Właściciel Onetu zerwał współpracę z Gerhardem Schroederem. Współpracowali od 17 lat
Szwajcarskie wydawnictwo Ringier AG, które jest m.in. właścicielem mediów wydawanych w Polsce, takich jak np. „Fakt”, „Newsweek” czy Onet poinformowało o zerwaniu współpracy z Gerhardem Schroederem. Były kanclerz Niemiec współpracował z koncernem przez 17 lat. Spółka nie podała do publicznej wiadomości powodów swojej decyzji. Schroeder to bliski przyjaciel Władimira Putina i pracownik rosyjskich koncernów Nord Stream, Rosnieft i Gazprom.
2022-03-12, 23:16
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder od zakończenia sprawowania urzędu w niemieckim rządzie (2005 r.) pełnił funkcję doradcy w przedsiębiorstwie mediowym Ringier AG, był też blisko związany z rosyjskim establishmentem i samym Władimirem Putinem. Na początku marca szwajcarskie wydawnictwo poinformowało o zerwaniu współpracy z politykiem ze skutkiem natychmiastowym. Spółka nie podała do publicznej wiadomości powodów swojej decyzji, jednak według mediów jest to wynik nałożonych na Rosję sankcji.
Gerhard Schroeder jest znany ze swoich powiązań z osobami i instytucjami sprawującymi władzę w Rosji. Były polityk zajmuje wysokie stanowiska między innymi w firmach energetycznych Gazprom oraz Rosnieft, był lobbystą projektu gazociągu Nord Stream 2, a w tym tygodniu udał się do Moskwy na spotkanie z Władimirem Putinem.
Od 2010 r. Ringier i Axel Springer założyli joint venture (mają w nim po 50 proc. udziałów) obecny w kilku krajach europejskich. W Polsce do koncernu Ringier Axel Springer należą między innymi serwisy Onet, Business Insider Polska, Plejada i Sympatia, a także gazety "Fakt", "Newsweek Polska" czy "Forbes".
Dymisje w biurze polityka
Na początku marca czterech pracowników zatrudnionych w berlińskim biurze Gerharda Schroedera zrezygnowało z pracy. Jak poinformowało "Hannoversche Allgemeine Zeitung", dymisje zostały spowodowane faktem, że "były kanclerz Niemiec nadal stoi przy prezydencie Rosji i sprawuje swoje funkcje w rosyjskim lobby gazowym".
REKLAMA
Zdaniem portalu RND "to, czy Gerhard Schroeder pozyska nowych pracowników, powinno zależeć od kanclerza Olafa Scholza. W Berlinie spekuluje się, że biuro byłego kanclerza może zostać teraz zlikwidowane". W Niemczech byłym kanclerzom przysługuje biuro z personelem na koszt budżetu państwa.
- Czy niemieckie magazyny Gazpromu będą pod kontrolą Berlina? Znamy opinię FDP w tej sprawie
- Niemcy nadal są przeciwne wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji. Ukraina jest zawiedziona
ng/wirtualnemedia.pl
REKLAMA