Napięta sytuacja w Niemczech. Największe miasta mierzą się z napływem uchodźców

Jak podaje "Bild", wielu uchodźców z Ukrainy szuka schronienia w Niemczech, gdzie do tej pory przyjechało już prawie 150 tys. osób. Zdaniem dziennika jest to dopiero "początek maratonu". Prawie dwie trzecie przyjezdnych trafia do Berlina.

2022-03-14, 23:44

Napięta sytuacja w Niemczech. Największe miasta mierzą się z napływem uchodźców
Największe niemieckie miasta mierzą się z napływem uchodźców z Ukrainy. Foto: HANNIBAL HANSCHKE/Forum

Od wybuchu wojny na Ukrainie do Hamburga dotarło około dziewięć tysięcy uchodźców, każdego dnia rejestruje się blisko tysiąc kolejnych. "Trafia do nas średnio 1,5 tys. uchodźców dziennie. Priorytetem dla nas było przygotowanie łóżek, do środy powinno ich być do dyspozycji siedem tysięcy, z czego cztery tysiące w obiekcie targów" - przekazała burmistrz Monachium Verena Dietl. Jak podkreśla, miasto powoli opanowuje sytuację.

W Berlinie "główny dworzec kolejowy coraz bardziej zbliża się do granic pojemności, a pociągi są obecnie przekształcane w nocne obozy dla uchodźców" - opisuje "Bild", dodając, że ze względów bezpieczeństwa eksperci kolejowi rozważają opcję częściowego zamknięcia dworca, ze specjalnie wyznaczonymi strefami tylko dla uchodźców.

W centrum recepcyjne dla osób z Ukrainy został przekształcony także nieczynny obiekt lotniska Tegel. W niedzielę nocowało tam 425 osób, w tym 105 dzieci.

Koszty przyjmowania uchodźców

REKLAMA

Niemiecki Związek Powiatów, zrzeszający 294 powiaty, apeluje tymczasem o równomierne rozmieszczanie tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie kraju, aby zapobiec przeciążeniu poszczególnych dzielnic i miast. "Liczba przyjezdnych znacznie wzrasta, dlatego szybka pomoc powiatów to jedna sprawa, a stabilna i długoterminowa perspektywa to drugie" - podkreślił szef związku Reinhard Sager.

Dodał, że "w odpowiednim czasie" temat kosztów będzie musiał zostać przedyskutowany między rządem federalnym a władzami krajów związkowych. "Znaleziono zadowalające rozwiązania w tym zakresie, gdy setki tysięcy migrantów wjechało do kraju w 2015 i 2016 roku. Jesteśmy przekonani, że rządy wywiążą się ze swojej odpowiedzialności wobec gmin, które ponownie poniosą główny ciężar przyjmowania wypędzonych" - podkreślił.

Jak szacuje MSW, od początku wojny na Ukrainie do Niemiec przybyło 146 998 uchodźców. To liczba osób zarejestrowanych, faktyczna może być znacznie wyższa.

Posłuchaj

W Niemczech napięta sytuacja z powodu napływu ukraińskich uchodźców - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej