more_horiz
Wiadomości

Groźna lawina na granicy afgańsko-pakistańskiej. Wiele ofiar

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 18:33
- Co najmniej 19 osób zginęło z powodu zejścia lawiny podczas próby nielegalnego przekraczania granicy afgańsko-pakistańskiej. Miejsce zdarzenia jest wciąż przeszukiwane - poinformował talibski urzędnik.
AfganistanPakistan: co najmniej 19 osób zginęło z powodu lawiny na granicy afgańsko-pakistańskiej
Afganistan/Pakistan: co najmniej 19 osób zginęło z powodu lawiny na granicy afgańsko-pakistańskiejFoto: Shutterstock/Marcus Placidus

Od czasu, gdy talibowie wrócili do władzy, wzmogła się nielegalna migracja z Afganistanu do Pakistanu. Każdego dnia wielu Afgańczyków przedostaje się nielegalnie przez górską granicę do Pakistanu w poszukiwaniu pracy lub w celu zakupu towarów przeznaczonych na handel.

Handlarze, migranci i przemytnicy wykorzystują dobrze wydeptane, odległe przełęcze górskie, aby przechodzić z kraju do kraju i unikać płacenia podatków. Pakistan próbuje odgrodzić całą granicę o długości ponad 2,6 tysiąca kilometrów, znaną jako linia Duranda.

Śmiertelne lawiny są powszechnym zjawiskiem w tamtej okolicy. W związku z żywiołem w 2015 roku w całym kraju zginęło ponad 250 osób.

O pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Afganistanu, zwłaszcza kobiet i dzieci, poprosiła Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". 

Apel o pomoc dla Afgańczyków

- Z każdym dniem liczba bezrobotnych i głodujących się powiększa, sytuacja jest dramatyczna, pomocy potrzebują prawie wszyscy. Potrzebna jest pomoc podstawowa: chleb, cukier, herbata, olej, opał - to są najważniejsze produkty, których ludzie potrzebują. Mam do dyspozycji środki i staraliśmy się, aby nasza pomoc starczyła na miesiąc życia, chodziło nam o najskromniejszą pomoc. Jeśli pomożecie, będę Wam bardzo wdzięczny -zaapelował wolontariusz fundacji Dawid Mir.

Wyjaśnił, że fundacja chce objąć pomocą najbardziej potrzebujących - dzieci i samotne kobiety. - Wiele z nich jest wdowami. Kobiety, które kiedyś zostały wydane za mąż za starszych od siebie mężczyzn, teraz są w skrajnie trudnej sytuacji, ich mężowie nie są już w stanie pracować, a one nie mogą pracować poza domem - dodał.

"Głodują też talibowie"

Podkreślił, że Afgańczycy wyprzedają swój majątek za bezcen. - Dywany, sztućce, zastawy stołowe stają się im niepotrzebne, kiedy nie mają co jeść i opału, żeby się ogrzać zimą. Nieoficjalnie wiadomo, że głodują nawet sami talibowie - ocenił.

Poinformował, że do tej pory fundacja zorganizowała pomoc dla 150 rodzin. Każda rodzina otrzymała 50 kg mąki, 7 kg cukru i 5 litrów oleju na miesiąc. - Taki pakiet to w przeliczeniu na złotówki 147 zł [...]. Do tej pory Fundacja uzbierała 41 708 zł - wyjaśnił Mir.

Zaapelował do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie Afgańczyków. - Chcemy zakupić żywność dla nich i ich rodzin, aby zapewnić im przetrwanie zimy. W tej chwili nocą w Afganistanie temperatura spada poniżej zera - zaznaczył.

Akcję można wesprzeć, dokonując wpłaty przez stronę lub na numer konta Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio": 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 z dopiskiem: pomoc dla Afganistanu.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem