Wojna zagraża zabytkom Lwowa. Mieszkańcy próbują je ocalić

Mieszkańcy Lwowa próbują ochronić najcenniejsze zabytki w swoim mieście. Pomniki i rzeźby owinięto specjalnymi materiałami. To między innymi niepalna tkanina, włókno szklane i folia metalowa. Wokół pomników rozstawione są też rusztowania chroniące figury przed upadkiem. Jednocześnie zabytki, które mogły być zdemontowane zostały ukryte w podziemiach.

2022-03-14, 08:57

Wojna zagraża zabytkom Lwowa. Mieszkańcy próbują je ocalić
Fontanna Neptuna, jedna z czterech fontann znajdujących się na Rynku Starego Miasta, została zapieczętowana, aby chronić ją przed uszkodzeniem w przypadku możliwego rosyjskiego ataku na Lwów.Foto: Alona_Nikolajevych/Ukrinform/Archiwum: obrazy ddp

Większość rzeźb na fontannach w Rynku Starego Miasta i figur dookoła głównych świątyń we Lwowie została zabezpieczona i owinięta specjalnymi niepalnymi materiałami. Nadal trwają prace nad zabezpieczaniem witraży i okien między innymi Politechniki Lwowskiej.

Na Rynku Starego Miasta zabezpieczone zostały między innymi rzeźbione fontanny z XIX wieku stojące w czterech rogach Rynku, których bohaterami są postaci mitologiczne takie jak Neptun, Diana, Amfitryda i Adonis.

- To smutny widok, kiedy patrzymy na te pomniki pozawijane w całości, zasłonięte. Miały cieszyć oko, a są przerażające. Komu potrzebna jest ta wojna? - powiedziała w niedzielę starsza pani spacerująca po Starym Mieście we Lwowie.

Jak przekazał jeden z pracowników kościoła przy Rynku, pomniki i rzeźby owinięto specjalnymi materiałami. To między innymi niepalna tkanina, włókno szklane i folia metalowa. Wokół pomników rozstawione są też rusztowania chroniące figury przed upadkiem. Jednocześnie zabytki, które mogły być zdemontowane zostały ukryte w podziemiach.

REKLAMA

Rozebrano drewniany ołtarz "Ukrzyżowanie" z katedry Ormiańskiej, który jest najstarszy nie tylko we Lwowie, ale też na Ukrainie. Ołtarz został przeniesiony do bunkra.

Kościelne witraże zostały od zewnątrz zasłonięte arkuszami blachy lub deskami. Wokół kościołów, przy wejściach składowane są worki z piaskiem. W dawnym kościele jezuickim (obecnie grekokatolickiej cerkwi garnizonowej) pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła usunięto wszystkie ławy kościelne, w ich miejsce postawiono tymczasowo krzesła, a rzeźby przy ołtarzu zasłonięto ognioodpornymi wykładzinami.

Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. W centralnej części Rynku Starego Miasta znajduje się budynek ratusza z XIX wieku.

Posłuchaj

Mieszkańcy Lwowa z każdym dniem wojny na Ukrainie przyzwyczajają się życia w nowej rzeczywistości. Od trzech dni nad ranem budzą ich syreny alarmowe ostrzegające przed możliwymi atakami rosyjskiego lotnictwa. O szczegółach Paweł Pawlica (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej