more_horiz
Wiadomości

COVID-19 w Afryce. WHO: rzeczywista liczba zachorowań może być nawet siedem razy większa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 17:00
W czwartek dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę dr Matshidiso Moeti poinformował, że rzeczywista liczba przypadków zachorowań w Afryce może być nawet siedem razy większa, niż jest to raportowane w oficjalnych danych. Ekspertka dodała, że "prawdopodobne jest również to, że liczba zgonów związanych z tą chorobą jest od dwóch do trzech razy wyższa, niż się podaje". 
WHO:  jeżeli obecne trendy się utrzymają, to widać światełko w tunelu
WHO: jeżeli obecne trendy się utrzymają, to widać światełko w tunelu Foto: shutterstock/Belen B Massieu

- Jesteśmy naprawdę świadomi, że nasze systemy monitorowania pandemii na kontynencie (afrykańskim) są niekiedy zawodne, m.in. dostęp do testowania na koronawirusa, przez co ogólne liczby ofiar pandemii są niedoszacowane - powiedziała Matshidiso Moeti podczas zdalnej konferencji prasowej.

Światełko w tunelu

Odpowiedź Afryki na pandemię koronawirusa z czasem się poprawiła, niemniej trzeba przyśpieszyć tempo szczepień, by zapanować nad tą chorobą - oceniła regionalna szefowa WHO.

- Jesteśmy w końcu w stanie powiedzieć, że jeżeli obecne trendy się utrzymają, to widać światełko w tunelu. Tak długo, jak pozostaniemy czujni i będziemy aktywnie działać, zwłaszcza korzystając ze szczepień, kontynent przejmie w końcu kontrolę nad pandemią - mówiła.

Na briefingu Matshidiso Moeti zwróciła uwagę, że wciąż 85 proc. Afrykańczyków czeka na otrzymanie pierwszej dawki preparatu przeciw COVID-19.

Główna przedstawiciela WHO w Afryce oceniła, że sytuacja pandemiczna na tym kontynencie obecnie się zmienia. - Pandemia właśnie wchodzi w kolejną fazę. (...) uważamy, że wraz z oczekiwanymi wzrostami liczby osób zaszczepionych, będzie nas czekać kolejny etap endemii - swego rodzaju życie z tym wirusem - oświadczyła Matshidiso Moeti. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marta Kubiak i Zdzisław Wolski w PR24

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem