Echa rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jest zapowiedź sankcji państw Zachodu

Niemcy podjęły decyzję o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Jest to jak dotąd najmocniejsza sankcja gospodarcza nałożona na Rosję w reakcji na wysłanie wojsk na Ukrainę i uznania samozwańczych "republik" w Doniecku i Ługańsku.

2022-02-22, 15:55

Echa rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jest zapowiedź sankcji państw Zachodu
Wojska rosyjskie wkroczyły do Donbasu. Foto: PAP/TASS/Peter Kovalev

Prezydent Władimir Putin uznał samozwańcze "republiki" w Doniecku i Ługańsku i wysłał na miejsce żołnierzy, których nazwał "oddziałami pokojowymi"

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz poinformował, że Berlin wstrzymuje proces certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Budząca kontrowersje w Europie inwestycja tym samym nie zostanie uruchomiona, co może mocno uderzyć po kieszeni rosyjskie firmy. - Poprosiłem ministerstwo finansów o wycofanie obecnej analizy bezpieczeństwa gazociągu. To może brzmieć technicznie, ale oznacza, że nie będzie na razie certyfikacji gazociągu - powiedział kanclerz.

Dekret USA

Jeszcze w nocy prezydent USA Joe Biden podpisał dekret, zabraniający współpracy gospodarczej z urzędnikami samozwańczych republik. Stany Zjednoczone zapowiadają, że to dopiero wstęp do sankcji.

Wielka Brytania ogłosiła z kolei sankcje wymierzone w pięć rosyjskich banków i w trzech biznesmenów. Unia Europejska zapowiedziała ograniczenie Rosji dostępu do rynków i usług finansowych i proponuje sankcje na banki, które finansują rosyjskie operacje wojskowe.
Sama Ukraina rozważa z kolei możliwość zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją.

REKLAMA

Barbarzyńska metoda

Wicepremier Jarosław Kaczyński uważa, że już pierwsze sankcje, które będą nałożone na Rosję w obliczu agresji na Ukrainę, powinny być potężna i działać do skutku. W jego opinii, pokaże to społeczeństwu rosyjskiemu, że podboje to nie jest metoda współczesnego świata.

Także przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.  Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji. Mowa jest o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych i finansowych w Unii Europejskiej. W pakiecie jest także propozycja objęcia sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe.

Posłuchaj

Olaf Scholz zdecydował o wstrzymaniu procesu oddawania do użytku gazociągu Nord Stream 2 - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej