W PE debata nad doniesieniami o inwigilacji polityków. Powstanie także komisja śledcza
We wtorek w Strasburgu odbędzie się debata na temat przypadków cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE. Jak informuje Parlament Europejski, jest to reakcja na doniesienia medialne o tym, że w Polsce i na Węgrzech miało dojść do włamań na urządzenia cyfrowe polityków opozycji, aktywistów i dziennikarzy. Wykorzystano przy tym - jak podaje kanadyjskie laboratorium Citizen Lab - program szpiegowski Pegasus.
2022-02-15, 03:15
Na wniosek części grup politycznych w Parlamencie Europejskim powstanie komisja śledcza, która ma odpowiedzieć na pytania związane z wykorzystaniem systemu Pegasus w krajach europejskich, w tym w Polsce i na Węgrzech. Komisja ma przesłuchać m.in. polityków i agentów służb specjalnych.
Działania operacyjne
Polskie służby otrzymały licencję na wykorzystanie programu Pegasus w 2017 roku. MSWiA podkreśla, że wraz z pojawieniem się nowych środków komunikacji, organy ścigania muszą korzystać z nowych narzędzi w celu przeciwdziałania przestępstwom. Z tych narzędzi - jak zaznacza ministerstwo - nie korzystano jednak w sposób nielegalny.
Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński napisał pod koniec stycznia w oświadczeniu dla komisji senackiej, że kontrola operacyjna w Polsce jest zarządzana przez sąd na wniosek uprawnionych do tego służb, po wcześniejszej zgodzie prokuratora.
O powołanie komisji śledczej zarówno w polskim, jak i w parlamencie UE wnioskuje opozycja. M.in. senator PO Krzysztof Brejza utrzymuje, że w Polsce wykorzystano system Pegasus do walki politycznej. Politycy partii rządzącej te oskarżenia nazwali "fake newsem".
REKLAMA
Posłuchaj
- "To jest demontaż państwa". Piotr Cywiński o powołaniu komisji śledczej
- Sejmowa komisja ds. Pegasusa. Monika Pawłowska: dużo hałasu o nic
kp
REKLAMA