more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie. "Padły konkretne propozycje"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 20:35
- Nie jesteśmy naiwni, nie mamy specjalnych złudzeń, ale trzeba składać też pozytywne propozycje - tak Polska widzi rolę swojego przewodniczenia w OBWE - oświadczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że szef MSZ Zbigniew Rau, który pojechał do Rosji jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przedstawił stronie rosyjskiej "konkretne propozycje".
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowego
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowegoFoto: PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowego.

Zbigniew Rau który spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu o kontroli zbrojeń. 

Polityka Rosji. "Nie jesteśmy naiwni"

Szymon Szynkowski vel Sęk w TVP Info przypomniał, że minister mówił o tym tydzień temu w Wiedniu. Dodał, że "wszyscy nasi partnerzy to wspierają".

- Rosja na razie - no można powiedzieć - się ostatecznie do tego nie odniosła, ale taki wstępny sygnał otwartości przynajmniej na rozmowy o tego rodzaju inicjatywie padł, więc zobaczymy - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Nie jesteśmy naiwni, nie mamy specjalnych złudzeń, ale trzeba składać też pozytywne propozycje - tak Polska widzi rolę swojego przewodniczenia w OBWE - dodał wiceszef MSZ.

Cel: uniknięcie eskalacji

Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że Zbigniew Rau podkreślał w Moskwie, iż "nie możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z jakimś powrotem do logiki stref wpływów". - Że trzeba wykorzystać wszystkie środki dyplomatyczne, żeby ustrzec się eskalacji - powiedział.

Wiceminister dodał, że wizyta w Moskwie szefa polskiej dyplomacji była bardzo dobra, choć niełatwa, bo - jak ujął - "pan minister nie wystrzegał się bardzo zdecydowanych słów".

Zobacz także:

Posłuchaj
00:29 11560089_1.mp3 Wiceszef MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: "Mam nadzieję, że przeprowadzono twardą rozmowę". Piotr Kaleta o spotkaniu Ławrow-Rau

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem