Sytuacja na Wschodzie. KPRP: prezydent jest w stałym kontakcie ze światowymi przywódcami
Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, w związku z obecną sytuacją związaną z bezpieczeństwem w regionie "Andrzej Duda pozostaje w stałym kontakcie z europejskimi i światowymi przywódcami, a także najwyższymi przedstawicielami NATO i Unii Europejskiej". Przypomniano, że głowa państwa odbyła w ostatnim czasie szereg spotkań i rozmów.
2022-02-14, 21:43
W komunikacie KPRP opublikowanym w poniedziałek podkreślono, że w ubiegłym tygodniu Andrzej Duda odbył szereg spotkań i rozmów telefonicznych, m.in. konsultacje z przywódcami: USA, Kanady i państw europejskich oraz z sekretarzem generalnym NATO.
Jak zaznaczono, w piątek 11 lutego z udziałem prezydenta RP odbyły się kolejne konsultacje przywódców USA, Kanady i państw europejskich oraz sekretarza generalnego NATO. Ich tematem była obawa przed rosyjską agresją na Ukrainę i rosnąca obecność rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach i na Białorusi. - Wszyscy przywódcy mówili jednym głosem, że konieczne jest dokończenie systemu sankcji wobec Rosji, gdyby doszło do ataku na Ukrainę. Trzeba wspierać Ukrainę i nie wolno ustępować przed dyktatem Rosji - zacytowała słowa Andrzeja Dudy KPRP.
Kancelaria przypomniała, że była to już druga taka rozmowa w ostatnim czasie: pierwsza - również zorganizowana z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w podobnym gronie - odbyła się ponad dwa tygodnie temu.
Spotkanie z szefem NATO
REKLAMA
Jak przypomniała kancelaria, Andrzej Duda zaproponował sekretarzowi generalnemu NATO zorganizowanie spotkań w formacie: NATO-Ukraina oraz NATO-Gruzja. - Powinniśmy pokazać naszą solidarność z tymi państwami, powinniśmy pokazać, że nie pozostawiamy ich samymi sobie, że - skoro zawsze byli lojalnymi sojusznikami Sojuszu Północnoatlantyckiego - sojusz także o nich pamięta - powiedział wówczas polski polityk.
"Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem"
W Brukseli Andrzej Duda spotkał się także z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. - Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO powinniśmy działać wspólnie. Ci, którzy tworzą napięcia międzynarodowe, powinni widzieć naszą jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój i prawo międzynarodowe, które ma znaczenie fundamentalne - oświadczył po rozmowach.
Rozmowy z prezydentami Ukrainy i Turcji
Kancelaria Prezydenta przypomniała, że w czwartek Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Prezydenci wymienili się informacjami, m.in. o przebiegu szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie oraz swoich spotkaniach i rozmowach prowadzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Pekinie i Brukseli. Prezydent RP zapewnił Prezydenta Ukrainy o pełnym wsparciu Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Podziękował także stronie ukraińskiej za konstruktywne podejście do kwestii rozwiązania problemów infrastrukturalnych" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Również w czwartek polski przywódca rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Jak podkreśliła KPRP, poruszyli oni kwestię sytuacji bezpieczeństwa w regionie w związku z koncentracją rosyjskich sił zbrojnych wokół Ukrainy i na Białorusi; podkreślili wolę bliskiej współpracy na rzecz deeskalacji. "Zgodzili się, że prawo międzynarodowe musi być bezwzględnie przestrzegane, a to oznacza brak zgody na siłowe ograniczenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - zaznaczyła Kancelaria.
"Bliskie sobie" stanowiska Warszawy i Londynu
Sytuacja bezpieczeństwa w Europie była również tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. "Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent RP pogratulował Prezydentowi Włoch niedawnej reelekcji i omówił sytuację bezpieczeństwa w Europie" - przekazała KPRP.
"Ponadto w czwartek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Pałacu Prezydenckim Premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Borisa Johnsona. Polska i Wielka Brytania mają bardzo jasne i bliskie sobie stanowisko w sprawach bezpieczeństwa - komentował szef BPM Jakub Kumoch" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
- Wizyta Zbigniewa Raua w Rosji. Wiceszef MSZ: chcemy odbudować dialog na rzecz bezpieczeństwa
- Premier w "La Repubblica": dla Putina nie ma miejsca na wolną i niepodległą Ukrainę
ms
REKLAMA