more_horiz
Wiadomości

Co z odcięciem Rosji od SWIFT? Zapowiedź premiera

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 03:55
Jak powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, "jeszcze nie ma zgody na wykluczenie Rosji z systemu rozliczeń finansowych SWIFT". Premier ocenił jednak, że to jest tylko kwestia czasu i jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy, to wszystkie kraje członkowskie podejmą taką decyzję.
Premier Mateusz Morawiecki: jeszcze nie ma zgody na wykluczenie Rosji z systemu SWIFT
Premier Mateusz Morawiecki: jeszcze nie ma zgody na wykluczenie Rosji z systemu SWIFTFoto: Vadiar/Shutterstock

Premier potwierdził, że na nadzwyczajnym szczycie UE rozmawiano na ten temat. - Bardzo wielu liderów podziela pogląd, że trzeba odłączyć Rosję z systemu SWIFT - powiedział. Dodał, że przedstawił też inne pomysły, związane z indeksem MSCI, które "spotkały się z zainteresowaniem".

- Do uchwalenia sankcji potrzebna jest jednomyślność. Na ten moment takiej jednomyślności w stosunku do tego bardzo daleko posuniętego działania związanego z systemem płatniczym nie było. Ale jest blisko do tej jednomyślności - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki ocenił, że "również te państwa, które miały pewne wątpliwości czy to jest to ten moment, skłonią się ku temu działaniu (...), jeżeli sytuacja się będzie pogarszać".

- A niestety jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie - mówił.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także