"Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Dyrektor z WHO o sytuacji na Ukrainie

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge podkreślił w Kopenhadze, że "na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat". - Należy stworzyć system opieki zdrowotnej mogący pomóc uchodźcom - podkreślił. 

2022-03-08, 12:09

"Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Dyrektor z WHO o sytuacji na Ukrainie
Hans Kluge zaznaczył, że "należy umożliwić wszystkim szukającym schronienia możliwość poruszania się po Europie". Foto: PAP/ArmedForcesUkr

- Budujcie system, który będzie w stanie przyjąć kobiety i dzieci. Trzeba będzie zapewnić szczepienia oraz pomoc psychologiczną - wskazał Hans Kluge, zwracając się do władz państw Unii Europejskiej graniczących z Ukrainą. 

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, który w ubiegłym tygodniu odwiedził Przemyśl, przyjęcie uchodźców wojennych ze strony ludności miejscowej oraz służby zdrowia ocenił jako "fenomenalne".

Jak dodał, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do Polski, Mołdawii oraz Rumunii, a także na Węgry ekspertów, którzy współpracują z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandim oraz z lokalnymi władzami i partnerami w celu "oceny potrzeb napływającej ludności".

2 miliony uciekających przed wojną

Grandi poinformował we wtorek, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln. - Należy umożliwić wszystkim szukającym schronienia poruszanie się po Europie - oznajmił Kluge. Szef WHO na Europę przekazał, że na Ukrainie potwierdzono dotąd 16 przypadków ataków na obiekty opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Hans Kluge przypomniał, że do tej pory na miejsce wysłano pomoc w postaci 76 ton sprzętu medycznego, w tym lodówek i zamrażarek, a kolejnych 500 koncentratorów tlenu jest przygotowywanych do przekazania. - Niezbędne leki ratujące życie, w tym insulina, środki chirurgiczne, znieczulające i produkty krwiopochodne są już dostępne - zaznaczył.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak dodał, "priorytetem jest teraz zapewnienie zrównoważonego systemu bezpiecznego transportu dostaw humanitarnych tam, gdzie są one potrzebne". Kluge wyraził uznanie dla ukraińskiej służby zdrowia, która mimo działań wojennych walczy z pandemią COVID-19. - W ciągu ostatniego tygodnia zgłoszono 731 zgonów (związanych z koronawirusem) na Ukrainie. Niestety liczba ta może wzrosnąć, jeśli będą utrzymywać się niedobory tlenu - podkreślił.

Czytaj również:

Zobacz także: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 24

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej