Tokio zmienia kurs wobec Moskwy. Zajęte przez nią wyspy nazywa "przyrodzonym terytorium Japonii"

Premier Japonii Fumio Kishida określił wyspy, o które kraj toczy spór z Rosją, jako "przyrodzone terytorium Japonii" – podał dziennik "Asahi Shimbun".

2022-03-09, 13:07

Tokio zmienia kurs wobec Moskwy. Zajęte przez nią wyspy nazywa "przyrodzonym terytorium Japonii"
Чинний прем'єр-міністр Фуміо Кішіда є протеже вбитого Сіндзо Абе. Foto: Rodrigo Reyes Marin / Zuma Press / Forum

Po ataku Rosji na Ukrainę rząd Japonii przestał unikać wyrażeń mogących rozgniewać Moskwę i powrócił do ostrej retoryki w sprawie wysp, o które się z nią spiera.

Premier Fumio Kishida ocenił również w tym tygodniu, że kontrolowane przez Rosję sporne wyspy na Oceanie Spokojnym to "terytorium, nad którym Japonia ma suwerenność". Później wyrażenia o "przyrodzonym terytorium" użył także szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi.

Skutek rosyjskiego ataku na Ukrainę

W ostatnich latach japońskie władze unikały takich sformułowań, ponieważ prowadziły z Rosją rozmowy na temat zwrotu wysp. Rosyjska inwazja na Ukrainę drastycznie zmieniła jednak sytuację na arenie międzynarodowej i praktycznie wykluczyła możliwość osiągnięcia postępów w tych negocjacjach – ocenia "Asahi Shimnun".

Trzy dni po rozpoczęciu inwazji premier Kishida oświadczył, że "sytuacja nie pozwala na mówienie o postępach w negocjacjach układu pokojowego" z Rosją.

REKLAMA

Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnym, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je w 1945 roku, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Według Tokio było to działanie nielegalne.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

 

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej