more_horiz
Wiadomości

Napięta sytuacja w Kijowie. "Rosyjskie siły przygotowują oblężenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 14:00
Ukraińska armia zapowiada, że rosyjskie siły - także z Białorusi - przygotowują wielkie oblężenie Kijowa. Jednostki okupanta mają poruszać się w kierunku Bucza, Kapitanowki i Biełogorodka w pobliżu stolicy.
Ukraińska armia zapowiada, że rosyjskie siły - także z Białorusi - przygotowują wielkie oblężenie Kijowa.
Ukraińska armia zapowiada, że rosyjskie siły - także z Białorusi - przygotowują wielkie oblężenie Kijowa.Foto: catchart/Shutterstock

Według informacji ukraińskich sił zbrojnych, jednostki 36. Armii Połączonych Sił Zbrojnych rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego poruszają się w kierunku Bucza, Kapitanowki i Biełogorodka w pobliżu stolicy.

Jednostki inżynieryjne przemieszczają się z terytorium Białorusi w kierunku Czarnobyla, by budować przeprawy przez rzeki, oraz zapewnić wsparcie logistyczne dla jednostek rosyjskich. Federacja Rosyjska przeniosła natomiast grupę samolotów Su-34 z rejonu Moskwy na lotnisko w Baranowiczach na Białorusi.

Według źródeł w białoruskiej opozycji, tamtejsze siły specjalne przygotowują z kolei operację powietrznodesantową w rejonie Kijowa i Żytomierza. Ponadto z terenów Białorusi wylatywały samoloty, które brały udział w nalotach na Ukrainę. Z jej terytorium wystrzelono też pocisk kierowany w stronę Kijowa.

Napięta sytuacja w Kijowie

Kijowska Miejska Administracja Państwowa wzywa do mobilizacji. "Pilnie potrzebne są worki z piaskiem do obrony sołomińskiej RDA, inne środki zorganizowania barykad na ulicy, leki" - apeluje.

- W Kijowie jest bardzo niebezpiecznie. Atakują wszędzie. Wszędzie strzelanina, bomby i żołnierze - powiedział Amol, uchodźca z Ukrainy.

Ofiary wojny na Ukrainie

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". 

Po stronie ukraińskiej zginęło co najmniej 200 osób, w tym zarówno żołnierze, jak i cywile.

Inwazja Rosji na Ukrainę - OGLĄDAJ:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także