more_horiz
Wiadomości

"Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart". Zbigniew Rau na forum ONZ

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 16:25
- Kreml zaczął brać za cel ludność i infrastrukturę cywilną, by złamać ducha Ukraińców, co stanowi akt państwowego terroryzmu - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas briefingu przewodniczącego OBWE dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak podkreślił, "Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart". Zaznaczył też, że rosyjska inwazja zagraża istnieniu OBWE.
Zbigniew Rau przemawiał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ
Zbigniew Rau przemawiał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZFoto: Forum/ANDREW KELLY

Przewodniczący OBWE co roku składa sprawozdanie na forum ONZ. Ponieważ Polska przewodniczy tej organizacji, to właśnie minister Zbigniew Rau przedstawił je na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.

Terroryzm państwowy

- Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart za sprawą wojskowej operacji, źle przeprowadzonej, która okazała się być strategiczną i taktyczną porażką. (...) Zamiast zapobiegać niepotrzebnej śmierci w swoich własnych szeregach, Kreml zaczął brać za cel ludność i infrastrukturę cywilną, by złamać ducha Ukraińców, co stanowi akt państwowego terroryzmu - powiedział Rau w wystąpieniu przed Radą.

Minister wezwał Radę Bezpieczeństwa, by użyła wszystkich środków w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. Dodał, że mimo swojej roli jako przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie może być bezstronny w obliczu rażącego łamania przez Rosję fundamentalnych zasad Organizacji i podkreślił, że rosyjska inwazja zagraża samemu istnieniu OBWE.

Zbigniew Rau zapytany, czy Rosja popełnia zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy, odpowiedział, że wszystko wskazuje na to, że są to poważne i dobrze uzasadnione zarzuty.

Rosja grała na czas

- Rosja miała pełne spektrum możliwości, by pokojowo i dyplomatycznie odpowiedzieć na swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa. Ale okazało się, że zamiast tego po prostu grała na czas, by przygotować swoją nieuzasadnioną i zaplanowaną agresję - stwierdził minister. Odniósł się w ten sposób do rozmów zainicjowanych przez Polskę na forum OBWE w ramach Odnowionego Dialogu nt. bezpieczeństwa europejskiego.

Rau dodał jednocześnie, że droga do znalezienia rozwiązań poprzez dyplomację nie jest zamknięta. - Wzywam Rosję, by zaangażowała się w znaczący i merytoryczny dialog, by znaleźć pokojowe rozwiązanie obecnego kryzysu - apelował minister. 

Posłuchaj
00:45 11625337_1.mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Minister zauważył, że OBWE liczy 57 członków i trudno osiągnąć konsensus w tej organizacji. Zbigniew Radu dodał, że w przypadku braku takiego konsensusu konieczne jest poszukiwanie nowych instrumentów rozwiązywania konfliktów.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że OBWE może być platformą dialogu w relacjach międzynarodowych i nawet w obecnych warunkach nie należy z niej rezygnować. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem