more_horiz
Wiadomości

Wybuchy w Kijowie i Charkowie. W kierunku Ukrainy lecą myśliwce z Białorusi [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 03:45
W Kijowie i Charkowie słychać wybuchy - informuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Wcześniej w ukraińskiej stolicy przez kilka godzin było spokojnie.
W Kijowie i Charkowie słychać wybuchy. Z kolei w Żytomierzu i Czernihowie ogłoszony został alarm lotniczy
W Kijowie i Charkowie słychać wybuchy. Z kolei w Żytomierzu i Czernihowie ogłoszony został alarm lotniczyFoto: PAP/TASS/Alexander Reka

Służba ta opublikowała także w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi myśliwców udających się w stronę Ukrainy. "Bojownicy z Białorusi lecą teraz na Ukrainę" - podano w oświadczeniu.

W Żytomierzu i Czernihowie na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy. Ukraina kolejną noc będzie celem rosyjskich ataków. Sytuacja jest bardzo trudna, ale Ukraińcy cały czas walczą z wrogiem. Według ukraińskich danych straty po stronie rosyjskiej wyniosły od początku wojny ponad 4 tys. poległych żołnierzy.

Inwazja Rosji na Ukrainę - OGLĄDAJ:

ZOBACZ ZAPIS RELACJI:

05:57

W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni - powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:57

Władze Japonii rozważają objęcie sankcjami wysokich rangą białoruskich urzędników - poinformował szef japońskiej dyplomacji. Premier Japonii zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie tak szybko jak będzie to możliwe.

05:39

Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 25 mln dolarów kanadyjskich - poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

05:39

W poniedziałek o godzinie 2:45 czasu lokalnego w znajdujący się w centrum Czernihowa budynek mieszkalny uderzyła rakieta - podała agencja Ukrinform.

W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.

05:36
Posłuchaj
00:55 Sankcje UE IAR.mp3 Kolejne unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie, jest publikacja w Dzienniku Urzędowym. Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji. Zakazała też transakcji z Bankiem Centralnym Rosji i zamroziła jego aktywa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
05:02

W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci - powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform.

- Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile - poinformowała polityk.

- Szkoda, że kiedyś ci ludzie uważali Rosjan za swoich braci i siostry - dodała Wereszczuk.

05:01

Chiny przekonują, że zachowują neutralność wobec wojny na Ukrainie, która w chińskich mediach wciąż określana jest - zgodnie z rosyjską narracją - mianem "rosyjskiej operacji militarnej". W niedzielę szef chińskiego MSZ rozmawiał z szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Francji i Niemiec. Będący tubą chińskich władz dziennik "Global Times" tłumaczy dziś stanowisko władz w Pekinie.

W opinii analityków cytowanych przez wydanie "nie należy pozwolić, aby zachodnie głosy zdominowały głos społeczności międzynarodowej w sprawie Ukrainy". Dziennik oskarża "zachodnie siły, a w szczególności USA i NATO, o podżeganie do kryzysu i między Rosją i Ukrainą".

04:53

Po otrzymaniu informacji o kierunku ruchu wrogich wojsk, blokujcie drogi w każdy możliwy sposób, wysadzajcie mosty - podała w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona terytorialna Ukrainy na swoim Facebooku.

"W kontekście doniesień o przybywaniu kolumn okupantów z północnej Ukrainy wzywamy do zorganizowanego oporu ludności cywilnej" - napisano w oświadczeniu.

"Kiedy kolumna się zatrzyma, rzucajcie w nią koktajlami Mołotowa i strzelajcie z broni ręcznej. Nagrywajcie filmy schwytanych w bitwie więźniów, to demoralizuje okupantów" - poinstruowała cywilów obrona terytorialna.

"Kobiety i młodzież powinni rozmieszczać plakaty wzdłuż ruchu kolumny »Tu czeka cię tylko śmierć«. Nie bójcie się - oni bardziej boją się Was. Wygramy!" - wskazano w komunikacie.

04:51

Minister spraw wewnętrznych Rumunii Lucian Bode wezwał władze swego kraju do nałożenia sankcji oraz zrewidowania kontraktów, jakie urzędy publiczne w tym kraju zawarły na odbiór paliw od rosyjskich spółek.

04:51

W ukraińskim greckokatolickim kościele św. Jerzego na Manhattanie celebrował w niedzielę mszę świętą kardynał Timothy Dolan. W homilii solidaryzował się ze społecznością ukraińską miasta i Ukrainą walczącą o chrześcijańskie wartości.

- Kochają swój kraj. Przeszli przez to już wcześniej. Rosja wiele razy próbowała unicestwić Ukrainę. Wiara i nauka, kultura, pokój, rodzina (...) to, jest ważne dla Ukrainy - zaznaczył w homilii Dolan, komplementując Ukraińców za ich opór.

Poparcie dla społeczności ukraińsko-amerykańskiej demonstrują także nowojorczycy. Modlą się i składają kwiaty przed świątynią.

04:27
Posłuchaj
00:45 USA Biden IAR.mp3 Prezydent Joe Biden przeprowadzi dziś kolejne konsultacje transatlantyckie w sprawie sytuacji na Ukrainie. Wśród zaproszonych krajów jest także Polska. Biały Dom ma dziś podać dodatkowe szczegóły dotyczące sankcji na Rosję nałożonych w koordynacji z sojusznikami. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
04:20

Ranną w wyniku ostrzału portowego Mariupola 6-letnią dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie pomimo interwencji lekarzy zmarła - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

- Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy - powiedział w rozmowie z dziennikarzem agencji lekarz.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało w niedzielę, że w konsekwencji rozpoczętej przez Rosję w czwartek wojny zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci.

W wyniku rosyjskich ataków rannych zostało także 1684 cywilów, w tym 116 dzieci.

04:03

Armia Ukrainy wyparła w niedzielę wojska rosyjskie z miasta Wołnowacha w Donbasie - powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Wołnowacha była dziś zajęta przez wroga, ale dzięki kontratakowi naszych sił wojska Rosji zostały z miasta wyparte, znajdują się tam teraz żołnierze Ukrainy - powiedział Arestowicz.

Dodał, że najcięższe walki toczone były w niedzielę pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska próbowały wedrzeć się do Buchy i Irpienia. - Wyjechali, czekają na polach i stale otrzymują od nas "przesyłki" - poinformował Arestowicz.

04:02

W reakcji na agresję Rosji na Ukrainę nowojorska Fundacja Kościuszkowska zapowiedziała wsparcie dla Ukraińców. Stworzyła specjalny fundusz i zapowiedziała przeznaczenie na ten cel dochodu z tegorocznego balu Fundacji Kościuszkowskiej.

04:02

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis wzywa do ograniczenia dostępu do wód terytorialnych państw Unii Europejskiej dla rosyjskich statków. Wilno tymczasem zrywa związki z rosyjskimi i białoruskimi miastami partnerskimi.

Posłuchaj
00:49 Litwa IAR.mp3 Szef MSZ Litwy wzywa do wprowadzenia ograniczeń dla rosyjskich statków. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
04:00

Kolejne unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie, jest publikacja w Dzienniku Urzędowym. Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji. Zakazała też transakcji z Bankiem Centralnym Rosji i zamroziła jego aktywa.

Posłuchaj
00:56 Sankcje SPEC IAR.mp3 Odcięcie od zachodnich finansów, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie aktywów oligarchów i wyłączenie kremlowskiej dezinformacji. Zachód przez weekend zdecydował o nałożeniu na Rosję dalszych sankcji w odpowiedzi na agresję na Ukrainę. Relacja Karola Surówki (IAR)
03:46

W Kijowie i Charkowie słychać wybuchy - informuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Wcześniej w ukraińskiej stolicy przez kilka godzin było spokojnie

03:36

Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy opublikowała w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot myśliwców nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi, udających się w stronę Ukrainy.

"Bojownicy z Białorusi lecą teraz na Ukrainę" - podano w oświadczeniu. W Żytomierzu i Czernihowie na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy.

02:45

Google Alphabet Inc potwierdził w niedzielę, że tymczasowo wyłączył na Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

Firma poinformowała, że tym samym podjęła działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych w kraju po konsultacjach z władzami Ukrainy, w tym z władzami regionalnymi i lokalnymi. Tymczasowe wyłączenia niektórych funkcji map związane są - jak informuje Google Alphabet Inc. - z tym, że Ukraina stoi w obliczu ataków ze strony rosyjskich sił inwazyjnych.

02:35

W ciągu trzech dni wojny na Ukrainie straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, ponad 200 żołnierzy dostało się natomiast do niewoli - powiedział w niedzielę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

Dyplomata dodał, że Ukraina otworzyła "gorącą linię", dzięki której krewni rosyjskich żołnierzy mogą dowiedzieć się o nich losie. Według Kysłycia w ciągu pierwszej godziny pracy linii odebrano około stu telefonów. Przedstawiciel ukraińskich władz powiedział, że krótko po uruchomieniu połączenia zostało ono zablokowane przez rząd Rosji.

02:34

Mieszkańcy portugalskiej Fatimy, w której znajduje się jedno z najpopularniejszych na świecie sanktuariów maryjnych, zorganizowali w niedzielę procesję modlitewną w intencji zakończenia wojny na Ukrainie

W procesji w Fatimie z udziałem przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Portugalii wzięło udział ponad 1000 osób. Wielu uczestników niedzielnej procesji w Fatimie pojawiło się na ulicach tej portugalskiej miejscowości z flagami Ukrainy.

02:33

Rano na białorusko-ukraińskiej granicy mają rozpocząć się rozmowy pokojowe Ukraińców z Rosjanami. Takie informacje - powołując się na źródła w ukraińskich władzach - podają ukraińskie media.

Posłuchaj
00:36 Buszko IAR .mp3 Rozmowy pokojowe z Rosjanami rozpoczną się o poranku. Relacja Pawła Buszki (IAR)
01:57

Dziś włoski rząd wyda dekret, który umożliwi natychmiastowe przekazanie Ukrainie śmiercionośnej broni defensywnej. Będzie to krok zgodny z decyzjami podjętymi wczoraj przez Unię Europejską.

Posłuchaj
00:41 Włochy IAR.mp3 Włosi wyślą Ukrainie śmiercionośną broń defensywną. Relacja Wojciecha Kowalczuka (IAR)

Włochy mają przekazać Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, a także ciężkie karabiny maszynowe.

01:44

Kurs rubla osłabił się o 20 proc. jeszcze przed rozpoczęciem handlu w głównych państwach Azji - wskazał PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Ekspert prognozuje, że prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują rating Rosji do poziomu śmieciowego.

Szef PIE zaznaczył, że skokowa deprecjacja rosyjskiej waluty, to bezpośredni efekt sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię .

01:39
Posłuchaj
00:46 UKR IAR.mp3 Kolejna noc ciężkich walk na Ukrainie. Rosyjskie wojska zajęły miasto Berdiańsk nad Morzem Azowskim. Zdjęcia satelitarne wskazują, że w kierunku Kijowa zmierza kilkaset rosyjskich pojazdów wojskowych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Według strony ukraińskiej od początku inwazji zginęło ponad 200 ukraińskich cywilów. Zabitych i rannych ma być też ponad cztery tysiące rosyjskich żołnierzy. Strona rosyjska nie podaje informacji o liczbie ofiar

01:36

Pociągi z uchodźcami z Ukrainy będą docierać w głąb Polski Hutniczą Trasą Szerokotorową. To jednotorowy szlak łączący Polskę z Ukrainą wykorzystywany do transportu towarów. Uchodźcy docierający do granicy z Polską będą mogli po odprawie wysiąść w Hrubieszowie lub wybrać podróż w głąb Polski. Drugim możliwym przystankiem ma być dworzec w Olkuszu na granicy Śląska i Małopolski.

Posłuchaj
00:21 Pociągi IAR 1.mp3 - Pierwszy transport w Olkuszu spodziewany jest przed południem - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita (IAR)
Posłuchaj
00:19 Pociąg IAR 2.mp3 Jak zaznacza Łukasz Kmita, pociągi będą mogły jechać nawet bezpośrednio z Kijowa do Olkusza (IAR)

Mimo, że pociągi też długo czekają na odprawę po ukraińskiej stronie, umożliwiają uchodźcom schronienie się przez zimnem. Takiej możliwości nie mają osoby decydujące się na pokonanie granicy na piechotę. Często czekają na granicy po kilkanaście godzin.

01:28

W niedzielę w nocy grupa hakerów Anonymous zablokowała dostęp do szeregu rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze.

W niedzielę w nocy hakerzy z grupy Anonymous zamieścili na Twitterze zdjęcia zablokowanych stron internetowych ministerstwa komunikacji i informatyzacji, państwowego urzędu przemysłu wojskowego oraz sił zbrojnych Białorusi, a także funduszu emerytalnego, służby celnej i usług publicznych Rosji. Celem hakerskiego ataku Anonymous stały się także oficjalne strony internetowe rosyjskiego rządu i Kremla.

01:27

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym numerze tygodnika "Do Rzeczy" amerykańska ambasador przy NATO Julianne Smith powiedziała, że USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. - Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna - zapewniła.

01:24

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Jego słowa otuchy porównał do "rąk, które podtrzymują Ukraińców w tym trudnym czasie".

01:21

W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie wystrzeliły w obwód czerkaski cztery pociski - poinformował na Telegramie przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

"Trafiono nas czterema pociskami - trzy spadły na Czerkasy, jeden na rejon czornobajiwski. Wskutek ataku nikt nie zginął, a sytuacja jest już pod kontrolą" - podał Skiczko. Dodał, że w Czerkasach w niedzielę zainstalowano 120 kamer do monitorowania bezpieczeństwa w mieście i usprawnienia jego obrony.

Skiczko wskazał, że w regionie rozwijana jest - przy pomocy lokalnego biznesu - sieć schronisk dla potrzebujących pomocy Ukraińców. "Dzięki pomocy wolontariuszy mamy obecnie wystarczająco żywności i ubrań" - zaznaczył.

01:20

Brytyjski premier Boris Johnson wziął udział w niedzielę wieczorem we mszy w ukraińskiej katedrze greckokatolickiej w Londynie. Zwracając się do wiernych powiedział, że "nigdy wcześniej nie widział tak wyraźnego rozróżnienia między dobrem a złem", jak obecnie.

01:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. Z tą ostatnią miał m.in. rozmawiać o członkostwie Ukrainy w UE.

- "Rozmawialiśmy o konkretnych decyzjach dotyczących wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, pomocy makrofinansowej i członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej" - napisał.

Z kolei premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że najbliższe 24 godziny będą kluczowe dla Ukrainy. Przywódcy rozmawiali o trwającej agresji Rosji oraz o krokach koniecznych do jej powstrzymania.

01:13

Według reżimowej Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi ponad 65 procent uczestników referendum opowiedziało się za wprowadzeniem zmian w konstytucji, które rozszerzą uprawnienia Alaksandra Łukaszenki. Przeciw było nieco ponad 10 procent.

Według wstępnych danych przekazanych przez CKW w referendum wzięło udział 5 359 471 osób, czyli prawie 79 procent uprawnionych do głosowania obywateli Białorusi.

Referendum odbyło się bez udziału zagranicznych misji obserwacyjnych i niezależnych białoruskich obserwatorów. Komisje wyborcze składały się wyłącznie z przedstawicieli organizacji i instytucji państwowych.

W niedzielę, w głównym dniu głosowania w referendum, w Mińsku i innych białoruskich miastach odbyły się protesty przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do aktywnego sprzeciwu wobec inwazji Kremla na Ukrainę wezwała Białorusinów liderka demokratycznych sił Swiatłana Cichanouska. Według obrońców praw człowieka za udział w manifestacjach policja zatrzymała co najmniej 500 osób.

00:50

W niedzielę w Rosji policja zatrzymała ponad 2600 osób protestujących przeciwko wojnie na Ukrainie.

W kilkudziesięciu miastach Rosji kontynuowano antywojenne protesty. Rosjanie wychodzili na ulice z plakatami "Nie dla wojny".

00:48

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz poinformował, że od początku inwazji Moskwa straciła około półtora tysiąca żołnierzy, a niemal trzy tysiące rosyjskich wojskowych zostało rannych.

Jak dodał, do niedzielnego wieczora ukraińskie siły zniszczyły lub uszkodziły 27 samolotów agresora, 26 śmigłowców, około 150 czołgów, ponad 700 opancerzonych pojazdów bojowych, 50 dział, jedną wyrzutnię Buk, cztery wyrzutnie Grad, 60 cystern z paliwem, dwa bezzałogowe statki powietrzne oraz dwa obiekty pływające.

Posłuchaj
00:19 Straty Rosji IAR 1.mp3 Ołeksij Arestowicz o stratach Rosji: 26 śmigłowców, około 150 czołgów, ponad 700 opancerzonych pojazdów bojowych, 50 dział, jedną wyrzutnię Buk, cztery wyrzutnie Grad, 60 cystern paliwa, 2 bezzałogowe statki powietrzne oraz 2 obiekty pływające (IAR)

Ołeksij Arestowicz dodał, że osłabł atak rosyjskich sił na stolicę. "Prowadzimy udaną operację obronną" - podkreślił.

Posłuchaj
00:21 Obrona Ukrainy IAR 2.mp3 Arestowicz: dołączają nowe siły. W ciągu 2 dób do armii Ukrainy i obrony terytorialnej dołączyło ponad 100 tys. rezerwistów. Jesteśmy gotowi się bronić, nasza taktyka daje efekty - przynajmniej w ciągu ostatnich dwóch dni. Myślę, że będzie dobrze, zwłaszcza, że wrogie siły zaczęły wycofywać się z Kijowa. Nie ma zagrożenia dla dużych miast (IAR)
00:32

Grupa imigrantów ukraińskich w Barcelonie zajęła centralny Plac Catalunya w tym mieście, protestując przeciwko rosyjskiej inwazji na ich kraj - poinformowała EFE w niedzielę.

Po całodniowych protestach w sobotę, w tym przed siedzibą regionalnych władz Katalonii, imigranci rozbili na placu namioty zapowiadając kampanię informowania mieszkańców miasta o agresywnych działaniach Rosji.

Kilka osób rozpoczęło strajk głodowy przeciwko wojnie. W niedzielę imigranci wezwali do dalszych manifestacji.

00:31

Ponad 2 tys. hełmów, ponad 50 zestawów medycznych, 20 pomp i agregatów pompowych czy 1,8 tys. węży strażackich zebrali ratownicy z wielkopolskiej PSP i Ochotniczych Straży Pożarnych. Sprzęt trafi do strażaków z ogarniętej wojną Ukrainy.

W sobotę komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, w odpowiedzi na prośbę strony ukraińskiej, ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Jak poinformowała w niedzielę Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu w Wielkopolsce, odzew na apel o pomoc "przeszedł najśmielsze oczekiwania".

"Strażacy zawodowi oraz ochotnicy, a także osoby prywatne z Wielkopolski zebrali w sumie 100 palet najpotrzebniejszego sprzętu strażackiego" - podano w komunikacie.

00:28

Rosyjski Bank Centralny wstrzymuje od poniedziałku od 7.00 obrót papierami wartościowymi dla klientów zza granicy - podał portal Meduza. Z komunikatu wynika, że zostaną wstrzymane wszystkie dyspozycje klientów zagranicznych - zarówno osób prawnych, jak i fizycznych - związane ze sprzedażą papierów wartościowych.

Gwałtownie traci na wartości rosyjski rubel. Nie pomagają interwencje Centralnego Banku Rosji. Jak podają rosyjskie niezależne media, w kantorach za jeden dolar trzeba zapłacić ponad 100 rubli, za euro - około 120 rubli. Jeszcze przed tygodniem dolar i euro kosztowały o 15-30 rubli mniej.

00:14

Wspólnie PKP Intercity odpowiadamy na apel ukraińskich kolejarzy i przekazujemy żywność dla Kijowa - poinformował w niedzielę wieczorem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

00:12

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości potwierdził w niedzielę, że Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji, która - jej zdaniem - propaguje fałszywe twierdzenie, że najechała Ukrainę, by zapobiec ludobójstwu.

O złożeniu pozwu przeciwko Rosji poinformował w niedzielę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu sąd potwierdził, że otrzymał skargę Ukrainy. Nie poinformował, kiedy sprawa zostanie rozpatrzona.

23:58

Prezes PZPN Cezary Kulesza zapowiada, że wszystkie federacje piłkarskie w Europie otrzymają z PZPN pismo "w związku ze skandaliczną decyzją FIFA" dot. udziału Rosji w międzynarodowych rozgrywkach.

"Przedstawiliśmy w nim (piśmie - red.) nasze stanowisko i zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku. Bo tylko zjednoczeni będziemy silni. Żadnej pobłażliwości dla rosyjskiej agresji na Ukrainę!" - napisał.

23:54

Doradca Swiatłany Cichanouskiej publikuje nagranie z Mińska, gdzie ludzie skandują z mieszkań "Chwała Ukrainie" i "Niech żyje Białoruś".

23:50
23:48
23:48
23:44

Niedziela była "trudna" dla naszego wojska - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Rosjanie "kontynuują ostrzał niemal we wszystkich kierunkach".

23:38

Amerykańska grupa rockowa Green Day poinformowała, że odwołuje koncert w Moskwie.

23:34

"Padła" strona rosyjskiego rządu. Nie działa też witryna kremlin.ru.

23:28

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o udział w akcji "Pomagam Ukrainie", w ramach której organizowana jest pomoc humanitarna dla Ukraińców. Przypomniał, że najbardziej potrzebna jest żywność, a także środki higieny osobistej, środki medyczne, śpiwory. Wsparcie zostanie skierowane zarówno do uchodźców, jak i do Ukraińców pozostających w swoim kraju.

23:26

Kilkaset rosyjskich pojazdów zbliża się do Kijowa? "Konwój ma 5 km długości"

23:25
23:24

Państwowa rosyjska agencja RIA Novosti przygotowała artykuł, który miał się ukazać 26 lutego i głosić "chwalebne zwycięstwo Rosji na Kijowem". Teza jaka płynęła z jego treści miała sugerować, że Zachód nie ma już kontroli nad globalną polityką.

23:21

Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizuje pilną sesję dotycząca agresji Rosji na Ukrainę. Odbędzie się ona w poniedziałek.

23:20

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz: 11 rosyjskich transportowców, każdy z jednym batalionem, płynie w stronę Odessy. Nastąpi próba szturmu na miasto.

23:19

Amerykański F-35 wylądował w Rumunii.

23:14

Walijczycy z Rosją też nie zagrają.


Źródło: FA Wales Źródło: FA Wales
23:06

"Kyiv Independent" przekazuje kolejne informacje dotyczące alarmów przeciwlotniczych w miastach Ukrainy. Słychać je w Kijowie, Winnicy i Czerniowcach.

Mieszkańcy są wzywani by udać się do najbliższego schronu.

23:03

"Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność" - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na stronie ua.gov.pl można obywatele Ukrainy, którzy trafiają do Polski mogą znaleźć ważne dla siebie informacje.

22:59

NEXTA udostępnia poruszające sceny z meczu ligi portugalskiej.

22:58

Kolejna rakieta wystrzelona z Białorusi na terytorium Ukrainy.

22:55
22:54

Andrzej Duda poinformował, że jest "po kolejnej wzruszającej rozmowie" z prezydentem Ukrainy. "W obliczu informacji o rosyjskich konwojach idących na Kijów zapewnił mnie, że czują się mocni i są gotowi walczyć, a morale obrońców Ukrainy jest bardzo wysokie. Zapewniłem, że działamy i mają wsparcie Polski i świata" - napisał polski prezydent.

22:50

Ukraiński marynarz, pracujący jako członek załogi na luksusowym jachcie rosyjskim, usiłował zatopić go na Majorce w odwecie za atak Rosji na Ukrainę - informuje "El Mundo". Liczący 47 m długości jacht o nazwie Lady Anastasia należy do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Minajewa. Był zacumowany w ekskluzywnym porcie Port Adriano na Majorce.

W proteście przeciwko inwazji na Ukrainę 55-letni marynarz doprowadził w sobotę do zalania maszynowni przez otwarcie dolnych zaworów, aby statek zatonął. Akcja sabotażowa się nie udała, a marynarz został aresztowany - zgodnie z komunikatem policji, na który powołał się dziennik. Zatonięciu statku zapobiegł personel portu, który interweniował powiadomiony przez resztę załogi.

22:49

Doniesienia o wybuchu w Czerkasach zdementowane przez przedstawiciela ukraińskiej administracji.

22:48

Nie macie pojęcia na co się porywacie, gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr..e, ostrzelamy was z każdego okna - ostrzegali rosyjskich wojskowych w nagraniu w sieciach społecznościowych ukraińscy żołnierze. Poddajcie się dzieciaki! - wezwali.

22:43

Posłuchaj
00:54 11590824_1.mp3 Zgoda w UE na kolejne sankcje wobec Rosi i sfinansowanie zakupu i dostaw broni dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
22:42

Posłuchaj
00:37 11590846_1.mp3 Ukraina: rosyjskie wojska w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
22:39

Tylko w jednej intencji - pokoju na Ukrainie i w Europie - modlił się z wiernymi w niedzielę wieczorem w łódzkiej archikatedrze metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

- Powiem to tak konkretnie, jak trzeba to powiedzieć: rosyjski reżim, który zaczął agresję, już tę wojnę przegrał - powiedział duchowny. - Niezależnie, jaka będzie płaszczyzna rozmaitych faktów, jakie będą potem polityczne wagi i pertraktacje - dodał.

22:37

Szef Banku Światowego David Malpass powiedział, że jego instytucja będzie prawdopodobnie mogła wesprzeć Ukrainę w ciągu zaledwie kilku dni, znacznie szybciej niż przewidywano tydzień temu, gdy planowano, że 350 mln USD trafi do Kijowa na koniec marca.

22:36
22:34

OBWE wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i pozwolenie organizacjom humanitarnym na udzielenie pomocy - zaapelował w niedzielę minister Zbigniew Rau, przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz przedstawiciele 46 państw OBWE.

22:34

Grupa hakerów Anonymous ostrzega i wzywa Alaksandra Łukaszenkę, by przestał wspierać swojego rosyjskiego partnera Władimira Putina - przekazali hakerzy wieczorem na Twitterze.

"Panie Łukaszenka! Ostrzegamy pana, jeden jedyny raz. Wzywamy pana, by zaprzestał pan wspierania pana Putina! Dajemy panu tę szansę, jedyną szansę" - napisali na portalu społecznościowym.

22:33

Od 28 lutego rosyjskie linie lotnicze Aeroflot zawieszają loty do Europy.

22:32
22:30

Poniżej zdjęcie satelitarne lotniska Antonow w Hostomelu na Ukrainie. Widać na nich zniszczenia spowodowane niedawnymi atakami lotniczymi i ciężkimi walkami na lotnisku i w jego pobliżu:

22:28

W obliczu zaostrzającego się konfliktu na Ukrainie, rządy Niemiec i Francji zaapelowały do obywateli swoich krajów pozostających na terytorium Rosji o opuszczenie tego kraju. W komunikatach wymieniano m.in. coraz większe ograniczenia w podróżach lotniczych, spowodowane sankcjami nałożonymi na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę.

22:13

Ukraiński sztab generalny w komunikacie podał, że Rosja kontynuuje koncentrowanie lotnictwa i aktywizację sił specjalnych na terytorium Białorusi. Z lotnisk w Baranowiczach i Maczuliszczach w kierunku Ukrainy latają samoloty transportowe.

22:11

Do Berdiańska na południu Ukrainy wjechały rosyjskie pojazdy wojskowe.

22:08

Kolejne zdjęcia rosyjskiego konwoju, który zmierza do Kijowa.

22:05

Departament Stanu USA wydał alert, w którym wezwał Amerykanów w Rosji do rozważenia niezwłocznego opuszczenia kraju w związku z zamykaniem przez państwa przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatelom USA na Ukrainie resort radzi, by omijać przejścia graniczne z Polską i Mołdawią.

21:53

NEXTA: potężna eksplozja w Czerkasach

21:53

Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski system BUK posługując się zakupionym w Turcji dronem Bayraktar TB2.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny napisał: bójcie się wrogowie! Nie zaznacie spokoju na ukraińskiej ziemi

21:48

Francuskie MSZ: obywatele Francji przebywający w Rosji krótkoterminowo powinni natychmiast wrócić do kraju.

Resort wskazuje na sankcje, których skutkiem są m.in. coraz większe utrudnienia w ruchu lotniczym.

21:38

Chcemy zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję i całkowicie odizolować Moskwę dyplomatycznie - powiedział wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Poinformował, że w środę zbiera się Zgromadzenie Ogólne ONZ.

21:37

Nasi obrońcy przygotowują się do obrony stolicy. A ja namawiam mieszkańców Kijowa do spędzenia tej nocy w schronach. Bo wróg dostaje szału. Strzela do budynków cywilnych. Do naszej infrastruktury - chociaż sam ponosi duże straty – zarówno w ludziach, jak i sprzęcie wojskowym. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu i takiego ducha ze strony narodu ukraińskiego, zarówno wojskowych, jak i cywili - napisał Kliczko.

21:37

To będzie ciężka noc. Wróg dostaje szału - napisał wieczorem na Telegramie mer Kijowa Władimir Kliczko.

21:35

Kijów oskarża Moskwę w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości o planowanie ludobójstwa.

21:34
21:30

- Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być "hubem logistycznym" dla przerzutów tej pomocy na terytorium Ukrainy. Zatwierdziliśmy jej finansowania. Jutro ministrowie obrony spotkają się by skoordynować te prace i przekuć je tak, aby te materiały były jak najszybciej wysyłane na linię frontu do ukraińskich sił zbrojnych, walczących przeciwko rosyjskiej inwazji - poinformował w Brukseli szef dyplomacji UE Josep Borrell.

21:29
21:29
21:26

Od rozpoczęcia w czwartek rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rumunii wyjechało ponad 43 tys. osób, zaś do Mołdawii – 70 tys. - podały ministerstwa spraw wewnętrznych obu krajów.

21:23

Poczta Polska dostarcza zaopatrzenie dla uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy na bieżąco otrzymują najpotrzebniejsze przedmioty: koce, łóżka, poduszki, ubrania i inne materiały pierwszej potrzeby.

21:16

Ukraińskie ministerstwo zdrowia: w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci

21:07

Josep Borrell: zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i kolejne 50 mln euro na zasoby nieofensywne

21:07

Szef unijnej dyplomacji: wyłączamy część rosyjskich banków z systemu SWIFT. Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych

21:07

Jako eskalacyjny krok, który czyni sytuację coraz bardziej niebezpieczną ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu wydanie przez Władimira Putina rozkazu postawienia wojsk nuklearnych w stan wysokiej gotowości. Jak mówił, według oceny Waszyngtonu, rosyjskie siły napotykają na nieoczekiwane dla siebie problemy na froncie ze strony ukraińskiego wojska. Mają również kłopoty z zaopatrzeniem, a niektórym jednostkom brakuje paliwa.

Urzędnik, który anonimowo udzielił wypowiedzi mediom, dodał, że Pentagon dowiedział się o podwyższeniu rosyjskiej gotowości bojowej z przemówienia telewizyjnego Władimira Putina, a nie z własnych źródeł wywiadowczych.

Amerykański urzędnik dodał, że choć decyzja Władimira Putina jest "niepokojąca" to USA nie zaprzestaną udzielać Ukrainie militarnego wsparcia.

21:06

Rząd w Rzymie jest zaangażowany w organizację specjalnych korytarzy dla ukraińskich sierot, by jak najszybciej mogły przyjechać do Włoch - ogłosili ministrowie spraw zagranicznych Luigi Di Maio i rodziny Elena Bonetti.

21:05

Do Berdiańska na południu Ukrainy wjechały rosyjskie pojazdy wojskowe - przekazał przedstawiciel władz miejskich Ołeksandr Swidło, cytowany przez agencję Ukrinform.

Poinformował on o grupie pojazdów, która przemieszczała się po mieście i uzbrojonych ludziach. W mieście słychać strzały.

21:03

W Mariupolu została zlikwidowana rosyjska grupa dywersyjno-rozpoznawcza, która próbowała atakować autobusy z cywilami - podała w niedzielę agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na radę miejską Mariupola.

21:02

Ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło ponad 210 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

21:01

Ukraińskie MSZ informuje o stratach wojsk rosyjskich.

21:00

Wielka Brytania: przekażemy Ukrainie 40 mln funtów dalszej pomocy humanitarnej

20:59

Fiński rząd dał Estonii pozwolenie na przekazanie Ukrainie pochodzących z NRD poradzieckich dział polowych kalibru 122 mm oraz amunicji do nich. Estonia zakupiła je od Finlandii, która wcześniej w latach 90. nabyła je od Niemiec.

20:56

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy 

20:55

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują rosyjskie wojska zmierzające w kierunku Kijowa. Według tych zdjęć konwój, składający się z czołgów i pojazdów przewożących paliwo, rozciąga się na przestrzeni 5 km i znajduje się około 65 km od stolicy Ukrainy.

20:54

Jest zgoda w Unii Europejskiej na kolejne sankcje dla Rosji, a także na sfinansowanie zakupu i dostawy broni oraz sprzętu dla Ukrainy. Takie są ustalenia ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów podczas wideokonferencji o czym poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Na zakup broni oraz sprzętu dla Ukrainy Unia ma przeznaczyć 450 milionów euro. Po raz pierwszy w historii Unia decyduje się na takie wojskowe wsparcie zaatakowanego kraju.

Jeśli chodzi o restrykcje wobec Rosji to przewidują one zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosji, uderzenie w Bank Centralny Rosji oraz zamrożenie aktywów grupy oligarchów. Te sankcje zostaną sfinalizowane jutro.

20:49

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że popiera Brytyjczyków, którzy chcieliby pojechać na Ukrainę i dołączyć tam do międzynarodowych sił zbrojnych walczących z siłami Rosji.

20:47
20:45

Podwyższenie gotowości sił nuklearnych to próba zastraszenia Ukrainy - aby przełamać jej wolę walki, i Zachodu - aby zaniechał wspierania Kijowa - napisał w niedzielę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

20:43

Trzeci dzień z rzędu we włoskich miastach odbyły się demonstracje przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Rzymie kilka tysięcy osób wzięło udział w proteście zorganizowanym przez społeczność ukraińską.

Posłuchaj
00:49 11590723_1.mp3 Rzym: demonstracja przeciw rosyjskiej agresji. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 
20:42

Popularny na Ukrainie białoruski muzyk rockowy apeluje do swoich rodaków o sabotowanie rozkazów Łukaszenki. Według ukraińskich mediów i ekspertów nieuznawany prezydent Białorusi może podjąć decyzję o udziale białoruskiej armii w agresji na Ukrainę.

Więcej w relacji Pawła Buszki z Informacyjnej Agencji Radiowej: 

Posłuchaj
00:49 11590723_1.mp3 Białoruska gwiazda rocka apeluje do rodaków: sabotujcie rozkazy Łukaszanki. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
20:40

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych, dlatego szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł w niedzielę przed "realnym ryzykiem" awarii jądrowych.

20:40

Robimy wszystko, by skrócić uchodźcom z Ukrainy oczekiwanie na granicy - zapewnił na antenie Polsat News podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży. Dodał, że do oczekujących w kolejkach Ukraińców trafi pomoc humanitarna.

20:40
20:38

Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis: bardzo prawdopodobne, że dołączymy do unijnych sankcji na Rosję

20:33

70 proc. badanych twierdzi, że Ukraina odeprze agresję Rosji - wynika z sondażu przeprowadzonego 26-27 lutego.

91 proc. respondentów popiera działania prezydenta Wołodomyra Zełenskiego.

20:32

Posłuchaj
00:39 11590665_1.mp3 Rosja: zbieranie podpisów pod petycją o zainicjowanie impeachmentu Władimira Putina. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
20:31

Rosjanie na stronie change.org zbierają podpisy pod petycją o rozpoczęcie inicjatywy impeachmentu Władimira Putina. Autorzy żądają wszczęcia procedury odwołania prezydenta Rosji, oskarżając go o "zdradę państwa i przestępstwa wojenne”, w związku z agresją na Ukrainę. W pierwszych godzinach dokument podpisało 160 tysięcy Rosjan. Taka procedura jest możliwa na podstawie artykułu 93 konstytucji Federacji Rosyjskiej.

20:31

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział zamrożenie inwestycji Funduszu Naftowego w Rosji. Dodał, że rząd wyśle na Ukrainę hełmy oraz kamizelki kuloodporne, ale nie broń.

20:31

Terytorialsi będą pomagać uchodźcom z Ukrainy. W każdej brygadzie obrony terytorialnej powstaje tzw. Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców.

20:30

Polski Związek Hokeja na Lodzie domaga się zawieszenia członkostwa federacji Rosji i Białorusi w światowej organizacji (IIHF) oraz zawieszenia przedstawicieli tych krajów w jej strukturach – poinformował związek w komunikacie.

20:21

Tymczasem FIFA proponuje takie działania wobec Rosji:

  • reprezentacja miałaby grać jako Rosyjski Związek Piłkarski, bez flagi i hymnu państwowego
  • mecze na neutralnym terenie


Przypomnijmy, że Polska, Szwecja i Czechy wykluczyły grę z Rosjanami w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata.

20:08

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny: w ciągu dwóch dni zmobilizowaliśmy 100 tys. Ukraińców. 

20:03

Szefowa KE Ursula von der Leyen rozmawiała z Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedziała mu kolejne sankcje na Rosję i Białoruś.

20:00

Pomoc ukraińskim uchodźcom na granicy musi być skoordynowana, żeby była najbardziej efektywna - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował o powstrzymanie się od wyjazdów na Ukrainę z darami i przekazywanie ich do specjalnych punktów.

Rząd uruchomił stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której koordynowana jest pomoc Ukraińcom. Dostępny jest tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona także w języku ukraińskim. Koordynatorzy, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb, skontaktują się z nadawcami.

19:53

Angielski Związek Piłki Nożnej (FA): potwierdzamy, że nie zagramy przeciw Rosji w jakimkolwiek międzynarodowym spotkaniu w dającej się przewidzieć przyszłości


Rob Harris z The Associated Press zauważa, że w Anglii odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet. Na turniej ten zakwalifikowały się także Rosjanki.

19:51
19:51

Prezydent Ukrainy: Belgia wyśle nam 3000 karabinów maszynowych i 200 przeciwczołgowych wyrzutni granatów

19:51

We Lwowie, Kijowie, Połtawie w centralnej Ukrainie, Odessie i Mikołajewie na południu rozległy się wieczorem w niedzielę alarmy przeciwlotnicze - podał portal Hromadske.

19:50

Szefowa KE dla Euronews: Ukraina jest jednym z nas, chcemy jej w Unii Europejskiej

19:45

Hakerzy zaatakowali stronę białoruskich kolei. Zapowiedzieli, że wszystkie usługi zostaną wkrótce wyłączone. Do czasu, aż rosyjscy żołnierze opuszczą Białoruś.

W tym momencie witryna rw.by nie jest dostępna.

19:37

Po południu do Przemyśla wjechały dwa pociągi z uchodźcami. Według szacunków Straży granicznej dwoma składami osobowymi ukraińskich kolei przyjechało do Polski około 4 tysiące osób. Wiele z nich uciekło z różnych części kraju ogarniętego wojną: Łucka, Kijowa, czy Charkowa.

Posłuchaj
00:21 11590506_1.mp3 Przemyśl: kolejne pociągi z uchodźcami. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 
19:33

Ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow podkreślił, że jego kraj jest gotów na rozmowy z Rosjanami "ale bez warunków wstępnych".

- Tak, jesteśmy gotowi, by usiąść i rozmawiać. Wysłuchamy ich sugestii. My powiemy jak my postrzegamy całą sytuację i jak można zakończyć tę wojnę. Ale nie mam mowy o poddawaniu się, nie przyjmiemy żadnych warunków wstępnych do negocjacji. Ale jesteśmy zdeterminowani, by zakończyć okrucieństwa - powiedział.

19:32

USA wezwały Chiny, by potępiły agresję Rosji na Ukrainę. Rzecznik Białego Domu ogłosiła: "To nie jest czas, by stać z boku".

19:29

Światowa Federacja Pływacka (FINA) zdecydowała się na odwołanie Mistrzostw Świata Juniorów, które miały odbyć się w rosyjskim Kazaniu.

Federacja zapowiedziała, że nie jeśli wojna nadal będzie trwać, nie będzie organizowała żadnych sportowych wydarzeń w tym kraju.

19:27

Premier Włoch Mario Draghi: inwazja Rosji na Ukrainę to zagrożenie dla całej Europy. Unia Europejska musi reagować z największą determinacją

19:15

Minister sportu Kamil Bortniczuk planuje we wtorek rozmowę z prezydentem FIFA Giannim Infantino - potwierdził TVP Sport. PZPN i piłkarze reprezentacji Polski już w sobotę zapowiedzieli, że nie zamierzają grać z Rosją półfinałowego meczu barażowego o awans do mistrzostw świata.

- Rosjanie powinni być wykluczeni z wszelkiego współzawodnictwa sportowego. Nie chodzi nam o to, żeby ułatwić sobie drogę do mistrzostw świata. FIFA mogłaby przecież wskazać innego rywala dla Polski. Jesteśmy gotowi na to, by pojawiła się w miejsce Rosji inna reprezentacja, np. kolejna z grupy, w której Rosja występowała - powiedział TVP Sport minister.

19:09

Reuters: protesty antywojenne w rosyjskich miastach, aresztowano 2000 osób

19:07

Ukrinform na Twitterze: Kijów!! Uwaga!! Groźba uderzenia rakietowego!!

19:01

Łukaszenka próbuje się prezentować jako neutralny w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. To fałszywa narracja. Białoruś użycza terytorium agresorowi, wspiera atak na Ukrainę i ponosi współodpowiedzialność za działania Putina - podkreślił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

19:00
18:59

Posłuchaj
00:20 11590563_1.mp3 Ambasador Ukrainy przy UE łamiącym się głosem dziękuje Polsce: nie mam słów, by wyrazić wdzięczność. To jest naprawdę poruszające. To jest moment, kiedy pozostawiamy na boku wszelkie kwestie historyczne, to moment, by ułożyć nasze relacje na nowo (IAR) 
18:58

Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi - poinformowała w premier Szwecji Magdalena Andersson.

Rząd Szwecji gotów jest wysłać Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. porcji racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych. Andersson zapowiedziała również, że wartość szwedzkiej pomocy humanitarnej na Ukrainę wzrośnie do kwoty 500 mln koron (ok. 47 mln euro).

Ostatni raz Szwecja przekazała broń w 1939 roku Finlandii, gdy kraj ten został zaatakowany przez Związek Radziecki.

18:56

Ukraina otrzyma od Danii 2,7 tys. sztuk broni przeciwczołgowej - poinformowała premier Mette Frederiksen.

18:52

Ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej łamiącym się głosem dziękuje Polsce za wszelką pomoc - wojskową i humanitarną. Wsewołod Czencow wziął udział w spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych 27 krajów w Brukseli na prośbę ambasadora Polski przy Unii Andrzeja Sadosia. Po naradzie, brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka spytała go o wsparcie oferowane przez Warszawę.

Przedstawiciel Ukrainy nie krył wzruszenia. - Nie mam słów, by wyrazić wdzięczność. To jest naprawdę poruszające. To jest moment, kiedy pozostawiamy na boku wszelkie kwestie historyczne, to moment, by ułożyć nasze relacje na nowo - powiedział.

18:50

Posłuchaj
00:48 11590524_1.mp3 Rosja: antywojenne protesty w rocznicę śmierci Borysa Niemcowa. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
18:49

Kolejne państwa europejskie zamykają przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich - poinformowały agencje Reuters i AP. Do restrykcji przyłączyły się: Norwegia, Macedonia Północna, Francja, Dania, Holandia, Hiszpania, Austria, Portugalia i Islandia.

18:47

Rosjanie zniszczyli zabytkowy budynek kina w Czernihowie - podaje NEXTA.

18:40

Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja weszła już w życie – poinformował minister transportu Kanady Omar Alghabra.

18:40

Viktor Orban powtórzył, że jego kraj nie dostarczy uzbrojenia Ukrainie. - W interesie Węgier jest nieangażowanie się w ten zbrojny konflikt - podkreślił szef węgierskiego rządu.

18:40

Posłuchaj
00:49 11590514_1.mp3 Szefowa KE: Unia po raz pierwszy w historii sfinansuje zakup broni dla zaatakowanego kraju. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
18:35

Nie przyjmiemy żadnych warunków wstępnych do negocjacji z Rosją. Natomiast jak najbardziej chcemy, żeby to okrucieństwo się zakończyło - powiedział w niedzielę w Brukseli przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow.

18:35
18:31
18:25

Szef MSZ Ukrainy Dymtro Kułeba poinformował o spotkaniu z szefami MSZ krajów G7. Zapowiedział, że na Ukrainę trafią broń, sprzęt wojskowy i wsparcie finansowe.

Rozmawiał też o "nowych, bolesnych sankcjach" na Moskwę.

18:22

Były mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej, brat burmistrza Kijowa Witalija, Władimir Kliczko, nagrał wiadomość wideo do Rosjan i Białorusinów, w której zachęca ich do pozostania w domu i niechodzenia do pracy, by "nie dostarczać armii amunicji".

18:20

Prezydent Kolumbii: nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę zagrożeniem dla pokoju na całym świecie

18:16

Kijów: alarm przeciwlotniczy, mieszkańcy miasta muszą udać się do schronów

18:15
18:14

Będziemy płacić wojskowym po 100 tys. hrywien (ok. 14 tys. zł) miesięcznie za udział w obronie przed Rosją – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. - Nie po to, żeby nam dziękowali. Ale po to, by wiedzieli na pewno, że kraj jest im wdzięczny - wskazał.

Jak dodał, żołnierze walczą nie "dla pieniędzy, a o dzisiaj i o jutro".

18:12

Premier Szwecji: wyślemy pomoc wojskową Ukrainie

18:07

Mer Lwowa Andrij Sadowy podziękował wszystkim, którzy przekazali dary na Ukrainę. - Dużo jest tych darów. My dziękujemy i przyjmujemy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:28 11590427_1.mp3 Mer Lwowa Andrij Sadowy: wielu uchodźców zmierza do Lwowa oraz podróżuje przez miasto dalej na zachód (IAR)
18:06

Zapowiedziane w niedzielę rozmowy ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się za kilka godzin, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zmieniono trasę dojazdu na granicę z Białorusią - poinformował ukraiński deputowany Fedir Wenisławski.

18:05

Radio Echo Moskwy podało, że rosyjski oligarcha Michaił Fridman oświadczył, iż wojna nigdy nie może być rozwiązaniem. W Rosji antywojenne apele publikują niemal wszystkie środowiska artystyczne i intelektualne, a także lekarze, architekci, projektanci, rysownicy, tłumacze bajek dla dzieci i obrońcy praw człowieka.

W podobnym tonie wypowiedział się Oleg Deripaska, właściciel koncernu RUSAL.

Posłuchaj
00:33 Rosja - oligarcha oświadczył, że wojna nigdy nie może być rozwiązaniem. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).mp3 Rosja: oligarcha oświadczył, że wojna nigdy nie może być rozwiązaniem. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

18:01

Kyiv Indepdendent: obecnie wszystkie największe miasta Ukrainy: Kijów, Charków, Lwów, Dniepr, Odessa, Mikołajów, Mariupol i Chersoń są pod pełną ukraińską kontrolą.

17:58
17:54
17:54

Do godziny 15 z Ukrainy do Polski wjechało 57 tysięcy osób - informuje Straż Graniczna. Od wybuchu wojny na Ukrainie funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili do Polski 213 tysięcy osób z Ukrainy.

17:53

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o ofiarach i rannych w wojnie na Ukrainie, czego dotychczas nie robiło. W swoim komunikacie, cytowanym przez agencję RIA-Novosti, resort przyznaje, że są przypadki "martwych i rannych towarzyszy". Dodaje, że straty Rosji są "wielokrotnie mniejsze" niż strony ukraińskiej.

17:50
17:49

Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow ostrzegł w niedzielę, że władze nie prowadzą ewakuacji w Buczy pod Kijowem.

Według niego strona rosyjska podejmuje próby przedostania się do Kijowa przy pomocy autobusów z cywilami. Jak powiedział, Rosjanie zbierają autobusy, aby "puścić autobusy przed sobą, by można było przejechać do Kijowa".

17:48

"Członkowie NATO zwiększają swoje polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy, która nadal broni się przed inwazją Rosji" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

"Na Ukrainę wysyłane są tysiące sztuk broni przeciwpancernej, setki rakiet przeciwlotniczych oraz tysiące sztuk broni ręcznej i amunicji. Sojusznicy zapewniają także pomoc finansową i humanitarną wartą miliony euro, w tym środki medyczne dla sił ukraińskich" - wylicza NATO.

17:45

W Kijowie słychać syreny przeciwlotnicze.

17:43

Szefowa KE Ursula von der Leyen: będziemy pracować nad tym, by zakazać rosyjskim oligarchom korzystania ze swoich aktywów na unijnym rynku. Putin wkroczył na ścieżkę, która ma na celu zniszczyć Ukrainę. Ale to, co jeszcze robi, to niszczenie przyszłości swojego kraju.

17:42
17:41
17:41

Szefowa KE: zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina 

17:37

PILNE | Szefowa KE: przestrzeń powietrzna Unii Europejskiej będzie zamknięta dla wszystkich rosyjskich samolotów

17:36

PILNE | Szefowa KE: Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do okupowanego kraju

17:31

Armia rosyjska wkracza do Berdiańska - portu nad Morzem Azowskim.

17:29

Rosyjska policja zatrzymała ponad 900 osób podczas antywojennych protestów. Manifestacje odbyły się dziś w 44 miastach w całej Rosji.

17:28

Niemcy odradzają swoim obywatelom podróże do Rosji. Ostrzegają przed problemami z płatnością nierosyjskimi kartami płatniczymi.

17:27

"Łukaszenka to kłamca i przestępca" - pisze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w reakcji na wystrzelenie z terenu Białorusi w kierunku Ukrainy rakiet Iskander.

Zaapelowała o natychmiastowe sankcje na Białoruś.

17:24

Rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie, zwłaszcza na odcinku kijowskim i charkowskim, została spowolniona ze względu na problemy logistyczne i silny ukraiński opór - przekazał wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Zaznaczył jednak, że mimo "heroicznego" oporu Ukraińców i problemów najeźdźców, przewaga nadal jest po stronie Rosji, która ma jeszcze duże rezerwy i będzie w stanie rozwiązać kłopoty logistyczne.

17:23

Na Ukrainie powołano oddział z zagranicznych ochotników do udziału w obronie przed agresją Rosji – poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

- Utworzono legię cudzoziemską z ochotników z innych krajów, których jest bardzo wielu - powiedział. Chętnych ma "starczyć na dwa oddziały".

17:22

W pobliżu siedziby sztabu generalnego w Mińsku zebrał się w niedzielę antywojenny protest. Ludzie skandują "Sława Ukraini!" i "Niet wojnie!" – podają media niezależne.

17:20

Wołodymyr Zełenski: nie wierzę, że pozytywny wynik rosyjsko-ukraińskich negocjacji na Białorusi, ale niech spróbują

17:19

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – oświadczył premier Fumio Kishida.

17:18

17:13

Z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander – poinformował doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

"Doszło do tego ok. godz. 17 (czyli godz. 16 w Polsce - red.)" – napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. 

Doradca szefa ukraińskiego MSW opublikował nagranie wideo, na którym widać lecące rakiety. Miało ono zostać nagrane w obwodzie rówieńskim, graniczącym z Białorusią.

17:10

Ambasador USA przy ONZ: Rozważamy nowe, ostrzejsze sankcje przeciwko Rosji

17:09

Jak donosi Reuters, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego rozmowa z Alaksandrem Łukaszenką była "bardzo merytoryczna"

17:07

Posłuchaj
00:41 11590295_1.mp3 USA: nie damy się zastraszyć Putinowi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
17:06

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, udzielimy adekwatnej pomocy medycznej - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

17:04

Troje dzieci, dwie dziewczynki i chłopiec, urodziły w sobotę i niedzielę w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (woj. podkarpackie) Ukrainki uciekające przed rosyjską agresją na ich kraj - poinformował szpitala Paweł Bugira.

17:04

Pod hasłem "Stop wojnie. Pokój dla Ukrainy i całej Europy" przeciw wojnie na Ukrainie demonstrowało w Berlinie w niedzielę blisko 500 tys. osób - podali organizatorzy wiecu. Liczba uczestników protestu była znacznie większa niż oczekiwano.

17:04

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski polityk ukraiński uciekł z aresztu domowego, w którym pozostawał od maja zeszłego roku - poinformował przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Adwokat Medwedczuka Łarysa Czeredniczeko powiedziała kanałowi Suspilne, że Medwedczuk "jest w Kijowie w bezpiecznym miejscu".

17:00

Turcja uznaje wydarzenia na Ukrainie za wojnę. Zablokuje cieśninę Bosfor dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Szef tureckiego MSZ Mevlüt Çavuşoğlu zapowiedział, że jego kraj powoła się na założenia konwencji w Montreux, która reguluje transport przez Bosfor i Dardanele - dwie kontrolowane przez Ankarę cieśniny.

16:54

Austria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów od godziny 15 w niedzielę – poinformował rząd federalny.

16:53

Reuters: Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy.

16:52

W mieście Włodzimierz w obwodzie wołyńskim na Ukrainie trzy wrogie rakiety trafiły w magazyny jednostki wojskowej - poinformował mer Łucka Ihor Poliszczuk, cytowany przez Ukrinform. 

Włodzimierz położony jest kilkanaście kilometrów od granic Polski.

16:47

Estonia wzywa swoich obywateli przebywających w Rosji, by w miarę możliwości wrócili do kraju.

16:44

Kamil Stoch dołącza do sportowców, którzy są przeciwni agresji Rosji na Ukrainę.

16:44

Szef MSZ Ukrainy odpowiada na polecenie Władimira Putina, by postawić siły nuklearne w stan gotowości: "nie ulegniemy tej presji".

16:38

Mieszkańcy stolicy Białorusi protestują przeciw agresji Rosji na Ukrainę.

Białoruskie służby brutalnie ich zatrzymują.

16:36

Google - na wniosek ukraińskiego rządu - zablokował możliwość pobierania aplikacji prokremlowskiego serwisu RT na terytorium Ukrainy.

16:32

Reuters: rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie

16:29
16:28

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał "niebezpiecznym" i "nieodpowiedzialnym" wydany przez prezydenta Rosji Władimira Putina rozkaz o postawieniu sił nuklearnych w stan najwyższej gotowości.

Jak powiedział CNN szef Sojuszu, retoryka Putina jest "niebezpieczna". - To jest zachowanie, które jest nieodpowiedzialne - wskazał.

16:26

Nexta: NATO zwiększa dostawy systemów przeciwlotniczych i przeciwpancernych na Ukrainę.

16:24

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla gazet niemieckiej grupy medialnej Funke, m.in. dziennika "Berliner Morgenpost", premier Mateusz Morawiecki oświadczył m.in., że potrzebna jest silna armia europejska.

Mówiąc o uchodźcach z Ukrainy, podkreślił: "przyjmiemy wszystkich, którzy tego potrzebują".

16:24
16:23

Na lotnisku w Hostomlu wojska rosyjskie zniszczyły ukraiński samolot transportowy Mrija An-225, uważany za największy samolot świata - podają źródła ukraińskie.

16:22

Rozkaz prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan wysokiej gotowości sił odstraszających, w tym arsenału nuklearnego, to kolejny przykład fabrykowania zagrożeń przez Moskwę dla usprawiedliwienia własnej agresji - powiedziała rzecznik Białego Domu.

- Widzimy jak znów to robi - mówiła Jen Psaki. - W żadnym punkcie Rosja nie znajduje się w stanie zagrożenia ze strony NATO, ani Ukrainy. To schemat stosowany przez prezydenta Putina i musimy się z tym zmierzyć - podkreśliła.

16:21

Jak informuje Reuters powołując się na agencję Interfax, rosyjskie MSZ informuje, że rozmowy Rosja-Ukraina jeszcze się nie rozpoczęły, ale przedstawiciele obu stron zmierzają na miejsce spotkania.

16:19

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wezwał też do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Zapewnił, że dopóki Moskwa nie wycofa całkowicie swoich wojsk i nie zakończy okupacji naszych terytoriów, będzie to główny cel koalicji antyputinowskiej.

- Niestety, nie widać sygnałów, by Rosja była na to gotowa i zakończyła wojnę. Dlatego wzywam was, by bardziej uderzyć w Rosję i zrobić to już teraz. Zostały na to godziny, a nie dni - mówił.

16:17

Posłuchaj
00:29 11590215_1.mp3 Protesty w Krakowie przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainę. Relacja Pawła Morawczyńskiego (Radio Kraków)
16:16

W Krakowie odbyły się dwa protesty w związku z sytuacją za wschodnią granicą naszego kraju. Jak wynika ze wstępnych obliczeń, na krakowskim Rynku Głównym zgromadziło się łącznie 2 tysiące osób, by wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

16:14

Internet obiega nagranie, na którym mężczyzna samodzielnie przenosi minę spod mostu w Berdiańsku.

16:13

Przedstawiciel delegacji rosyjskiej w czasie spotkania Międzyrządowego Zespołu ds. Klimatu ONZ przeprosił za rosyjską inwazję na Ukrainę.

"Przyjmijcie moje przeprosiny w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie są w stanie zapobiec temu konfliktowi'' - powiedział Oleg Anisimow na wirtualnym spotkaniu zamykającym posiedzenie.

Anisimow podkreślił, że nie ma wytłumaczenia dla rosyjskiego ataku.

16:12

Zbigniew Boniek, wiceprezydent UEFA i były prezes PZPN, w oświadczeniu dla PAP przekazał m.in., że nie wyobraża sobie udziału drużyn rosyjskich w międzynarodowych wydarzeniach sportowych. "Mam na myśli nie tylko sankcje, ale też obawy o to, co mogłoby się stać podczas takich imprez" - dodał.

16:10

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych poinformowała, że do tej pory granice Wspólnoty przekroczyło około 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy uciekających przed rosyjską inwazją. Ylva Johansson powiedziała, że należy się spodziewać wkrótce o wiele większej liczby. O wspólnej reakcji Unii rozmawiają w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich.

Posłuchaj
00:48 11590194_1.mp3 Unijna komisarz: musimy przygotować się na miliony uchodźców z Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
16:07

Ambasador USA przy ONZ: rozkaz Putina ws. broni nuklearnej to eskalacja nie do zaakceptowania

16:07

Grecja wyśle na Ukrainę sprzęt obronny i pomoc humanitarną - zapowiedział premier tego kraju Kyriakos Micotakis. Jeszcze w niedzielę mają przylecieć z Aten do Polski dwa wojskowe samoloty transportowe C-130 z pomocą, która zostanie przetransportowana na Ukrainę.

16:06

Myślę, że negocjacje ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku minut, a być może nawet już się rozpoczęły - oświadczył deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu, Fedir Wenisławski.

16:05

Berlin protestuje przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainę.

16:03

Turcja może uznać to, co się dzieje na Ukrainie za wojnę w świetle Konwencji z Montreux - informuje Ragıp Soylu z Middle East Eye.

Taka decyzja oznaczałaby możliwość zamknięcia cieśnin cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów. Decyzji jeszcze nie ma, ale zdaniem Soylu wydaje się być przesądzona. 

15:45

Niemcy zaczną dostarczać broń na Ukrainę od poniedziałku.

15:42

W Kijowie słychać eksplozje.

15:39

Ważne wieści z frontu:

15:34

MSZ Ukrainy: my nie ogłosimy kapitulacji, my się nie poddamy, nie oddamy ani centymetra naszego terytorium

14:52

PILNE | - Negocjacje między Ukrainą a Rosją odbędą się na pograniczu białorusko-ukraińskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po rozmowie z Aleksandrem Łukaszenką. Spotkanie ma się odbyć bez dodatkowych warunków na pograniczu w pobliżu rzeki Prypeć.

14:24

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.

14:21

Władimir Putin wydał rozkaz postawienia sił nuklearnego odstraszania w stan wysokiej gotowości. W telewizyjnym wystąpieniu oskarżył kraje NATO o podejmowanie "nieprzyjaznych kroków" wobec Rosji.

14:03

Rosyjska marynarka wojenna porwała dwa ukraińskie statki z cywilną załogą - podała w niedzielę ukraińska państwowa straż graniczna. Na pokładach jest prawie 50 ludzi.

13:58

W sieci krąży nagranie, które ma pokazywać rozbitą rosyjską kolumnę zatrzymaną przez ukraińskie wojsko.

13:57

Francja zamyka swą przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych. Decyzja wejdzie w życie dziś wieczorem.

Do tej pory przestrzeń powietrzną zamknęły dla rosyjskich samolotów Włochy, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Finlandia, Dania, Belgia, kraje bałtyckie i Polska. Rosja z kolei nie pozwala na przeloty maszyn z tych państw nad swoim terytorium.

13:56

W Kijowie jest bardzo niebezpiecznie. Wszędzie strzelanina, bomby i żołnierze - powiedział Amol, uchodźca z Ukrainy, który w niedzielę przyjechał do punktu recepcyjnego w Chełmie. Obiekt dysponuje ok. 180 miejscami.

13:46

- Spodziewamy się jeszcze większego napływu bezbronnych, pełnych strachu i obaw o swoje życie i o swoją wolność, obywateli Ukrainy, naszych przyjaciół i naszych braci. Spotkają się oni z pełną solidarnością naszej wspólnoty - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

13:44

- Wszystkie przejścia na granicy polsko-ukraińskiej pracują normalnie, minionej doby na kierunku wjazdowym odprawiliśmy ponad 77 tys. osób. Od początku działań wojennych prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie Polski - mówił komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

13:43

Szef unijnej dyplomacji zapowiada możliwość sfinansowania z budżetu Wspólnoty dostaw broni na Ukrainę. Josep Borrell poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym przed naradą unijnych ministrów spraw zagranicznych. Wideokonferencja rozpoczyna się o 18.00

13:39

Szef SG: wszystkie przejścia na granicy polsko-ukraińskiej pracują normalnie.

13:37

Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad położonym na północnym wschodzie kraju Charkowem - przekazał w niedzielę szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. W niedzielę od wczesnego poranka donoszono o walkach z Rosjanami w tym mieście. Syniehubow informował wcześniej o ich wkroczeniu do centrum Charkowa.

13:36

Na dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia dotarł specjalny pociąg medyczny z grupą kobiet i dzieci ewakuowanych z Ukrainy.

Został on przygotowany w celu przewożenia rannych z Ukrainy. Część wagonów zawierała pomoc humanitarną, którą przekazano do obwodu lwowskiego.

13:26

Miejscowość Antoniwka w obwodzie chersońskim, gdzie toczyły się zacięte walki i o most Antoniwski, jest całkowicie pozbawiona dostaw gazu, energii elektrycznej i być może także wody - podała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodu chersońskiego Hiennadija Łahutę.

13:22

- Na dziś polscy dyplomaci pozostają na Ukrainie, to jest również element naszego wsparcia dla tego państwa - podkreślił w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że rząd jest przygotowany na różne scenariusze, ale nie będą one publicznie komunikowane zawczasu.

13:21

- Presja musi być kontynuowana. Tylko izolacja Rosji i Putina może doprowadzić do powstrzymania jego agresywnych działań - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zapowiedział też starania o to, by mocne sankcje zostały rozciągnięte również na reżim Alaksandra Łukaszenki i białoruski system państwowy.

13:07

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - przekazało w niedzielę biuro ukraińskiego szefa państwa. Na razie nie podano więcej szczegółów.

13:05

Jest to bardzo prawdopodobne, że w najbliższych godzinach Alaksandr Łukaszenka podejmie decyzję o udziale białoruskiej armii w wojnie, którą Rosja toczy na Ukrainie - pisze w niedzielę Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Strategii Obronnych.

13:04

Rosja koncentruje się na ściąganiu od północy sił wojskowych w celu zablokowania Kijowa – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:03

Ukraina otrzymała dużą partię rakiet powietrze-powietrze - poinformowała w niedzielę agencji Ukrinform, powołując się na wpis dowództwa sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.

13:03

Ukraińskie siły poszukują kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego oznakowanego literą "V" - podało w niedzielę ukraińskie MSW. "To szczególnie niebezpieczni terroryści, którzy przybyli na Ukrainę ze specjalnym zadaniem" - napisało ministerstwo.

