more_horiz
Wiadomości

Rosjanie użyli bomb fosforowych. Zakazaną broń zrzucili koło Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 16:55
Rosyjskie wojska zaatakowały bombami fosforowymi ukraińskie miasta - Irpień i Hostomel w obwodzie kijowskim. Poinformował o tym burmistrz Irpienia, Oleksandr Markushin.
Rosjanie użyli bomb fosforowych koło Kijowa
Rosjanie użyli bomb fosforowych koło KijowaFoto: PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAI

"Rosyjscy okupanci użyli zakazanej broni fosforowej na wschodnich i zachodnich obrzeżach Kijowa. Celem był rejon Hostomel-Irpień" - napisał Ołeksandr Markushin.

Prawo międzynarodowe zakazuje stosowania bomb fosforowych w gęsto zaludnionych rejonach ze względu na ich olbrzymią siłę rażenia. Burmistrz Irpienia zwrócił uwagę, że użycie takiej broni przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i naruszeniem Konwencji Genewskiej z 1949 roku.

Rosja już wcześniej użyła broni fosforowej na Ukrainie. 10 dni temu takie bomby spadły w mieście Popasna w obwodzie donieckim. Także w Syrii wojska rosyjskie stosowały tę broń, szczególnie podczas bombardowań miast Idlib i Rakka. Tam Rosjanie wypalali całe dzielnice miast.

Bomba fosforowa. Jak działa?

Pociski fosforowe po wybuchu zasypują powierzchnię płonącą substancją, którą najczęściej jest biały fosfor. Ten płonie w temperaturze przekraczającej 800 st. C., a po zderzeniu z celem wytwarza impuls cieplny, wywołując ogromne pożary atakowanych obiektów. Można go porównać do napalmu.

Ta substancja w styczności z ludzkim ciałem powoduje ogromne i bardzo specyficzne poparzenia, a także, ze względu na swoją toksyczność, uszkadza narządy wewnętrzne jak: serce, nerki czy wątrobę. Usuwanie ran po takich oparzeniach wymaga bardzo specjalistycznej opieki lekarskiej.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem