more_horiz
Wiadomości

"Solidarność z Ukrainą jest szalenie ważna". Gliński o szerokim wsparciu dla uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 16:05
- Naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukraińców przede wszystkim w ich kraju. Oczywiście bardzo ważna jest opieka nad uchodźcami i to właśnie robimy. Solidarność z Ukrainą jest szalenie ważna - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Pomoc dla uchodźców. Gliński: naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukraińców
Pomoc dla uchodźców. Gliński: naszym obowiązkiem jest wspieranie UkraińcówFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wicepremier Piotr Gliński mówił, że wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie była wyrazem solidarności europejskiej z Ukrainą, która bez żadnej przyczyny została zaatakowana przez Rosję. Delegacje państw spotkały się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz z premierem Denysem Szmyhalem.

Jak dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego, Ukraina broni nie tylko swojej suwerenności, ale również Unii Europejskiej. - Naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukraińców przede wszystkim w ich kraju. Oczywiście bardzo ważna jest opieka nad uchodźcami i to właśnie robimy. Solidarność z Ukrainą jest szalenie ważna - zaznaczył Piotr Gliński.

Wojna na Ukrainie. Resort kultury zaangażowany w pomoc

Minister wymienił też działania dotyczące pomocy Ukrainie podejmowane przez resort kultury. Chodzi m.in. o przygotowane na relokację dzieł sztuki magazyny, możliwość przyjmowania ukraińskich artystów oraz współpracę z mediami Ukrainy.

>>> LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc <<<

Piotr Gliński przypomniał, że do Lwowa dotarła w ubiegłym tygodniu pomoc materialna, jeśli chodzi o zabezpieczanie dzieł sztuki. Resort planuje wysłać takie materiały do innych ukraińskich miast.

Posłuchaj
00:29 11629755_1.mp3 Wicepremier Piotr Gliński o pomocy Ukrainie (IAR)

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

pb

Zobacz także

Zobacz także