12:58

"Charków jest teraz ponownie całkowicie kontrolowany przez Ukrainę" - przekazał na Twitterze Oliver Carroll, dziennikarz "The Economist", powołując się na informacje Olega Sinegubowa. - Rosyjscy żołnierze porzucają pojazdy i poddają się w grupach - miał powiedzieć szef lokalnej administracji.

12:34

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "ten, kto prowadzi wojnę zapomina o ludzkości". Ponowił apel o to, by Środa Popielcowa 2 marca była dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

12:32

MSW Ukrainy uruchomiło stronę internetową, za pomocą której Rosjanie mogą poszukiwać swoich bliskich wysłanych na wojnę z Ukrainą - pisze w niedzielę Ukrinform.

12:31

Terytorialsi tworzą Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w każdej brygadzie powstaną w najbliższym czasie grupy, które będą wspierać działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

12:28

"Dzisiejsze wystąpienie kanclerza Olafa Scholza w Bundestagu i decyzje o pomocy Ukrainie oraz blokadzie SWIFT i rosyjskich banków to ważny krok ku zatrzymaniu rosyjskiej agresji. Tylko działając razem i pokazując jedność możemy pokojowo powstrzymać imperialne ambicje Putina i wojnę" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

12:26

- Od poniedziałku możemy się spodziewać drastycznego spadku rubla na globalnych rynkach - ocenił w niedzielę dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, pytany o kolejne sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. - To ogromnie osłabi rosyjską gospodarkę - dodał.

12:24

Powiększa się strefa zakazana dla linii lotniczych z Rosji.

12:22

Szef chińskiego MSZ Wang Yi opowiedział się za deeskalacją i politycznym rozwiązaniem sytuacji na Ukrainie, ale ponownie poparł "uzasadnione obawy" Rosji wobec NATO - podała w niedzielę agencja Xinhua, opisując jego rozmowę z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock.

12:22

Z ukraińskich więzień i aresztów zwalniani są byli wojskowi, którzy zgłosili chęć obrony ojczyzny podczas stanu wojennego - poinformował w niedzielę Andrij Syniuk z Prokuratury Generalnej.

12:21

Pod Ochtyrką w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjskie czołgi ostrzelały autobus z cywilami - poinformował w niedzielę szef sumskiej obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki. Do ostrzelanego pojazdu nie jest dopuszczana karetka.

12:21

Azerbejdżan podarował Ukrainie leki i materiały medyczne, jako pomoc humanitarną - poinformował w niedzielę ukraiński ambasador w Baku. Już wcześniej państwowy azerski koncern naftowy SOCAR zdecydował się dostarczać za darmo paliwo ukraińskim służbom ratunkowym.

12:21

Specjalne posiedzenie Rady Stałej OBWE rozpoczęło się w niedzielę od uczczenia minutą ciszy pamięci wszystkich ofiar trwającej rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę.

12:20

Ukraina skierowała pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji - poinformował w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności - dodał.

12:20

Rosja jest gotowa stracić nawet 50 tys. żołnierzy, aby wygrać wojnę na Ukrainie - twierdzą brytyjskie źródła wywiadowcze, co czym pisze "Daily Mirror". Tymczasem jak ujawnia ITV, rosyjskie służby medyczne postawione zostały w stan nadzwyczajnej gotowości.

12:09

NEXTA opublikowała kolejne nagranie, które ma przedstawiać rosyjskich żołnierzy pojmanych przez Ukraińców.

12:05

Reuters: UE rozważa zakazanie rosyjskim samolotom poruszania się w jej przestrzeni powietrznej.

12:02

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje o otwarcie sklepów w niehandlową niedzielę w regionie graniczącym z Ukrainą. Zapowiedziała przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych.


12:01

Internauci udostępniają takie obrazki z okolic Sumy.

11:59

Belgia i Islandia zamykają przestrzeń lotniczą dla rosyjskich samolotów.

11:58

Grecja przekaże Ukrainie 2 samoloty transportowe C-130 Hercules. Wczoraj w rosyjskim nalocie w rejonie ukraińskiego Mariupola zginęło 10 członków greckiej diaspory na Ukrainie.

11:57

- Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi, zająć majątki wszystkich oligarchów. Zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Czytaj więcej:

11:55

Czeczeńska grupa dywersyjna poruszała się po mieście karetką. Została rozbita.

11:22

To nie koniec sankcji - obiecuje szefowa brytyjskiej dyplomacji. Liz Truss mówiła w BBC, że w ostatnich latach Zachód lekceważył zagrożenie ze strony putinowskiej Rosji. Aż do teraz.

- Obserwujemy wyraźną zmianę stanowisk. Stąd bierze się jedność Zachodu, której Władimir Putin się chyba nie spodziewał. Dlatego też sankcje, które ogłosiliśmy ostatniej nocy to nie koniec. Będą kolejne, Mocniejsze. Dokręcimy śrubę - deklaruje Liz Truss.

11:09

Siły rosyjskie straciły na Ukrainie około 4,3 tys. żołnierzy. Poinformowała o tym ukraińska wiceminister obrony Hanna Maljar zastrzegając, że liczba ta musi zostać jeszcze dogłębniej zweryfikowana. Wiceminister napisała na Facebooku, że Rosjanie stracili też 146 czołgów, 27 samolotów i 26 śmigłowców.

10:56

Tak działa NLAW - ręczna jednostrzałowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

10:50

Rosja dopuszcza się na Ukrainie działań mających oznakę ludobójstwa i należy jej odebrać prawo głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

10:49

W niedzielę po południu specjalnym pociągiem medycznym przyjedzie do Warszawy grupa kobiet i dzieci ewakuowanych z terenu Ukrainy - poinformował szef Szpitala Narodowego dr Artur Zaczyński. Przyjazd pociągu na Dworzec Warszawa Wschodnia spodziewany jest ok. godz. 13.15

10:49

Od północy do godz. 7 rano w niedzielę granicę ukraińsko-polską przekroczyło 28 tys. osób. W niedzielę łączna liczba uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju od początku wojny na Ukrainie, z pewnością będzie wyższa niż 200 tys. – oceniła rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska.

10:49

- Ukraińcy zasługują na członkostwo w Unii Europejskiej, bo to jest też walka o UE i za wartości, które zawarto w artykule 2. Traktatu o UE. Stąd deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy: powinniśmy otworzyć negocjacje - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Paweł Mucha.

10:44

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział, że siły rosyjskie straciły inicjatywę i nie są zdolne do kontynuowania wrogich działań. 

Prezydencki doradca dodał, że sytuacja militarna nie zmieniła się w ostatnim czasie. Siły ukraińskie kontrolują terytorium na zachód od Kijowa, a na południu kraju rosyjskie wojska nie odniosły sukcesów.

10:27

Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka przyznał w niedzielę, że z terytorium jego kraju wystrzelono rakiety w kierunku Ukrainy. Mówił o tym po oddaniu głosu w referendum ws. zmian w konstytucji w swoim kraju.

10:27

W rozmowie z telewizją Bild Live w niedzielę rano w Kijowie mer tego miasta Witalij Kliczko i jego brat Władimir podkreślili, że Niemcy muszą zrozumieć, iż Rosja nie walczy "przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie i całemu światu!".

10:26

W mieście Włodzimierz w obwodzie wołyńskim na Ukrainie trzy wrogie rakiety trafiły w magazyny jednostki wojskowej - poinformował mer Łucka Ihor Poliszczuk, cytowany w niedzielę przez Ukrinform. Nie wiadomo, czy w ostrzale ktoś ucierpiał.

10:26

W toczącej się obecnie wojnie niestety nie stoimy po tej samej stronie, z waszego terytorium startują rakiety uderzające w Ukrainę. A jesteśmy waszymi sąsiadami, dokonajcie właściwego wyboru, bądźcie Białorusinami, nie Rosjanami - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do Białorusinów.

10:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że działania wojsk rosyjskich noszą znamiona ludobójstwa.
W porannym wystąpieniu, opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenckiej, ukraiński przywódca powiedział, że siły rosyjskie, które napadły na jego kraj, atakują wszystko i wszystkich, łamiąc podstawowe zasady humanitarne i ogólnoludzkie.

10:09

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w Siewierodoniecku, na północny wschód od Ługańska, Ukraińcy rozbili kolumnę wojsk rosyjskich i zmusili je do wycofania się z miasta. Rosjanie ponieśli straty w ludziach i sprzęcie.

10:08

Polska i Kanada wnioskują, by nie później niż 2 marca, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w związku z sytuacją w Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego - podała w niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

10:06

Kolejne nagranie, które pokazuje, jak cywile zatrzymują rosyjski konwój.

10:02

"SBU ujawniła tajne dokumenty rosyjskich najeźdźców. Teraz ukraińskie służby specjalne i siły zbrojne otrzymały dane osobowe najeźdźców rosyjskich, a także tajne hasła i szyfry używane przez państwo agresora, co pomoże zrozumieć istotę przechwyconych rozmów wroga" - informują ukraińskie siły zbrojne.

10:01

Ukraińscy żołnierze przejęli dużo rosyjskiej broni w Charkowie. NEXTA opublikowała zdjęcia.

10:00

W obliczu dramatycznych wydarzeń na Ukrainie dziękuję za zaangażowanie i gotowość polskich organizacji pozarządowych do wsparcia Ukrainy i niesienia pomocy ofiarom konfliktu - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

09:59

- Rozmawiałem z ministrem Mariuszem Kamińskim. Wczoraj z Warszawy do Medyki ruszył specjalny pociąg medyczny, który miał pomóc w przewozie rannych. Decyzją Mariusza Kamińskiego tym pociągiem wróciło z Ukrainy 600 kobiet i dzieci. W tym momencie ten pociąg jedzie do Warszawy - przekazał Błażej Poboży wiceszef MSWiA.

09:58

W Czernihowie policja i lokalni mieszkańcy zatrzymali konwój rosyjskich czołgów.

09:44

Jest decyzja w sprawie przyjęcia polskiej pomocy dla osób oczekujących na odprawę po ukraińskiej stronie granicy w Medyce - poinformowało MSWiA. Jest też gotowość - podkreślono - by w każdej chwili udzielić takiej pomocy w innych punktach granicznych.

09:44

Ukraina zwróciła się do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Serhija Kysłycę.

09:43

Rosjanie ostrzelali osiedla mieszkaniowe w Kijowie i okolicach.
Jak podaje portal Ukrinform, pociski rakietowe eksplodowały na osiedlu Trojeszczina. Na ulicy Ławrychina pocisk wybuchł przed 16-piętrowym blokiem. Według Ukrinformu, są lekko ranni. Wskutek wybuchu zapaliło się siedem zaparkowanych na ulicy samochodów.

09:43

Firma Google zablokowała na Ukrainie aplikację mobilną rosyjskiej stacji telewizyjnej Russia Today. Dokonano tego na żądanie rządu w Kijowie. Russia Today jest kanałem propagandowym rosyjskiego rządu.

09:30

Niedzielny poranek na przejściu w Medyce (Podkarpackie) jest słoneczny, ale mroźny. Termometr wskazuje minus 3 stopnie C. Dlatego kobiety i dzieci, które uciekły z Ukrainy, zaraz po przekroczeniu granicy dostają grube koce, w które się opatulają. Tak zaczyna się w Medyce czwarty dzień po ataku Rosji na Ukrainę.

09:24

09:17

Całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie, około 20 km od Kijowa, ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – poinformowała w niedzielę na Facebooku sieć stacji benzynowych KLO, do której należała baza.

09:09

W Rosji trwają antywojenne akcje. Rosjanie wychodzą na ulice, wywieszają plakaty z napisem "NIE dla wojny" i publikują antywojenne apele.

Posłuchaj
00:32 11589068_1.mp3 Rosja: trwają akcje antywojenne. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

09:08

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk nazwał dostawy niemieckiej broni tylko pierwszym krokiem pomocy. - Ukraińcy mają nadzieję, że także w następnych fatalnych dniach i tygodniach rząd federalny będzie nas wspierał dalszą bronią defensywną - powiedział dyplomata w rozmowie z dziennikiem "Welt".

09:07

Jak podaje NEXTA, między miastami Bucza, a Irpień na zachód od Kijowa wysadzono most. Walki toczą się również w niedalekim Hostomelu oraz w rejonie Mariupola na wschodzie kraju.

09:05

W rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą 5 tys. żołnierzy kontraktowych zbuntowało się przeciwko udziałowi w działaniach zbrojnych na Ukrainie - podaje w niedzielę ukraiński portal Obozrevatel.

08:57

Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju ponad 156 tys. uchodźców. Tylko w sobotę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 77 tys. osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

08:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę możliwość prowadzenia z Rosją rozmów na terytorium Białorusi, zaznaczając, że Mińsk jest stroną konfliktu. Zapewnił jednak, że jest otwarty na negocjacje w innym miejscu.

08:56

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące ogrom zniszczeń po nocnych walkach w Kijowie. To budynek jednego z domów dziecka.

08:54

"Cudzoziemców chcących bronić Ukrainy i porządku światowego w ramach Międzynarodowej Legii Obrony Terytorialnej zapraszam do kontaktu z zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Państwa krajach. Razem pokonaliśmy Hitlera, pokonamy też Putina" - napisał na Twitterze Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

08:49

Australia będzie dostarczać Ukrainie broń - powiadomił w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Wcześniej Australia ogłosiła wysłanie do Ukrainy sprzętu wojskowego i pomocy medycznej, ale nie broni. Morrison zapowiedział też dalsze wsparcie humanitarne.

08:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ostatnia noc była brutalna. Rosyjscy okupanci atakowali wszystko, nawet karetki pogotowia - przekazał Reuters. 

08:39

Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 43 tys. 684 osoby, o 8 tys. więcej niż w piątek - podał w niedzielę rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

08:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że naród jego kraju już zasłużył na członkostwo w Unii Europejskiej.

- Zniszczone rakietami i ogniem artyleryjskim budynki mieszkalne to ostateczny argument dla świata, by razem z nami powstrzymać najazd agresora. Mówię to najzupełniej otwarcie: naród Ukrainy już zasługuje i ma prawo uzyskać członkostwo w Unii Europejskiej. Będzie to kluczowy dowód poparcia dla naszego kraju - oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

08:30

Operator ukraińskich gazociągów GTSOU nie potwierdza, by wybuch w Charkowie wpłynął na ukraiński system gazociągów. Parametry techniczne nie wskazują na poważne zakłócenia, tranzyt gazu odbywa się normalnie - poinformowała firma na swojej stronie w niedzielę.

08:28

Zestrzeliliśmy pocisk manewrujący wystrzelony w kierunku Kijowa z terytorium Białorusi - poinformował w niedzielę rano naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

08:27

Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę - poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa.

08:25

Reuters podaje że delegacja rosyjska przybyła do Białorusi na spotkanie ze stroną ukraińską. - Jesteśmy gotowi na rozmowy - powiedział rzecznik Kremla.

W delegacji biorą udział przedstawiciele ministerstw zagranicznego i obrony oraz administracji prezydenta.

08:23

Agencja AFP podaje, że Finlandia zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

08:14

Liczne rosyjskie oddziały na ulicach Charkowa.

08:13

"Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach" - pisze w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab stwierdził ponadto, że Rosja zmniejszyła tempo ofensywy. "Wojska przeciwnika, pozbawione uzupełnienia na czas zapasów paliwa i amunicji, zatrzymują się" - napisano.

Według ukraińskiego wojska skład osobowy rosyjskich sił, w większości stanowią młodzi ludzie, którzy są wyczerpani wcześniejszymi ćwiczeniami wojskowymi i mają niskie morale. Ukraińska strona twierdzi, że dochodzi do przypadków dezercji, odmowy udziału w walkach przeciwko Ukrainie i oddawania się w niewolę.

07:59

- Wzięliśmy ok. 200 rosyjskich jeńców, traktujemy ich zgodnie z Konwencją Genewską, mogą zadzwonić do rodziców - powiedział stacji CNN attache wojskowy przy ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, gen. Borys Kremenecki.

07:57

Ukraina utworzy legion zagranicznych ochotników, chcących walczyć z Rosjanami. Poinformował o tym Wołodymyr Zełenski. - To będzie kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju - oświadczył ukraiński prezydent.

07:49

W mediach społecznościowych można znaleźć liczne nagrania, które pokazują Rosjan stojących w ogromnych kolejkach do bankomatów. To efekt odłączenia Rosji od systemu SWIFT.

07:45

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie.

07:37

Kolejne nagranie z Charkowa.

07:35

"Wiemy, jaki był plan agresji na Ukrainę prezydenta Rosji Władimira Putina - przewaga w powietrzu w ciągu 12 godz., zniszczenie ukraińskiej armii w 36 godzin., otoczenie Kijowa w 48 godz., zainstalowanie własnego reżimu w 72 godz. Nic z tego się nie powiodło" - napisał na Twitterze amerykański senator Marco Rubio.

07:31

W Charkowie trwają walki.

07:31

Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa - poinformował w niedzielę rano szef tamtejszej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Według niego Rosjanie są już w centralnej części miasta.

Syniehubow zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali miejsc, gdzie się ukrywają. - Siły Zbrojne Ukrainy likwidują wroga. Prosimy mieszkańców cywilnych, by nie wychodzili na ulice miasta - oświadczył.

07:23

Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

07:05

Wojska rosyjskie wkroczyły do Charkowa. - Nastąpił przełom także w centralnej części miasta - poinformował przewodniczący Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Sinegubow. Namawiał okolicznych mieszkańców do pozostania w schronach.

06:58

Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku - podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.

06:56

W sieci pojawiło się nowe nagranie z pożaru bazy paliwowej we wsi Kriaczky. Rosjanie ostrzelali ją podczas inwazji na Kijów.

06:45

W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci. Rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu - poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

"Miała na imię Polina. Uczyła się w 4. klasie szkoły nr 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ul. Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa" - napisał Bondarenko na Facebooku, zamieszczając zdjęcie dziewczynki.

06:36

Agencja dpa informuje, że japoński miliarder Hiroshi Mikitani zobowiązał się przekazać 1 miliard jenów (8,6 mln USD) na pomoc humanitarną dla Ukrainy. - Moje myśli są z mieszkańcami - mówi szef japońskiego giganta handlu internetowego Rakuten.

06:34

Reporter MSNBC opowiada, jak wygląda sytuacja w Charkowie, gdy próbują nacierać rosyjskie wojska.

06:28

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow stwierdził w niedzielę, że załamały się plany Kremla na błyskawiczne podbicie Ukrainy, ponieważ wojska ukraińskie już trzecią dobę wytrzymują rosyjskie ataki.

"72 godziny oporu. Trzy doby, które na zawsze zmieniły nasz kraj i świat. Gdzie są ci, którzy obiecywali, że w dwie godziny zdobędą Kijów? Gdzie oni są? Ja ich nie widzę. Tylko słyszę jak się usprawiedliwiają" - oświadczył minister na Facebooku.

Oznajmił, że "widzi bohaterską armię, zwycięską gwardię, nieustraszonych pograniczników, pełnych poświęcenia ratowników, policjantów, na których można polegać i niezmordowanych aniołów-medyków". "Wszystkich, którzy spełniają swój obowiązek. Widzę wiele tysięcy Obywateli, którzy chwycili za broń, stanęli w szeregi obrony terytorialnej i walczą" - podkreślił Reznikow.

06:26

Sytuacja w Kijowie jest spokojna. Stolica jest całkowicie kontrolowana przez ukraińskie wojsko i obronę terytorialną. W nocy doszło do kilku starć z grupami sabotażującymi - przekazał Mykola Povoroznyk, zastępca naczelnika tamtejszego urzędu miasta.

06:22

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały, że wstrzymują loty do i nad Rosją.

Niemcy zamknęły również swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Lufthansa od 21 lutego wstrzymuje loty do Kijowa i Odessy. 
06:22

Stany Zjednoczone i Europa nałożyły na Rosję kolejne dotkliwe sankcje w odpowiedzi na atak na Ukrainę. Obejmują one odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT i restrykcje na bank centralny Rosji.

Posłuchaj
00:50 11588939_1 (1).mp3 USA nakładają sankcje wobec Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

06:13

Sześć osób zginęło a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki, powołując się na dane władz miejskich.

06:12

- Sytuacja na Ukrainie, to stan ekstremalny - machina zbrodni. Mimo to wierzymy, że Bóg jest większy, że wojna nie będzie trwała długo - powiedział metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Zapewnił, że Kościół grekokatolicki w Polsce pomoże każdemu, kto poprosi o wsparcie.

06:08

Podczas zaciętych walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia całkowicie rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni - podał w niedzielę rano portal Ukraińska Prawda.

Zabity miał zostać dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej, generał Magomed Tuszajew. Był on zaufanym człowiekiem czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

05:57
05:55

Gubernator obwodu sumskiego poinformował, że podczas ostrzału miasta Ochtyrka zginęło 6 osób w tym 7-letnia dziewczynka.

05:51

CNN podaje, że podczas walk w Kijowie w sobotę wieczorem zginął 6-letni  chłopiec. Powołuje się przy tym na informacje z lokalnego szpitala.

05:48

Mapa z sobotnią sytuacją na Ukrainie został opublikowany przez amerykański instytut. Autorzy podkreślają, że opór żołnierzy ukraińskich jest "niezwykle skuteczny".

05:45

Zatrzymano sabotażystę w rejonie Odessy. W jego pojeździe znaleziono broń i amunicję.

05:30

Stany Zjednoczone i Europa nałożyły na Rosję kolejne dotkliwe sankcje w odpowiedzi na atak na Ukrainę. Obejmują one odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT i restrykcje na bank centralny Rosji.

05:27

Alarmy w mieście Równe i Odessa.

Zobacz także

Zobacz także