Jest unijne porozumienie ws. sankcji wobec rosyjskich banków. Największy z nich pozostanie w systemie SWIFT?
Unijne kraje porozumiały się w sprawie odłączenia siedmiu rosyjskich banków od systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Mimo apeli Polski i krajów bałtyckich sankcje te nie objęły jednak wszystkich banków, w tym największego - Sbierbanku.
2022-03-02, 10:18
Jest zielone światło unijnych krajów dla odłączenia siedmiu rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Według unijnych dyplomatów w nocy porozumieli się w tej sprawie ambasadorowie krajów członkowskich. Decyzja czeka jeszcze na publikację w Dzienniku Urzędowym, by mogła wejść w życie. O skutkach nałożonych sankcji mają po południu rozmawiać podczas wideokonferencji ministrowie finansów krajów członkowskich.
Brak jednomyślności ws. Sbierbanku
Mimo apeli Polski i krajów bałtyckich od systemu SWIFT nie odłączono wszystkich rosyjskich banków. Wśród siedmiu banków objętych sankcjami jest drugi co do wielkości bank VTB. Nie ma natomiast, według dyplomatów, największego - Sbierbanku - bo nie ma w tej sprawie jednomyślności.
Czarna lista
Na czarnej liście nie znalazł się też Gazprombank. Niektóre kraje tłumaczyły, że powinien on pozostać w systemie, by można było płacić Rosji za gaz. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że objęcie sankcjami siedmiu rosyjskich banków ma też dodatkowo 10-dniową karencję, ale to będzie wiadomo dokładnie dopiero po publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym.
- "Władimir Putin się przeliczył". Joe Biden o agresji Rosji na Ukrainę
- Wielka Brytania zapowiada kolejne sankcje za atak na Ukrainę. "Nie spoczniemy"
Posłuchaj
es
REKLAMA