more_horiz
Wiadomości

Trybunał w Hadze wyda orzeczenie ws. rosyjskiej napaści na Ukrainę. Znamy termin

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 23:50
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wyda orzeczenie w sprawie skargi rządu Ukrainy przeciwko Rosji, która dokonała inwazji 24 lutego. Termin wydania orzeczenia przewidziano na najbliższą środę, 16 marca. 
Orzeczenie Trybunału w Hadze ws. inwazji na Ukrainę już w najbliższych dniach
Orzeczenie Trybunału w Hadze ws. inwazji na Ukrainę już w najbliższych dniachFoto: EVA PLEVIER/FORUM

Posiedzenie ma się rozpocząć o 16.00. Decyzję Trybunału ogłosi jego przewodnicząca Joan Donoghue.

Kijów wnioskował do Trybunału o zakwalifikowanie ataku Rosji na Ukrainę jako akt ludobójstwa i jednocześnie o odrzucenie rosyjskich oskarżeń, jakoby ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości. Ukraina podkreśla, że rosyjskie argumenty na rzecz rozpoczęcia wojny to tylko pretekst, i chce, by to zdanie podzielił Trybunał. Na pierwszym przesłuchaniu w ubiegłym tygodniu nie stawili się przedstawiciele Rosji.

Śledztwo ws. zbrodni wojennych

Równolegle śledczy Międzynarodowego Trybunału Karnego - również w Hadze - rozpoczęli dochodzenie, które ma ustalić, czy rosyjski prezydent albo inne siły na Kremlu odpowiadają za zbrodnie wojenne albo zbrodnie przeciwko ludzkości w Ukrainie.

MTK rozpatruje oskarżenia wobec Rosji na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Formalne wnioski o wszczęcie śledztwa w tej sprawie wpłynęły do Trybunału od 39 państw. Następnie zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę, gdzie zbiera dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także