Rozmowa Biden-Scholz. Omawiano kwestie wschodniej flanki NATO
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na temat koordynacji potencjalnych sankcji przeciwko Rosji - poinformował Biały Dom. Jak oświadczono, w rozmowie poruszono także kwestię wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
2022-02-17, 03:52
Przywódcy USA i Niemiec "omówili swoje rozmowy z prezydentem Putinem i prezydentem Zełenskim na temat trwającej nadal koncentracji wojsk Rosji u granic Ukrainy" - poinformowano w komunikacie Białego Domu.
Olaf Scholz i Joe Biden mieli również podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności Ukrainy i "wagę dalszej koordynacji transatlantyckiej w dziedzinie dyplomacji i środków odstraszania, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jeśli Rosja ponownie napadnie na Ukrainę".
Rozmowy bez przełomu
Zarówno Biden, jak i Scholz odbyli w ostatnim czasie rozmowy z prezydentami Rosji i Ukrainy. Niemiecki kanclerz odwiedził Kijów w poniedziałek, zaś we wtorek był w Moskwie. Biden rozmawiał przez telefon z Putinem w sobotę, a z Zełenskim w niedzielę. Żadna z tych rozmów nie przyniosła przełomu, choć Putin miał zapewnić Bidena o chęci kontynuowania negocjacji.
Obaj liderzy postanowili też w ostatnim czasie wzmocnić obecność swoich wojsk w państwach wschodniej flanki NATO. USA wysłały dodatkowe 6 tys. żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii, zaś Berlin wzmocnił swój kontyngent na Litwie o 350 żołnierzy.
REKLAMA
Więcej sił Rosji na ukraińskiej granicy
Wysoki rangą przedstawiciel administracji Białego Domu oświadczył w czwartek, że Rosja, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, przerzuca dodatkowe siły pod ukraińską granicę. Mówił o siedmiu tysiącach żołnierzy.
Przedstawiciel administracji zaznaczył, że Rosja może w każdej chwili powołać się na fałszywy pretekst, by wznowić inwazję przeciwko Ukrainie, zwłaszcza że zdaniem Białego Domu w ostatnich dniach narracja o rzekomych zagrożeniach i zbrodniach przeciwko ludności w Donbasie nasiliła się. Urzędnik wymienił m.in. pojawiające się w rosyjskich mediach fałszywe doniesienia o masowych grobach, działalności zachodnich najemników, czy planach użycia broni biologicznej przeciwko rosyjskojęzycznej ludności.
Posłuchaj
- "Rosja nie zdecyduje się na frontalny atak, bo ma zbyt małe siły". Potocki o kryzysie na Ukrainie
- "Rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami". Mateusz Morawiecki w duńskiej prasie
- "Jesteśmy zainteresowani efektami, a nie deklaracjami". Jakub Kumoch o działaniach Rosji
Polecamy także rozmowę z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem w "Sygnałach dnia":
REKLAMA
mbl
REKLAMA