more_horiz
Wiadomości

Co z decyzją ws. przekazania MiG-ów Ukrainie? Zbigniew Rau wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 19:18
Jak powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, decyzję w sprawie ewentualnego przekazania polskich MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATO, a nie pojedynczy jego członkowie.
Zbigniew Rau: decyzję w sprawie przekazania MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATO
Zbigniew Rau: decyzję w sprawie przekazania MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATOFoto: MS_Digital/Shutterstock

- Mogę tylko powiedzieć, że ta decyzja może zostać podjęta tylko przez cały sojusz NATO, a nie jednego członka, bo skutki tego rodzaju decyzji wpłyną na cały Sojusz - powiedział Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej po wystąpieniu w Radzie Bezpieczeństwa.

Pytany przez telewizję CBS o to, ilu uchodźców może przyjąć Polska, minister podkreślił, że Polska dała uchodźcom podobne prawa, co polskim obywatelom w dostępie do rynku pracy i opieki zdrowotnej, a teraz jest gotowa do przyjęcia wielu "ukraińskich sąsiadów". Zaznaczył jednak, że żadne państwo nie jest w stanie samo poradzić sobie z kryzysem na taką skalę.

Potępienie działań Rosji

Zbigniew Rau w "najostrzejszych możliwych słowach" potępił także agresję na Ukrainę i podkreślił, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne. - Ostrzeliwanie szkół i szpitali jest nie tylko nieludzkie, ale jest też zbrodnią według prawa międzynarodowego - powiedział minister. Jak dodał "Kreml zaczął brać za cel ludność i infrastrukturę cywilną, by złamać ducha Ukraińców, co stanowi akt państwowego terroryzmu". Jak podkreślił, "Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart".

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że choć działania Rosji zagrażają istnieniu OBWE i całego porządku międzynarodowego, organizacja jest zobowiązana, by kontynuować rozmowy stron. - W tej chwili jednak OBWE skupia się na zapobieganiu kryzysu humanitarnego i stworzenia warunków do pomocy i ewakuacji cywilów - zaznaczył.

Posłuchaj
00:25 11625659_1.mp3 OBWE wzywa Rosję do wstrzymania agresji (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem