more_horiz
Wiadomości

"Należy wzmocnić odstraszanie na wschodniej flance". Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:48
Konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w kwaterze głównej w Brukseli, po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Rau: ostatecznym rezultatem konsultacji powinno być wzmocnienie odstraszania na wschodniej flance NATO
Rau: ostatecznym rezultatem konsultacji powinno być wzmocnienie odstraszania na wschodniej flance NATOFoto: mon.gov

Głównym tematem spotkania było uznanie przez Rosję niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.

Reakcja ze strony NATO

Szef MSZ-tu, pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką o możliwą stałą obecność wojsk Sojuszu w naszym regionie w reakcji na te wydarzenia, nie wykluczył takiego scenariusza. - Mówiliśmy o konieczności z jednej strony doraźnej reakcji na sytuację, ale także jak dostosować strukturę Paktu Północnoatlantyckiego do tego co sekretarz generalny nazywa nową rzeczywistością, niestety przypominającą nieco Zimną Wojnę. Ten proces dostosowywania NATO dopiero jest zapoczątkowany. Na pewno ostatecznym rezultatem powinno być wzmocnienie odstraszania na wschodniej flance - powiedział szef MSZ-tu.

Dodał, że uznanie niepodległości przez Rosję republik donieckiej i ługańskiej oraz rozmieszczenie w Donbasie rosyjskich wojsk może być wstępem do dalszej inwazji. - Z taką opcją należy się bardzo poważnie liczyć. Jesteśmy przygotowani w NATO na każdy bieg wypadków - dodał.

Posłuchaj
00:26 11574262_1.mp3 Minister Zbigniew Rau o reakcji NATO na działania Rosji (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: "Decyzja już została podjęta". Prof. Bernacki w PR24 o przyszłości separatystów na Ukrainie

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem