Odłączenie rosyjskich banków od SWIFT. Von der Leyen: to wyraźny sygnał dla Putina
Odłączenie kluczowych rosyjskich banków od systemu SWIFT to kolejny, wyraźny sygnał dla Putina i Kremla - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
2022-03-02, 15:13
Przypomniała też dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. "Z prędkością światła Unia Europejska przyjęła sankcje przeciwko rosyjskiemu systemowi finansowemu, przemysłowi zaawansowanych technologii i skorumpowanej elicie. To największy pakiet sankcji w historii naszej Unii" - podkreśliła szefowa Komisji, dodając, że decyzja o odłączeniu części rosyjskich banków od systemu SWIFT była ściśle skoordynowana z międzynarodowymi partnerami Unii takimi jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Wyłączenie wszystkich banków
Wśród siedmiu banków objętych sankcjami jest drugi co do wielkości bank VTB. Nie ma natomiast największego - Sbierbanku, oraz Gazprombanku. O wyłączenie wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT apelowała Polska wraz z krajami bałtyckimi, takie oczekiwania wyrażała też sama Ukraina. Nie było natomiast jednomyślnej zgody wśród państw członkowskich.
W Brukseli można usłyszeć, że Sbierbank i Gazprombank pozostały w systemie, bo chodziło o utrzymanie transakcji w sektorze energii w związku z uzależnieniem części krajów od dostaw z Rosji. Objęcie siedmiu rosyjskich banków ma też dodatkowo 10 dniową karencję. Ten okres przejściowy z kolei został uzgodniony, by - jak tłumaczą unijni urzędnicy - przygotować europejskie banki do zmian.
- Polska chce węgiel rosyjski zastąpić australijskim. Premier ponawia apel do krajów UE
- Dramatyczny apel mera Chersonia. "Potrzeba zielonego korytarza, bez tego zginiemy"
***
as
REKLAMA