more_horiz
Wiadomości

Potężny cyberatak na znanego operatora komórkowego. Ucierpiały portugalskie służby publiczne

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:06
Firma telekomunikacyjna Vodafone Portugal, obsługująca w Portugalii blisko 5 mln klientów, padła ofiarą cyberataku. Od wtorkowego wieczora większość klientów ma problemy z działaniem sieci komórkowej lub internetowej i telewizji.
Vodafone Portugal padło ofiarą cyberataku
Vodafone Portugal padło ofiarą cyberatakuFoto: Shutterstock/lma_ss

Padliśmy ofiarą ataku terrorystycznego i wymierzonego w naszą sieć przestępstwa. Celem tego ataku było spowodowanie jak największych szkód - powiedział Mario Vaz, dyrektor generalny spółki Vodafone Portugal.

Skutki ataku wciąż odczuwalne

Usługi operatora zostały sparaliżowane, do sytuacji doszło w poniedziałek wieczorem. - Spodziewamy się stopniowego przywracania pełnych usług. Wskutek ataku doszło do nagłego wstrzymania wszystkich naszych usług. Uruchomiliśmy w trybie pilnym sztab kryzysowy - przekazał Vaz.

Wśród poszkodowanych przez atak cybernetyczny znalazły się m.in. jednostki straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego oraz poczta.

Obecnie trwa przywracanie usług z zakresu 4G/5G, poczty głosowej, komunikatów tekstowych oraz telewizji. Cyberatak na Vodafone Portugal doprowadził także do awarii niektórych bankomatów należących do spółki SIBS.

Czytaj także:

tvp.info/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem