"Zdecydowaliśmy, że zrobimy więcej". NATO zapowiada dozbrojenie Ukrainy
Przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli zdecydowali, że NATO wyśle więcej wojsk na wschód Europy oraz dozbroi Ukrainę. Spotkanie zostało zwołane w trybie pilnym w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.
2022-03-24, 16:28
Przywódcy zdecydowali o wysłaniu czterech grup bojowych - do Bułgarii, Rumunii, na Słowację i Węgry. Będzie więc osiem grup, bo po aneksji Krymu Sojusz wysłał swoje wojska do Polski oraz trzech krajów bałtyckich. Decyzją przywódców NATO będzie miało więc wojska od Bałtyku po Morze Czarne.
Ponadto wojskowi mają przygotować plany wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu na wiele lat, a to oznacza więcej NATO-wskich wojsk także w Polsce z lepszym wyposażeniem oraz z wysuniętymi magazynami uzbrojenia. - Resetujemy NATO-wskie plany odstraszania i obrony w dłuższej perspektywie. Będzie więcej żołnierzy, samolotów i okrętów - mówił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jens Stoltenberg dodał także, że liderzy zdecydowali o dozbrojeniu Ukrainy. - Sojuszniczy przekazują już broń Ukrainie, ale dziś zdecydowaliśmy, że zrobimy więcej. Ukraina otrzyma środki ochrony przed bronią biologiczną, chemiczną i nuklearną - wskazał. Sojusz zdecydował także o dostarczeniu Ukrainie sprzętu do cyberochrony.
Na szczycie w Brukseli przywódcy podjęli także decyzję, że kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga zostanie przedłużona do jesieni przyszłego roku. Powodem jest wojna na Ukrainie. Wprawdzie Jens Stoltenberg miał jeszcze tej jesieni odejść i stanąć na czele Banku Centralnego Norwegii, ale rosyjska napaść zmieniła plany.
REKLAMA
- Nadzwyczajny szczyt NATO. Biden: wspólnie z sojusznikami bronimy demokracji i wspieramy Ukrainę
- Jens Stoltenberg pozostanie szefem NATO. Jego kadencję przedłużono z powodu wojny
Posłuchaj
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
- 55 ton pomocy humanitarnej dla Ukrainy. "Francja będzie pomagać, dopóki będzie to potrzebne"
- Dezinformacja i fake newsy dot. wojny. NASK przypomina o weryfikacji podejrzanych treści
- Zbrodnie wojenne na Ukrainie. Pentagon: rosyjskie siły są wyraźnie sfrustrowane, nasilają bombardowania
ng
REKLAMA