Z miasta Sumy udało się ewakuować 7 tys. osób. Apel do Rosji o dotrzymanie uzgodnień
BBC przekazała, że "z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi". Według stacji to pierwsza skuteczna masowa ewakuacja od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według Nexty - zginęło 21 osób. Ponadto wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do Rosji o dotrzymanie uzgodnień dotyczących korytarzy humanitarnych.
2022-03-09, 17:47
Rosja miała zgodzić się na 6 korytarzy humanitarnych z oblężonych i ostrzeliwanych ukraińskich miast. Ten z Sum do Połtawy utworzono na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk informowała wcześniej w środę (09.03), że ewakuowano tą drogą 5 tys. cywilów.
Apel do Rosji o dotrzymanie uzgodnień
Wicepremier Wereszczuk w wystąpieniu wideo informowała, że za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Enerhodaru i Mariupola do Zaporoża, z Sum do Połtawy, z Wołnowachy do Pokrowska, z Iziumu do Łozowej, oraz korytarza z podkijowskich miast: Worzlela Buczy, Borodianki i Hostomela do Kijowa.
- Bardzo prosimy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, by dotrzymały podjętego przez siebie zobowiązania i wstrzymały ogień od 9 rano do 21, tak jak się umówiliśmy - apelowała przedstawicielka ukraińskiego rządu.
BBC podała, powołując się na mera Sum, że ludzie opuszczali w środę miasto prywatnymi samochodami i autobusami od rana. Natomiast w mieście Izium na wschodzie Ukrainy ewakuację wstrzymano, ponieważ mimo zobowiązań strony rosyjskiej wciąż prowadziła ona ostrzał - informowały miejscowe władze.
REKLAMA
Posłuchaj
Apel ukraińskiej wicepremier (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
Ukraina chce ewakuować z oblężonych miast przede wszystkim osoby chore, ranne, kobiety i dzieci. Szczególną uwagę wicepremier Wereszczuk zwróciła na podkijowski Worzel. Jak mówiła, znajduje się tam sierociniec dla małych dzieci. Przebywa w nim 55 dzieci i 26 osób personelu. Organizowana jest specjalna ewakuacja tej placówki.
Za pomocą korytarzy humanitarnych ukraińskie władze chcą też dostarczyć do oblężonych miast niezbędne lekarstwa, produkty żywnościowe i wodę. Jedynie w kierunku Mariupola podąża konwój z 90 tonami takiej pomocy.
Rosja kilkukrotnie zrywała wcześniej umówione zawieszenia broni, które miały pozwolić na utworzenie korytarzy humanitarnych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, od początku rosyjskiej napaści z Ukrainy wyjechało ponad 2 miliony osób.
Zobacz także: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"
Czytaj również:
- Myśliwce dla Ukrainy. Premier jednoznacznie: decyzja leży dziś w rękach Amerykanów
- Legendarny snajper w Legionie Międzynarodowym na Ukrainie. Rekordzista w długości celnego strzału
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
nt
REKLAMA