Drony, systemy przeciwrakietowe, samoloty. Europejskie rządy sięgają po broń z USA

W związku z wojną na Ukrainie przybywa zamówień z Europy na broń z USA. Europejskie rządy planują zakup m.in. dronów, rakiet i systemów obrony przeciwrakietowej oraz samolotów, a notowania producentów broni zwyżkują - poinformowała agencja Reutera.

2022-03-18, 07:15

Drony, systemy przeciwrakietowe, samoloty. Europejskie rządy sięgają po broń z USA
W związku z wojną w Ukrainie przybywa zamówień z Europy na broń z USA. Foto: FORUM/ U.S. Marine Corps/ Zuma Press

Polska, Niemcy, Szwecja, Dania - to niektóre z krajów, które w ostatnich dniach zadeklarowały zwiększenie swoich budżetów obronnych oraz powiadomiły o planowanych inwestycjach w tym obszarze. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę w górę poszły kursy amerykańskich firm z branży zbrojeniowej, takich jak Lockheed Martin i Raytheon Technologies.

W środę rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztof Płatek przekazał Reuterowi, że Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych drony MQ-9 Reaper. Płatek powiedział, że pierwsze drony zostaną zamówione w ramach procedury przyspieszonej.

Wojskowy przypomniał, że Polska będzie również realizować program Zefir, w ramach którego negocjowany jest zakup bezzałogowych statków powietrznych klasy MALE. Odmówił jednak Reuterowi sprecyzowania, jakie konkretnie drony mają zostać zamówione. Zaznaczył jednak, że mowa "o dostawie kilku zestawów".

W polskim Mirosławcu znajduje się baza Reaperów, jednak oficjalnie nie wiadomo, ile maszyn tam stacjonuje. MQ-9 są produkowane przez firmę General Atomics i używane głównie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz brytyjskie RAF.

REKLAMA

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Plany Niemiec i Danii

Szefowa niemieckiego resortu obrony Christina Lambrecht potwierdziła, że rząd RFN chce zamówić 35 amerykańskich myśliwców F-35, które zastąpią samoloty z rodziny Panavia Tornado. Berlin chce wycofywać ze służby te przystosowane do przenoszenia broni jądrowej maszyny między 2025 a 2030 r.

 Czytaj także: 

Reuters dotarł do źródła, które wskazało, że "Niemcy analizują również amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, takie jak Terminal High Altitude Air Defense (THAAD), choć nie jest to jeden z głównych kandydatów do zakupu". Ministerstwo obrony RFN odmówiło agencji komentarza w tej sprawie.

REKLAMA

Również Dania na początku marca podjęła decyzję o zwiększeniu budżetu obronnego. Do 2033 r. nakłady na armię osiągną 2 proc. duńskiego PKB. Wcześniej, na mocy decyzji z 2019 r., nakłady miały wynosić 1,5 proc. PKB. "Uzgodniono też, że w ciągu najbliższych dwóch lat na wzmocnienie duńskiej obronności, dyplomacji i działań humanitarnych zostanie przeznaczonych 7 mld koron" - przekazał Reuters.

Agencja przywołała słowa asystentki sekretarza obrony w Pentagonie Mary Karlin, która w drugim tygodniu rosyjskiej agresji na Ukrainę podczas wysłuchania w Kongresie powiedziała, że europejscy sojusznicy "podwajają" wydatki na obronę.

Pentagon ma powołać specjalny zespół

Źródło Reutersa zaznaczyło, że "sprzedaż broni przez amerykańskich kontrahentów rządom zagranicznym wymaga zgody administracji USA". "W związku z tym Administracja Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego (Defense Security Cooperation Administration) organizuje cotygodniowe spotkania swojego Europejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (European Crisis Management Team) w celu rozpatrzenia konkretnych wniosków związanych z obecną sytuacją w Ukrainie" - dodał informator.

"Aby przyspieszyć zatwierdzanie realizacji zamówień, Pentagon ponownie powołał zespół, który ma odpowiadać na zwiększone zapotrzebowanie" - zauważył Reuters.

REKLAMA

Z powodu rosyjskiej zbrojnej napaści na Ukrainę wzrosły notowania amerykańskich firm zbrojeniowych. Raytheon Technologies i Lockheed Martin Corp. wspólnie produkują Javelina, a sam Raytheon wytwarza Stingery.

Przez zwiększone zainteresowanie wszystkimi rodzajami broni od 24 lutego na giełdzie nowojorskiej akcje Lockheeda wzrosły o ok. 10 proc. (z ok. 390 dolarów do ok. 430 dolarów), a akcje Raytheona - o 8 proc. (z niespełna 90 dolarów do ok. 97 dol.).

PAP/in./

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej