more_horiz
Wiadomości

Prezydent Zełenski apeluje do szefa RE. "Pora na decyzję o członkostwie Ukrainy w UE"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 09:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w sobotę na Twitterze, że w rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem zaapelował, by "zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w UE".
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.Foto: PAP/EPA/Geert Vanden Wijngaert / POOL

"Nadszedł decydujący moment, by raz i na zawsze zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w UE" - napisał Zełenski.

Dodał, że mówił z Michelem o "dalszej aktywnej pomocy" i o "heroicznej walce Ukraińców o ich wolną przyszłość".

Z kolei z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się dzisiaj spotkanie w Berlinie. - Premier Morawiecki wspólnie z prezydentem Litwy będą rozmawiać z kanclerzem Niemiec. Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji‼ - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. UE nałożyła je na prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa. Przyjęła też szeroko zakrojone sankcje indywidualne i gospodarcze.

Sankcje obejmują też Białoruś; zostały ustanowione jako odpowiedź na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną prowadzoną przez Federację Rosyjską na Ukrainie.

Czytaj także:

paw/

Zobacz także

Zobacz także