Rosyjscy OMON-owcy odmówili wyjazdu na Ukrainę. Zostali wydaleni ze służby

Jak podaje niezależny rosyjski portal Meduza, kilkunastu funkcjonariuszy z oddziału OMON odmówiło wykonania rozkazu wkroczenia na terytorium Ukrainy. Za tę odmowę zostali ukarania wyrzuceniem ze służby. Obie decyzje uznali za niezgodne z prawem.

2022-03-25, 10:15

Rosyjscy OMON-owcy odmówili wyjazdu na Ukrainę. Zostali wydaleni ze służby
Według portalu Meduza, dowódca jednego z oddziałów OMON i jego podkomendni odmówili wkroczenia na Ukrainę, co uznali za niezgodne z prawem. Foto: shutterstock.com/SGr

W Kraju Krasnodarskim 12 funkcjonariuszy OMON-u odmówiło wyjazdu na Ukrainę. Według niezależnego portalu Meduza, wszyscy zostali zwolnieni ze służby. Już wcześniej część rosyjskich mediów niezależnych informowała, że niektórzy żołnierze i funkcjonariusze odmawiają udziału w działaniach armii na terytorium sąsiedniego państwa.

Jak ustalili rosyjscy dziennikarze niezależni, oddziały OMON-u od początku lutego znajdowały się na zaanektowanym Krymie, gdzie trwały ćwiczenia. 25 lutego, w drugim dniu od wkroczenia rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy, funkcjonariusze dostali rozkaz przekroczenia rosyjsko-ukraińskiej linii rozgraniczającej.

Według portalu Meduza, dowódca jednego z oddziałów i jego jedenastu podkomendnych odmówili wykonania rozkazu, który uznali za niezgodny z prawem. Za odmowę wkroczenia na terytorium Ukrainy zostali wyrzuceni ze służby. W ocenie funkcjonariuszy OMON-u, również i ta decyzja przełożonych była niezgodna z prawem, więc oddali sprawę do sądu, żądając przywrócenia do służby.

Czytaj także:

OMON to skrót oznaczający Oddział Mobilny Specjalnego Przeznaczenia. Rosyjskie "czarne berety" to jednostki specjalne pełniące typowo milicyjne funkcje prewencyjne. Wśród ich operacji można wymienić udział w drugiej wojnie czeczeńskiej, ale także tłumienie antykremlowskich demonstracji w Moskwie czy przeszukiwanie miejsca katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem.

Posłuchaj

Według portalu Meduza, 12 funkcjonariuszy OMON-u odmówiło wyjazdu na Ukrainę za co zostali zwolnieni ze służby. Więcej szczegółów w relacji Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

REKLAMA


st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej