau.

Restrykcje epidemiczne

W Kanadzie zaszczepionych jest ponad 80 procent dorosłych obywateli oraz ponad 90 procent kierowców ciężarówek. W kraju nadal obowiązują ścisłe limity sanitarne w barach, restauracjach i kinach. W spotkaniach w zamkniętych przestrzeniach może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób.

Posłuchaj

Polonijny dziennikarz z Ottawy Czesław Piasta o restrykcjach obowiązujących w Kanadzie (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej